لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۸:۲۱

تجمع اعتراض آمیز دانشجویان تحت تدابیر شدید امنیتی


منابع دانشجویی شمار معترضین در تجمع روز دوشنبه را نزدیک به دو هزار نفر اعلام کرده اند.

دانشجویان دانشگاه های مختلف تهران روز دوشنبه با شرکت در تریبون آزاد دانشجویی با نام «ستاره ها در اوین» نسبت به صدور احکام سنگین صادره علیه سه دانشجوی بازداشتی امیر کبیر به شدت اعتراض کردند.


به هنگام برگزاری این تریبون، کلیه کلاس های دانشگاه به حالت تعطیل درآمد و دانشجویان در حالی که نیروهای پلیس ضد شورش در مقابل درهای خروجی دانشگاه آنها را زیر نظر داشتند مراسم را برگزار کردند. به گفته شاهدان عینی، کلیه خیابان های منتهی به دانشگاه از ساعت ها پیش از شروع مراسم توسط نیروهای امنیتی و لباس شخصی محاصره شده بود.


نریمان مصطفوی، از فعالان دانشجویی که در این مراسم شرکت داشت به رادیو فردا گفت که « مسئولان دانشگاه صبح روز دوشنبه، با ممنوع الورود کردن فعالان جنبش دانشجویی سعی در لغو این تریبون را داشتند اما بعضی از اعضای شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت و انجمن اسلامی امیرکبیر با درگیری شدید با نیروهای انتظامات دانشگاه توانستند وارد دانشگاه شوند اما عده ای دیگر پشت درهای دانشگاه ماندند.»دانشگاه امیرکبیر تهران از اردیبهشت ماه امسال که نیروهای امنیتی سه نفر از مدیران مسوول نشریات دانشجویی به نام های مجید توکلی، احمد قصابان و احسان منصوری را به اتهام انتشار مطالبی توهین آمیز به پیامبر اسلام بازداشت کرده، تاکنون شاهد صحنه های اعتراض آمیز دانشجویی است.

این فعال دانشجویی با اشاره به درگیرینیروهای انتظامات دانشگاه با دانشجویان می گوید که «آنها با ضرب و شتمدانشجویان، سه نفر از آنها را دستگیر کردند اما اطلاعی از اینکه دانشجویانتوسط نیروی انتظامی بازداشت شده باشند، ندارد.


به گفته آقای مصطفوی، این تجمع اعتراضی با وجود تدابیر شدید امنیتی برگزار شد.


این تریبون دانشجویی با محوریت اعتراض به احکام صادره برای دانشجویان بازداشتی و آغاز «دوران تازه سرکوبی دانشگاه ها» و همچنین اعتراض به دستگیری فعالان جنبش مدنی برگزار شد.


آقای مصطفوی دراین باره به رادیو فردا می گوید:«سخنرانان در این مراسم به دستگیری خودسرانه عمادالدین باقی و هادی قابل توسط نیروهای امنیتی و بدون ارائه هیچ توضیحی به افکار عمومی و همچنین موضوع شکایت رییس دانشگاه امیرکبیر از دانشجویان به دادگاه انقلاب اعتراض داشتند.»


دانشگاه امیرکبیر تهران از اردیبهشت ماه امسال که نیروهای امنیتی سه نفر از مدیران مسوول نشریات دانشجویی به نام های مجید توکلی، احمد قصابان و احسان منصوری را به اتهام انتشار مطالبی توهین آمیز به پیامبر اسلام بازداشت کرده، تاکنون شاهد صحنه های اعتراض آمیز دانشجویی است.


دانشگاه امیرکبیر تهران از اردیبهشت ماه امسال که نیروهای امنیتی سه نفر از مدیران مسوول نشریات دانشجویی به نام های مجید توکلی، احمد قصابان و احسان منصوری را به اتهام انتشار مطالبی توهین آمیز به پیامبر اسلام بازداشت کرده، تاکنون شاهد صحنه های اعتراض آمیز دانشجویی است.


دادگاه انقلاب اسلامی روز سه شنبه هفته گذشته طی احکامی احمد قصابان، مجيد توکلی و احسان منصوری، سه دانشجوی دانشگاه امير کبير که از ارديبهشت ماه تاکنون در بازداشت موقت در بند ۲۰۹ زندان اوين بسر می برند را به زندان محکوم کرد.


دادگاه انقلاب مجيد توکلی را به سه سال حبس، احمد قصابان را به دو سال و نيم و احسان منصوری را به دو سال حبس محکوم کرده و با قيد «تعزيری»، اجرای اين احکام را اجباری کرده است.


احکام حبس برای سه دانشجوی دانشگاه امير کبير در حالی صادر شده است که به گزارش خبرنامه امير کبير، ارگان خبری انجمن اسلامی این دانشگاه، عليرضا رهايی، رييس دانشگاه امير کبير از اين سه دانشجو به خاطر فعاليت هايشان به دادگاه انقلاب شکايت کرده است.


XS
SM
MD
LG