لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۱:۱۵

جایزه بهترین کتاب ادبی سال جهان عرب به نویسنده مصری رسید


بها طاهر ( چپ) نویسنده مصری همراه با پائولو کوئیلیو، نویسنده برزیلی ( عکس: AFP)

با برپايی مراسم باشکوهی در ابوظبی، نخستين مراسم معرفی بهترين اثر ادبی جهان عرب برگزار شد.


«واحة الغروب» نوشته بهاء طاهر، نويسنده ۶۸ ساله مصری توانست در رقابت با پنج نامزد نهايی جايزه بهترين کتاب ادبی سال در جهان عرب، جايزه اصلی را به دست آورد.


اين جايزه ادبی که معادل پنجاه هزار دلار است بر اساس مدل جايزه ادبی «بوکر» بريتانيا طراحی شده و از همين رو، برخی رسانه های عربی، اين رويداد را «البوکر العربیة» ناميدند.


شش نامزد نهايی آثار ادبی به زبان عربی، علاوه بر «واحة الغروب» از بهاء طاهر، دو اثر از لبنان و سه اثر ديگر از سوريه، اردن و مصر بودند.


فصل مشترک در مضمون اين آثار، مسايل و مصايب بخش های مختلف خاورميانه است: از جنگ های داخلی تا زندگی در تبعيد.


«بنياد امارات» موسسه خيريه ای که به همت امير ابوظبی و با هدف گسترش و ارتقای مسايل فرهنگی، هنری و آموزشی ايجاد شده، مجری برگزاری مراسم اهدای جايزه به بهترين داستان در جهان عرب است.


اين جايزه ادبی که معادل پنجاه هزار دلار است بر اساس مدل جايزه ادبی «بوکر» بريتانيا طراحی شده و از همين رو، برخی رسانه های عربی، اين رويداد را «البوکر العربیة» ناميدند.

اين موسسه با صرف مازاد درآمدهای دولت در راه انتخاب بهترين اثر ادبی سال، اميدوار است به باروری ادبيات جهان عرب کمک کند. ادبياتی که گرچه نماينده جامعه ۳۰۰ ميليون نفری جهان عرب است اما با فقدان مخاطب پيگير و فعال مواجه است.


بنا به گزارش ها، صنعت چاپ و نشر در جهان عرب، همراه با دخالت نهادهای دولتی (به ويژه در بخش فعاليت های رسانه ای) و باورهای مذهبی مردم باعث شده که اين جامعه نتواند در مقايسه با ديگر جوامع، ادبيات باروری داشته باشد.


به نوشته روزنامه فايننشال تايمز، در حالی که به شکل سنتی و به خصوص در قرن اخير، شهرهای قاهره، بيروت و بغداد، اصلی ترين منابع توليد فرهنگ و ادبيات عرب محسوب می شدند در سال های اخير، مقامات ابوظبی و دوبی تلاش دارند تا با بهره گيری از درآمدهای دولتی، جايگاه امارات متحده عربی را در مسايل فرهنگی ارتقا دهند.


جمانة حداد، يکی از مسوولان برگزاری مراسم اهدای جايزه به بهترين کتاب داستانی جهان عرب در ابوظبی می گويد:«متاسفانه جهان عرب با مشکلات فراوانی مواجه است و اين باعث شده که کتابخوانی به يک کار لوکس تبديل شود اما خواندن هم برای مردم عرب، بايد مثل نان و آب، به نيازی اوليه تبديل شود.»


XS
SM
MD
LG