لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ تهران ۱۲:۲۹

آرژانتین خواستار تحویل متهمان ایرانی انفجار مرکز یهودیان شد


علی فلاحیان (راست) وزیر اسبق اطلاعات و محسن رضایی، فرمانده اسبق سپاه پاسداران در لیست افراد تحت تعقیب آرژانتین قرار دارند.(عکس: ایسنا)
علی فلاحیان (راست) وزیر اسبق اطلاعات و محسن رضایی، فرمانده اسبق سپاه پاسداران در لیست افراد تحت تعقیب آرژانتین قرار دارند.(عکس: ایسنا)

کريستينا، فرناندز، رييس جمهور آرژانتين روز سه شنبه از ايران خواست تا چندين شهروند ايرانی متهم به دست داشتن در بمب گذاری سال ۱۹۹۴ مرکز يهوديان بوينس آيرس را تحويل دهد.


خانم فرناندز که در مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی می کرد، اظهار داشت: من از جمهوری اسلامی ايران می خواهم که بر اساس قوانين بين المللی رفتار کند و درخواست قضايی آرژانتين را برای تحويل و محاکمه آن دسته از افرادی که متهم شده اند را بپذيرد.


مقام های قضايی آراژانتين، اکبر هاشمی رفسنجانی، رييس جمهور سابق و چندين مقام سابق ايرانی را متهم کرده اند که در انفجار مرکز يهوديان آميا در پايتخت آرژانتين دست داشته اند که در جريان آن ۸۵ نفر کشته شدند.


مجمع عمومی پليس بين الملل روز هفتم نوامبر سال گذشته با دو سوم آراء، علی فلاحيان، وزير اطلاعات در دولت اکبر هاشمی رفسنجانی، محسن رضايی، فرمانده اسبق سپاه پاسداران، سه ايرانی دیگر و يک لبنانی را به اتهام مشارکت در بمبگذاری مرکز همياری يهوديان، آميا، در پایتخت آرژانتین، در فهرست افراد «تحت تعقيب» خود قرار داد.


  • «من از جمهوری اسلامی ايران می خواهم که بر اساس قوانين بين المللی رفتار کند و درخواست قضايی آرژانتين را برای تحويل و محاکمه آن دسته از افرادی که متهم شده اند را بپذيرد.»
رییس جمهوری آرژانتین

اینترپل علاو ه بر علی فلاحیان و محسن رضایی برای احمد وحيدی، فرمانده پيشين نيروی قدس سپاه پاسداران، محسن ربانی، رايزن فرهنگی پيشين سفارت ايران در آرژانتين و احمدرضا اصغری، دبير سوم اين سفارتخانه اخطار قرمز صادر کرد.


«اخطار قرمز» حکم جلب بين المللی نيست، اما پليس بين الملل از ۱۸۶ کشور عضو در خواست خواهد کرد تا در صورت مشاهده اين افراد، آنها را بازداشت کرده و احتمالا به کشور درخواست کننده تحويل دهند . اخطار قرمز، بالاترين و مهمترين اخطاریه ای است که اينترپل برای دستگيری افراد صادر می کند.


مقامات قضايی آرژانتين می‌گويند که مرکز فرهنگی يهوديان به وسیله یک کامیون حامل مواد منفجره، مورد حمله قرار گرفته است و این انفجار یک بمبگذاری انتحاری بوده است.


جمهوری اسلامی ايران همواره دخالت خود را در اين انفجار رد کرده و ايالات متحده آمريکا را به خاطر درگير کردن تهران در اين پرونده مورد انتقاد قرار داده است.


ايران همچنين در اقدامی متقابل، برای پنج تن از آرژانتينی ها قرار بازداشت صادر و آنها را به تبليغات عليه ايران و دريافت رشوه در اين پرونده متهم کرده است.


انفجار مرکز يهوديان آميا در آرژانتين دو سال پس از بمب گذاری در سفارت اسرائيل در بوئنس آيرس رخ داد که در جريان آن ۲۹ نفر کشته شدند و هنوز مشخص نيست که عاملان اين حادثه چه فرد يا گروهی بوده است.


XS
SM
MD
LG