لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۱:۰۷

سخنرانی «تاریخی» اوباما همزمان با پذیرش نامزدی انتخابات


سناتور باراک اوباما نخستين آمريکايی آفريقايی تبار است که نامزدی يک حزب عمده آمريکا را به دست می آورد.(عکس: AFP)

باراک اوباما، نامزد دمکرات ها در انتخابات آمريکا در يک سخنرانی «تاريخی» با پذيرش نامزدی خود در انتخابات رياست جمهوری شديدا به رقيب جمهوريخواه خود حمله کرد و وعده داد که ناکامی های اقتصادی در هشت سال گذشته را بازسای کند.


سناتور باراک اوباما نخستين آمريکايی آفريقايی تبار است که نامزدی يک حزب عمده آمريکا را به دست می آورد روز پنجشنبه جان مک کين را متهم کرد که سياست های جرج بوش را دنبال می کند و مسئول سقوط اقتصاد آمريکا و کاهش اقتدار آمريکا در جهان است.


وی در کنوانسيون ملی حزب دمکرات در دنور ايالت کلرادو گفت: «ما اينجا هستيم چرا که اين کشور را خيلی دوست داريم تا اجازه ندهيم چهار سال ديگر همچون هشت سال گذشته طی شود.»


سخنرانی باراک اوباما در استاديوم فوتبال شهر دنور انجام شد و بيش از ۷۵ هزار نفر در آن شرکت داشتند. اين سخنرانی در چهل و پنجمين سالگرد سخنرانی تاريخی مارتين لوتر کينگ، رهبر جنبش مدنی آمريکا ايراد شد که عنوان آن اين بود: «سودایی در سر دارم.»


آخرين باری که يک کانديدای انتخابات رياست جمهوری آمريکا نامزدی خود را در يک استاديوم فوتبال پذيرفت، جان اف کندی بود که در سال ۱۹۶۰ و در جمع بيش از ۸۰ هزار هوادار حزب دمکرات در شهر لس آنجلس سخنرانی کرد.


باراک اوباما که سخنانش با تشويق مداوم هواداران حزب دمکرات قطع می شد، اظهار داشت: در چهارم نوامبر ما بايد بايستيم و بگوييم:«هشت (سال) بس است.»


وی افزود: ما خواهان کشوری بهتر از اين هستيم.


نامزد حزب دمکرات در انتخابات رياست جمهوری گفت: جان مک کين از نگرانی های روزانه آمريکايی به دور بوده است. نگرانی هايی در باره اقتصاد، بهداشت و آموزش.


آقای اوباما گفت: اين به دليل آن نيست که جان مک کين متوجه نيست. به خاطر اين است که اين مسائل را درک نمی کند.


  • «برای حمايت از امنيت آمريکا نمی توان در عراق جنگ برپا کرد و برای جلوگيری از دستيابی ايران به بمب اتمی، نمی توان فقط از سخنان تند استفاده کرد.»
باراک اوباما

اين بخش از اظهارات آقای اوباما پاسخی است به انتقادهايی که هواداران حزب دمکرات از وی انجام داده اند مبنی بر اينکه در مقابل جان مک کين موضع سرسختانه ای اتخاذ نمی کند.


حضور نامزد حزب دمکرات توسط باراک اوباما که روز چهارشنبه رسما کانديدای انتخابات شده بود نخستين حضور وی در یک اجتماع گسترده پس از شرکت در یک مناظره با جان مک کین بود که اواخر ماه سپتامبر گذشته برگزار شد.


انتقاد شديد از سياست های مک کين


سناتور باراک اوباما در سخنان خود با انتقاد از رقيب جمهوريخواه خود، جان مک کين گفت: با تمام احترام به سوابق نظامی جان مک کين، او به ۹۰ درصد لوايح درخواستی جورج بوش، رای داده که نشان می دهد رياست جمهوری او، ادامه سياست های فعلی است که بايد عوض شود.


وی به شرايط اقتصادی آمريکا اشاره کرد و گفت: «نمی توان از کاخ سفيد انتظار داشت که همه مشکلات را حل کند، اما دولت بايد مسئوليت پذير باشد و به دنبال راه حل باشد و از همين رو، بايد کاخ سفيد و سياست های واشينگتن، تغيير کند.»


آقای اوباما که از مخالفان جنگ عراق است، وعده داد که این جنگ را پایان دهد اما گفت: نبرد علیه القاعده را در افغانستان تمام خواهد کرد و تنها هر زمان که نیاز باشد از قدرت نظامی آمریکا استفاده خواهد کرد.


سناتور اوباما در جريان سخنرانی اش، برنامه اصلی خود را «زندگی بهتر مردم آمريکا» عنوان کرد و در توصيف شعار کمپين خود که همان شعار «تغيير» است، گفت: سعی خواهد کرد ماليات ۹۵ درصد از طبقه متوسط را کاهش دهد.


وی همچنين تعهد کرد که برنامه ای را اجرا کند تا آمريکا ظرف ده سال نيازی به نفت خاورميانه نداشته باشد و همچنين برنامه های مصرف و تهيه انرژی را همراه با برنامه های مبارزه با پديده گرمايش زمين، هماهنگ کند.


برگزاری کنوانسیون حزب دمکرات فرصتی برای برخی از رای دهندگان آمریکایی ارزیابی شده که نخستین بار است به موضوع رقابت های انتخابات ریاست جمهوری آمریکا توجه نشان می دهند.

باراک اوباما در سخنرانی خود گفت: تمامی مکانيسم های اقتصادی را بهبود می بخشد و سعی خواهد کرد نظام بيمه درمانی در آمريکا را تغيير دهد تا تمامی مردم همان بيمه ای را داشته باشند که نمايندگان کنگره دارند.


سناتور اوباما با انتقاد از سياست های امنيتی جورج بوش و جان مک کين گفت: برای حمايت از امنيت آمريکا نمی توان در عراق جنگ برپا کرد و برای جلوگيری از دستيابی ايران به بمب اتمی، نمی توان فقط از سخنان تند استفاده کرد.


با این حال، وی گفت: «من دیپلماسی مستقیم و سرسختانه ای که موجب جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای شود را از سر خواهم گرفت.»


گردهمايی چهار روزه حزب دمکرات که از روز دوشنبه آغاز شده بود روز پنجشنبه با سخنرانی آقای اوباما به پايان رسيد.


همچنين ال گور، معاون رييس جمهوری در زمان بيل کلينتون پيش از آقای اوباما سخنرانی کرد و به عنوان کسی که تجربه انتخابات نزديک را داشته، رای دهندگان آمريکايی را تشويق کرد تا به باراک اوباما رای بدهند.


برگزاری کنوانسیون حزب دمکرات فرصتی برای برخی از رای دهندگان آمریکایی ارزیابی شده که نخستین بار است به موضوع رقابت های انتخابات ریاست جمهوری آمریکا توجه نشان می دهند.


نظر سنجی ها نشان می دهد که بسیاری از رای دهندگان هنوز اوباما را نمی شناسند و نگران هستند که آیا وی آمادگی پذیرش مقام ریاست جمهوری را دارد یا نه.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG