لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ تهران ۲۰:۱۰

«دهها هزار اسلحه آمریکایی در عراق گم شده است»


طبق این گزارش، سلاح های گم شده شامل ۱۱۰ هزار مسلسل و ۸۰ هزار اسلحه کمری است.

روزنامه آمریکایی واشینگتن پست در مقاله ای در روز دوشنبه ششم اوت خبر داد که ده ها هزار قبضه اسلحه که پنتاگون در اختیار ارتش عراق گذاشته بود، گم شده است.


«اداره حسابرسی دولتی»- جی ای او- آمریکا در گزارشی اعلام کرد که نظامیان آمریکا نمی دانند که چه بر سر ۳۰ درصد از اسلحه هایی که از سال ۲۰۰۴ تا اوایل امسال در اختیار ارتش عراق قرار داده اند، آمده است.


طبق این گزارش، سلاح های گم شده شامل ۱۱۰ هزار مسلسل و ۸۰ هزار اسلحه کمری است. سال گذشته تعداد سلاح های گم شده در حدود ۱۴ هزار قبضه تخمین زده شده بود.


از سال ۲۰۰۳ تاکنون، ایالات متحده بیش از ۱۹ میلیارد دلار برای آموزش و تجهیز نیروهای امنیتی عراق هزینه کرده است.


به گزارش «جی ای او» توزیع اسلحه توسط آمریکا به صورت شتاب زده و خارج از پروسه های عادی صورت گرفته و شکست خورده است.


این گزارش می افزاید: بدترین وضعیت توزیع اسلحه بین سال های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ در زمانی که ژنرال دیوید پتراوس، فرمانده کنونی نیروهای آمریکایی در عراق مسئول آن بوده، رخ داده است.


آمریکا از صدور اسلحه از سوی کشورهای سوریه و ایران به عراق شکایت می کند ولی توجه چندانی به اشتباهات نظامیان آمریکایی در مورد توزیع اسلحه نشده است.
یک پژوهشگر ارشد مرکز اطلاعات دفاعی

پنتاگون در مورد گزارش «جی او ای» توضیحی نداده است ولی می گوید که تحقیقاتی را در مورد این گزارش و سلاح های گم شده آغاز کرده است.


راشل استوهل، پژوهشگر ارشد «مرکز اطلاعات دفاعی» می گوید: به نظر می رسد که آمریکا به اشتباه، اسلحه در اختیار شورشیان قرار داده است.


وی افزود: معمولا شورشیان از اسلحه های کمری استفاده می کنند تا کاروان های نظامی را به سوی جهتی که می خواهند هدایت کنند یعنی به طرف بمب های کنار جاده ای.


این پژوهشگر می افزاید که آمریکا از ارسال اسلحه از سوی کشورهای سوریه و ایران به عراق شکایت می کند ولی توجه چندانی به اشتباهات نظامیان آمریکایی در مورد توزیع اسلحه نشده است.


یکی از مقامات ارشد پنتاگون این امر را که برخی از این اسلحه های گم شده علیه نیروهای آمریکایی به کار رفته است، پذیرفت.


از زمان حمله آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ و تا اوایل سال ۲۰۰۴، این کشور دارای نیروهای امنیتی عراق نبود و ژنرال پتراوس مسئول به وجود آوردن آن شد. براساس گزارش های موجود، به مدت یک سال و نیم هیچ مرکزی برای ثبت اسلحه های توزیع شده، وجود نداشته است.


«جی ای او» در نظر دارد مساله توزیع اسلحه های آمریکایی به نیروهای امنیتی در افغانستان را هم دنبال کند.


ادامه خشونت در عراق


در همین حال، پلیس عراق اعلام کرد که در جریان حملات انتحاری و پرتاب خمپاره در نقاط مختلف عراق در روز دوشنبه دست کم ۴۳ نفر غیر نظامی کشته و دهها تن زخمی شده اند.


یکی از مرگبارترین حملات در روستایی نزديک شهر «تل عفر» درشمال عراق رخ داد که در جریان آن، حداقل ۲۸ غيرنظامی کشته شدند.


به گفته رييس پليس شهر تل عفر، يک بمبگذار انتحاری، روز دوشنبه هشتم مرداد، کاميون خود را در يک روستای شيعه نشين در فاصله ۲۰ کيلومتری اين شهر منفجر کرد.


دراين انفجار، همچنين حداقل ۵۰ نفر ديگر زخمی شدند. پليس می گويد احتمال افزايش ميزان تلفات وجود دارد.


همچنين در حملات ديگری در بغداد و چند شهر ديگر عراق، ۱۸ غيرنظامی عراقی کشته و حداقل ۲۵ نفر ديگر زخمی شدند.


در اين ميان، عمليات انتحاری در تل عفر، يک روز پس از آن روی داد که يک فرمانده بلندپايه ارتش آمريکا در عراق گفت که شبه نظاميان شيعه با سلاح های ايرانی و آموزش هايی که ديده اند، سه چهارم عمليات ماه گذشته ميلادی در بغداد را انجام داده اند.عمليات انتحاری در تل عفر، يک روز پس از آن روی داد که يک فرمانده بلندپايه ارتش آمريکا در عراق گفت که شبه نظاميان شيعه با سلاح های ايرانی و آموزش هايی که ديده اند، سه چهارم عمليات ماه گذشته ميلادی در بغداد را انجام داده اند.

به گفته او، اين عمليات باعث کشته و زخمی شدن شماری از نيروهای آمريکايی شده است.


حملات عليه نيروهای آمريکايی درسراسر عراق، از ماه گذشته به تدريج افزايش داشته است و مقام های نظامی، خوش بينی احتياط آميزی را در خصوص کارکرد عمليات مربوط به برقراری امنيت دراين کشور ابراز می کنند.


همزمان، ژنرال ريموند اوديرنو، مرد شماره دو ارتش آمريکا در عراق گفت که شمار حملات جناح های منشعب از جيش المهدی، افزايش داشته است.


او اشاره ای به تعداد دقيق اين حملات نکرد، اما گفت که ۷۳ درصد حملات شبه نظاميان، موجب کشته يا زخمی شدن نيروهای آمريکايی در ماه گذشته ميلادی، شده است.


بر اساس اين گزارش، اين ميزان، دو برابر شش ماه پيش به حساب می آيد.


اين مقام ارتش آمريکا در عراق همچنين گفت که ايران به شدت حمايت خود از شبه نظاميان شيعه را پيش از گزارشی که در ماه سپتامبر به کنگره آمريکا ارائه می شود، افزايش داده است.


تهران اتهامات آمريکا را درمورد نقش داشتن در درگيری های عراق رد کرده است.


سخنان اوديرنو به مشکلات نيروهای آمريکايی و عراقی دربرقراری صلح اشاره دارد، آن هم پس از آنکه نيروهای آمريکايی با موفقيت اغلب شبه نظاميان سنی وابسته به القاعده را از صحنه عمليات خارج کرده بودند.


در شش ماه گذشته، هزاران تن از نيروهای آمريکايی و عراقی به خيابان های بغداد اعزام شدند تا شورشيان و شبه نظاميان را سرکوب کنند.


با آغاز اين عمليات، مقتدی صدر، روحانی تندروی شيعه و رهبر جيش المهدی، موافقت کرد تا نيروهای اين واحد شبه نظامی را از خيابان های بغداد بيرون بکشد.


اما اين اقدام، نارضايتی برخی جناح ها و جدايی شان از جيش المهدی را به همراه داشت.


آسوشیتدپرس مدعی شد که برخی از اعضای ناراضی سپاه مهدی به این خبرگزاری گفته اند که برای آموزش و تجهيز نظامی، به ايران رفتند و سپس به عراق بازگشتند تا با نيروهای آمريکايی و عراقی مبارزه کنند.


در اين ارتباط، ژنرال اوديرنو به آسوشيتدپرس گفت:«می دانستيم که چنين خواهد شد و صحنه تغيير خواهد يافت.»


با اين همه، وی احتمال داد که به رغم پبشرفت های اخير در مبارزه عليه وابستگان به القاعده، اين گروه برای تشديد فعاليت هايش در عراق تلاش کند.


XS
SM
MD
LG