لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ تهران ۲۳:۴۲

اوباما: ایران تهدید بزرگی است


باراک اوباما ایران را تهدیدی بزرگ خواند. (عکس:AFP)

سناتور باراک اوباما، کانديدای حزب دمکرات برای انتخابات رياست جمهوری آمريکا، روز چهارشنبه در گفت و گويی با شبکه تلويزيونی آمریکایی ای بی سی ، ايران را تهديدی بزرگ خواند که بايد با ديپلماسی مستقيم و تشديد تحريم اقتصادی وادار به تغيير رفتارش شود.


آقای ابوباما گفت که آزمايش موشکی اخير ايران نشان داد که هم بايد تحريم ها عليه ايران را شدت بخشيد و هم مشوق ها را.


سخنان آقای اوباما در حالی بيان می شود که به گزارش خبرگزاری ها از ايران، نيروهای اين کشور در آخرين مانور نظامی خود در خليج فارس، موشک دوربرد جديدی را به نام شهاب ۳ آزمايش کرده اند.


مقامات ايرانی برد اين موشک را دو هزار کيلومتر اعلام شده است. اين موشک، به همراه هشت موشک با برد کمتر در يک منطقه صحرايی که محل دقيق آن اعلام نشده، آزمايش شده است.


در همين حال مصطفی محمدنجار وزير دفاع و پشتيبانی نيروهای مسلح به خبرگزاری فارس گفت:«


«دولت جرج بوش برغم حرف های تندش در تحريم اقتصادی ايران، اين تحريم ها را آنچنانکه بايد اجرا نکرده و حتی صادرات به اين کشور را افزايش داده است.»
باراک اوباما

سرعت عمل و تحرک بالا و نيز هدف گيری دقيق و هوشمندانه از ويژگی های قدرت موشکی ايران به شمار می رود.»


آقای اوباما افزود که دولت جرج بوش برغم حرف های تندش در تحريم اقتصادی ايران، اين تحريم ها را آنچنانکه بايد اجرا نکرده و حتی صادرات به اين کشور را افزايش داده است.


آسوشيتدپرس اخيرا گزارش داد که ارقام دولت آمريکا نشان می دهد که حجم صادرات اين کشور به ايران در سال ۲۰۰۷ حدود ۱۴۵ ميليون دلار بوده، در حاليکه در سال ۲۰۰۱ و آغاز رياست جمهوری جرج بوش، رقم صادرات آمريکا به ايران، حدود ۸ ميليون دلار بود. حتی با در نظر گرفتن نرخ تورم، صادرات ايالات متحده به ايران حدود ده برابر افزايش يافته است.


در همين حال جان مک کين کانديدای حزب جمهوريخواه برای انتخابات رياست جمهوری آمريکا نيز، در پی آزمايش موشک های دوربرد، از جمله موشک شهاب سه مجهز به کلاهک خوشه ای درايران، با انتشار بيانيه ای از دولت آمريکا خواست تا سپر دفاع موشکی موثری را در اروپا مستقر کند.


آقای مک کين در بيانيه خود گفته است که: «آزمايش امروز موشک ها در ايران در کنارخودداری اين کشور از تعليق غنی سازی اورانيوم، خطراتی را که از جانب ايران متوجه همسايگانش و منطقه، بويژه اسرائيل است، نشان می دهد و ضرورت وحدت جامعه بين المللی و همچنين برپائی يک سپر دفاعی موثر را در اروپا، به همان نحوی که در جمهوری های چک و لهستان در نظر گرفته شده ، روشن می کند. »


XS
SM
MD
LG