لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ تهران ۰۰:۱۵

اعلام كناره گيرى افشين قطبى؛ پایان «امپراتور»؟


افشین قطبی (سمت چپ) در حال تمرین تیم ملی فوتبال ایران
در اقدامى ناگهانى ولى حساب شده افشين قطبى، سرمربى تيم ملى فوتبال ايران در بيانيه اى اعلام كرد كه پس از جام ملت هاى آسيا در ماه ژانويه آينده از مقام خود كناره گيرى خواهد كرد.

اين بيانيه در حالى انتشار يافت كه چندى پيش على سعيدلو، معاون رييس جمهورى اسلامى و رييس سازمان تربيت بدنى اعلام كرد كه براى تيم ملى بايد يك مربى خارجى استخدام كرد.

با اين كه در پى اعلام اين خبر به رسم معمول در ايران از افشين قطبی در آستانه رقابت هاى جام ملت ها در قطر پشتيبانى شد، اما اين واقعيت بيش از پيش نمود كرد كه با توجه به مسائل موجود، كار قطبى در قطر به پايان مى رسد؛ مگر اين كه معجزه اى در حد قهرمانى و يا دست كم «فيناليست» شدن پيش بيايد.

بى ترديد آينده قطبى در تيم ملى بستگى مستقيم با نتايج تيم ملى دارد كه درصد ناكامى در آن بسيار بيشتر از موفقيت است. اين ناكامى با نتايج پرنوسان تيم ملى و بازى يكنواخت در برابر هر حريفى بيشتر امكان پذير است.

موقعيت افشين قطبى در فوتبال ايران تا كنون دو حالت كاملا متفاوت داشته است. قطبى از طريق فوتبال كره جنوبى در فوتبال ايران شناخته شد و با اين كه از ورود اين مربى «آمريكايى – ايرانى» به ايران به همراه تيم ملى كره جنوبى در چهار سال پيش جلوگيرى شد، به ناگاه او به عنوان سرمربى تيم پرسپوليس به ايران آمد و با قهرمان ساختن اين تيم با يافتن عنوان «افشين امپراتور» از محبوبيت روز افزونى برخوردار شد.

ترك ناگهانى پرسپوليس و ايران و انجام يك مصاحبه جنجالى در مورد علت خروج از ايران با يك روزنامه هلندى و شبكه بى بى سى بر محبوبيت قطبى افزود.

بى ترديد آينده قطبى در تيم ملى بستگى مستقيم با نتايج تيم ملى دارد كه درصد ناكامى در آن بسيار بيشتر از موفقيت است. اين ناكامى با نتايج پرنوسان تيم ملى و بازى يكنواخت در برابر هر حريفى بيشتر امكان پذير است.
بركنارى ناگهانى على دايى به دستور محمود احمدى نژاد، رييس جمهورى اسلامى، از سرمربيگرى تيم ملى پس از شكست از عربستان سعودى در تهران (در راه جام جهانى)، عاملى بود تا با آوردن افشين قطبى نگرش هواداران تيم ملى در سه مسابقه باقى مانده را براى صعود به جام جهانى بازگرداند.

راهيابى به جام جهانى و يا دست كم مسابقه هاى پلى آف با نيوزيلند در سه مسابقه باقى مانده، با دو تساوى در خانه دو كره جنوبى و شمالى و يك پيروزى خفيف بر امارات در تهران، ممكن نشد. اما محبوبيت قطبى ادامه داشت تا حضور او در تيم ملى ادامه يابد.

آن روى سكه

«افشين امپراتور» در مدت حضور در ايران با زبان فارسى آشنا و آشناتر شد. اما در جريان پرماجراى پس از انتخابات رياست جمهورى اسلامى سال پيش در ایران، قطبى با يك بازى غلط و ناآگاهى از احساسات مردم ايران، به ناگاه از اوج محبوبيت سقوط كرد.

اين سقوط با عوض شدن لحن مودبانه و متواضعانه پيشين او نيز كاملا همراه شد تا تنها مربى تاريخ تيم ملى بدون پيشينه بازى در فوتبال رده بالاى باشگاهى در ايران و يا خارج از آن، بدل به آن مربى شود كه تا كنون كمترين تعداد بازى در ايران و در برابر تماشاگر ايرانى را داشته است.

شكست ايران از كويت در مسابقه پايانى تيم هاى بدون بازيكن شاخص منطقه غرب آسيا در امان (اردن) و شكست سه بر صفر از برزيل در يك مسابقه دوستانه در ابوظبى از يك سو، با درخشش تيم هاى منطقه شرق آسيا در برابر تيم هاى نامدار آمريكاى جنوبى از سوى ديگر، اميد به موفقيت در رقابت هاى قطر را به پايين ترين اندازه رساند.

به دنبال این رخدادها انتقادهاى رسانه اى و گفته هاى مسوولان ورزش ايران، آينده را براى افشين قطبى در تيم ملى ايران اميدوار كننده نشان نداد.

افشين قطبى در بيانيه خود، كه با توجه به همه دوران تحصيل او در آمريكا، براى او نوشته شده است، چنين آغاز مى شود: «در هفته هاى اخير مجدداً حرف و حديث هاى جديدى پيرامون تيم ملى فوتبال در جامعه مطرح گرديد كه به نظر من تكرار يك داستان قديمى است. هر زمان كه تيم ملى فوتبال در آرامش قرار گرفته و به روزهاى حساس و بازي هاى رسمى نزديك شده است، اين گونه بحث ها مطرح و باعث از بين رفتن آرامش تيم مى گردد.»

در بخش نخست اطلاعيه، قطبى آشكارا به جو نارضايتى مردم و رسانه ها از تيم ملى به رهبرى اش اشاره كرده است. در بخش دوم، او ادعا مى كند كه «درطول يكسال اخير در نحوه بازى اين تيم تحول ايجاد شده است كه براى ايجاد اين تحول لازم بوده است به روش هاى روز جهانى توجه شود... امروز تيم ملى فوتبال ايران هويت خود را پيدا نموده است.»

قطبى با آرزوى موفقيت تيم ملى به رهبرى او و ستايش از مسوولان ورزش و فوتبال و دست اندركاران رسانه اى و مردمى اطلاعيه اش را اینگونه پايان مى دهد كه «براى بعد از مسابقات جام ملت هاى آسيا، باتعمق و تفكر بسيار و با بررسى كليه مسائل بهتر ديدم كه فرد ديگرى سكوى رهبرى اين تيم شايسته را به عهده گيرد. لذا شفاهآً‌ موضوع را به اطلاع فدراسيون رساندم، ‌با آن اميد كه حركت روبه جلوى ايجاد شده در تيم ملى روند خود را حفظ نمايد.»

دیدن نظرات (۱۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG