لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ تهران ۱۰:۰۰

شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار است روز دوشنبه، دهم سپتامبر، در وین، پایتخت اتریش، در مورد برنامه هسته ای ایران جلسه تشکیل دهد.


محمد البرادعی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار است روز دوشنبه گزارش خود را در مورد برنامه هسته ای ایران به شورای حکام آژانس تحویل دهد.


به گفته خبرگزاری ها، انتظار می رود، آقای البرادعی از آژانس بخواهد که به ایران فرصت داده شود تا به تعهدات خود در شفاف سازی برنامه ی هسته ای خود عمل کند.


البرادعی:«ما به کار خود ادامه می دهیم و حق داریم هر سوالی را که خواستیم از ایران چه در حال حاضر و چه در آینده به پرسیم و ایران این را می داند.»

آقای البرادعی پیش از تشکیل این جلسه از توافق با ایران حمایت کرده و گفته است:«ما يک جدول زمانی داريم که به وضوح ما را تا ماه نوامبر و دسامبر قادر خواهد کرد که بگوييم؛ آيا ايران با حسن نيت با ما همکاری می کند يا مانند اين که برخی که می گويند، درصدد خريدن زمان است.»


به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای البرادعی روز جمعه در مورد برنامه هسته ای ایران به خبرنگاران گفت: «ما به کار خود ادامه می دهیم و حق داریم هر سوالی را که خواستیم از ایران چه در حال حاضر و چه در آینده به پرسیم و ایران این را می داند.»


وی از کشورهایی که نگران برنامه هسته ای ایران هستند خواست چند ماهی به وی و بازرسان فرصت دهند تا مشخص شود که آیا ایران در پی ساختن بمب اتمی است یا نه.


آمریکا و بسیاری از کشورهای جهان ایران را متهم می کنند که در پی ساختن بمب هسته ای است ولی ایران همواره این اتهامات را رد کرده و هدف اصلی برنامه هسته ای خود را تولید برق دانسته است.


یکی از دیپلمات های کشورهای غیر متعهد به خبرگزاری فرانسه گفت که مقامات آژانس جدول زمانی برای بررسی برنامه هسته ای ایران هستند و ما فکر می کنیم که باید به آنها این فرصت داده شود.


آمریکا و برخی دیگر از کشورها از توافق ایران و آژانس انتقاد کردند و گفتند که ایران با استفاده از این فرصت می تواند چند ماه تحریم های جدید سازمان ملل را به تعویق بیاندازد.


روزنامه با نفوذ واشینگتن پست، هفته گذشته به شدت از آقای البرادعی انتقاد کرده و نوشت زمانی که ایران و آژانس مشغول مذاکره درباره سوالات گذشته هستند، جمهوری اسلامی فرصت لازم برای راه اندازی سه هزار سانتریفوژ برای ساختن یک بمب اتمی را دارد.


ایالات متحده اعلام کرده که شورای امنیت سازمان ملل باید برای تصویب دور سوم تحریم ها علیه ایران خود را آماده کند.


آيت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی نیز روز يکشنبه اعلام کرد که ايران بمب اتمی ندارد و قصد دستيابی به اين سلاح مرگبار را نيز ندارد.


XS
SM
MD
LG