لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ تهران ۰۲:۱۵

آمریکا شبه نظامیان شیعه را مسئول انفجار بغداد دانست


آمریکا شبه نظامیان وابسته به مقتدا صدر را مسئول انفجار روز چهارشنبه بغداد دانست.(عکس: AFP)

ارتش آمريکا در عراق شبه نظاميان شيعه را متهم کرد که در انفجار روز چهارشنبه بغداد که به کشته شدن شش شهروند عراقی و دو سرباز آمريکايی منجر شد دست داشته اند.


حادثه روز چهارشنبه حوالی ساعت ده بامداد و زمانی رخ داد که يک بمب کنار جاده ای در مسير يک کاروان نظامی آمريکايی منفجر شد.


بيانيه ارتش آمريکا می گويد که اين بمب از نوع مواد منفجره نفوذ پذير در زرهپوش بوده است که از سوی شبه نظاميان شيعه مورد استفاده قرار گرفته و از سوی ايران در اختيار آنها گذاشته می شود.


اين بمب هفت کيلوگرم ماده منفجره داشته است.


سرهنگ استيو استور، از سخنگويان ارتش آمريکا در بغداد گفت: «اين گروه های ويژه تبهکار به حملات بی محابای خود ادامه می دهند و شهروندان غير نظامی را که می خواهند زندگی روزمره عادی داشته باشند را به قتل رسانده يا مجروح می کنند.»ارتش آمريکا از واژه «گروه های ويژه تبهکار» برای معرفی بخش های نظامی گروه شيعه استفاده می کند که وابسته به گروه مقتدا صدر، روحانی تندروی شيعه بوده و گفته می شود که از سوی ايران مورد حمايت مالی و تسليحاتی ايران قرار می گيرند.

ارتش آمريکا از واژه «گروه های ويژه تبهکار» برای معرفی بخش های نظامی گروه شيعه استفاده می کند که وابسته به گروه مقتدا صدر، روحانی تندروی شيعه بوده و گفته می شود که از سوی ايران مورد حمايت مالی و تسليحاتی ايران قرار می گيرند.


پليس عراق اعلام کرد که انفجار روز چهارشنبه در نزديکی يک پل رخ داد و در ميان کشته شدگان اجساد يک زن و یک کودک هفت ساله نيز به چشم می خورد.


اين حمله پس از آن صورت گرفت که ارتش آمريکا همراه با نظاميان عراقی عملياتی را برای تعقيب شبه نظاميان شيعه آغاز کردند.


گفته می شود که اين شبه نظاميان از منطقه محل استقرار خود يعنی شهرک شيعه نشين صدر گريخته اند.


خبر ديگری از عراق حاکی است که روز پنج شنبه نيز يک بمب کنار جاده ای در مسير کاروان مقام های وزارت کشور عراق در بغداد منفجر شد که منجر به زخمی شدن سه نيروی محافظ آن شد.


به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس تنش ها در عراق به دنبال اختلافات و اعتراض ها به قرارداد امنيتی درازمدت ميان اين کشور و آمريکا بالا گرفته است.


اين قرار داد امنيتی که پيش نويس آن در حال بررسی و مذاکره توسط مقام های آمريکايی و عراقی است، نحوه حضور نيروهای آمريکايی را در اين کشور پس از پايان ماموريت آنها در سال ۲۰۰۸ مشخص می کند.


جنبش صدر به رهبری مقتدا صدر به این قرار داد شديدا اعتراض کرده و می گويد که اين موضوع باعث خواهد شد تا عراق زير سلطه آمريکا قرار گيرد.


جمهوری اسلامی ايران نيز به قرار داد آينده امنيتی عراق و آمريکا اعتراض کرده و نگران است که اين مسئله به نيروهای آمريکايی فرصت دهد تا عليه تهران دست به اقدام نظامی بزنند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG