لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۳:۱۶

تهدید دوباره ایران نسبت به تصویب قطعنامه جدید تحریم


آقای حسینی، اجرای پروتكل الحاقی را منوط به تصویب مجلس دانست.

ایران روز یکشنبه بار دیگر هشدار داد در صورتی که با تحریم های جدید سازمان ملل روبرو شود در همکاری خود با آژانس بین المللی انرژی اتمی تجدید نظر خواهد کرد.


محمد علی حسینی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: همکاری ما با آژانس ادامه می یابد ولی اگر قطعنامه جدیدی توسط شورای امنیت صادر شود همکاری خود را با آژانس مورد تجدید نظر قرار داده و گزینه های مختلفی را بررسی می کنیم.



همکاری ما با آژانس ادامه می یابد ولی اگر قطعنامه جدیدی توسط شورای امنیت صادر شود همکاری خود را با آژانس مورد تجدید نظر قرار داده و گزینه های مختلفی را بررسی می کنیم.
سخنگوی وزارت امور خارجه ایران

این مقام ایرانی حاضر نشد تا درباره دیگر گزینه ها اظهار نظر کند ولی پیشتر علی لاریجانی، مذاکره کننده ارشد ایران در امور اتمی گفته بود که در صورت تصویب قطعنامه جدید علیه تهران، همکاری با آژانس «عقیم» خواهد ماند.


سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در پاسخ به این پرسش که «محمد البرادعي در گزارش خود از ايران خواسته است كه پروتكل الحاقی را تصويب و اجرا كند، پاسخ ايران چيست؟» گفت: اجرای پروتكل الحاقی در گذشته از سوی ايران، يك اقدام داوطلبانه بود.


آقای حسینی، اجرای پروتكل الحاقی را منوط به تصویب مجلس دانست و اظهار داشت: بر اساس مصوبه ديگر مجلس تا زمانی كه ‌بررسی موضوع هسته ‌ای ايران به آژانس بين‌المللی انرژی اتمی برنگردد هيچ اقدام داوطلبانه ‌ای ‌از جمله اجرای پروتكل را نخواهيم داشت.


در همین حال سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه از ایران خواست تا همکاری های خود را با آژانس توسعه دهد و شورای امنیت و آژانس را مطمئن کند که هدف از برنامه اتمی آن صلح آمیز است.


میخائیل کامینین گفته است که گزارش مدیر کل آژانس در حال بررسی است و و ظرف دو هفته آینده باید توسط هیات مدیره آن بررسی شود.


به گفته وی، یک نسخه از این گزارش نیز به شورای امنیت فرستاده شده است تا این شورا در جریان آن قرار گیرد.


سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اظهار داشت: این مهم است که در ظرف زمانی تعیین شده موافقت ایران به صورت کامل به اجرا درآید.


آخرین فرصت تهران؟


تهدید دوباره ایران در زمانی ابراز می شود که محمد البرادعی در گفت وگو با نشریه آلمانی اشپیگل در روز شنبه گفته بود که توافق های اخیر ایران و آژانس شاید «آخرین فرصت تهران» برای بستن پرونده هسته ای خود باشد.



سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه از ایران خواست تا همکاری های خود را با آژانس توسعه دهد و شورای امنیت و آژانس را مطمئن کند که هدف از برنامه اتمی آن صلح آمیز است.

ایران اخیرا با آژانس بین المللی انرژی اتمی توافق کرد که در يک فرصت زمانی تعيين شده، به سوالات باقی ماندهدرباره برنامه هسته ای خود پاسخ بدهد.


شورای امنیت سازمان ملل از ماه دسامبر سال گذشته تاکنون دو قطعنامه تحریمی علیه ایران به تصویب رسانده است و از تهران خواسته تا روند غنی سازی اورانیوم را به حالت تعلیق درآورد.


واشینگتن اعلام کرده است که ایران علاوه بر توقف فعالیت های اتمی خود باید برای جلوگیری از مجازات های بیشتر به پرسش های آژانس درباره ماهیت برنامه های هسته ای خود پاسخ دهد.


جمهوری اسلامی ایران حاضر نشده است که برنامه غنی سازی اورانیوم را به حالت تعلیق درآورد و گفته است که براساس معاهده ان پی تی حق دارد تا فعالیت های اتمی خود را دنبال کند.


محمد البرادعی گرچه هفته پیش در گزارش مثبتی، از اعلام آمادگی ایران برای پاسخ به ابهامات آژانس درباره برنامه اتمی خود استقبال کرده بود ولی در عین اشاره کرد که ایران حاضر نشده تا روند غنی سازی اورانیوم را که خواست شورای امنیت سازمان ملل متحده بوده است را متوقف کند.


کشورهای غربی تهران متهم می کنند که در پوشش برنامه صلح آمیز هسته ای خود بدنبال تولید سلاح اتمی است ولی ایران این ادعاها را رد کرده و گفته است که می خواهد از این برنامه برای تولید برق استفاده کند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG