لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۷:۱۹

پیام نوروزی بوش: احتمال توافق بین ایران و آمریکا وجود دارد


جرج بوش می گوید که ما خواهان صلح هستیم.(عکس: EPA)


جرج بوش، رییس جمهوری آمریکا در گفت وگوی اختصاصی با رادیو فردا با تبریک عید نوروز به همه ایرانیان، گفت که آمریکا همیشه از مردم ایران در راه آزادیخواهی پشتیبانی می کند.


آقای بوش در این مصاحبه به رادیو فردا گفت: اگر چه آمریکا همیشه از مردم ایران در راه آزادیخواهی پشتیبانی می کند، اما هیچ گاه از تلاش دولت ایران برای دستیابی به سلاح هسته ای حمایت نخواهد کرد.


رییس جمهوری آمریکا این مصاحبه را با پیام گرمی برای همه ایرانیان به مناسبت سال نو آغاز کرد که البته این پیام نیز عاری از نکات سیاسی نبود.


وی گفت: «ایالات متحده آمریکا سال نو را به همه ایرانیان تبریک می گوید. مردم آمریکا برای مردم و تاریخ و فرهنگ ایران احترام قائلند. اما ما مشکلاتی با دولت ایران داریم. چرا که دولت ایران با تهدید و تمهید تصمیماتی گرفته و عملکردی داشته که مردم ایران را منزوی کرده است.»


رییس جمهوری آمریکا خطاب به جوانان و زنان ایرانی گفت: «پیام من برای جوانان ایران این است که جامعه شما روزی آزاد خواهد شد. و آن زمان، دوران خوبی برای شما خواهد بود. و پیام من برای زنان ایران این است که زنان آمریکا، در اشتیاق شما برای پرورش فرزندانتان در جامعه ای امیدوار و زندگی آرام کاملا سهیم هستند.»سفره هفت سین در کاخ سفید آمریکا به مناسبت نوروز ایرانی

جورج بوش گفت: وی می خواهد ایرانی را ببیند که آزادی بیان و آزادی ادیان در آن مجاز است و جامعه ای ببیند که دختران جوان در آن رویاهایشان را دریافته اند و در نظام آموزشی خوبی به تحصیل می پردازند.


وی افزود: مردم ایران همیشه می توانند روی این حساب کنند که آمریکا از آرزوی ایرانیان برای نیل به آزادی حمایت خواهد کرد.


رییس جمهوری آمریکا با اشاره به نظام جمهوری اسلامی گفت: «این رژیم و جامعه راهی طولانی در پیش رو دارد. اما مردم ایران بدانند که چه در زمان من یا و چه رییس جمهور آینده، آمریکا پشتیبان ایجاد جامعه ای آزاد در آن کشور است.»


در پنجمین سالگرد جنگ عراق ، جورج بوش اظهار داشت که تلاش های آمریکا برای آوردن آزادی به این کشور رو به موفقیت است.


اما وی خاطر نشان کرد که صلح در منطقه از سویی بستگی به تصمیم ایران در قطع تجهیز تسلیحاتی شبه نظامیان عراقی و از سوی دیگر به تصمیم ملت عراق برای زندگی در جامعه ای صلح آمیز با همدیگر و با کشورهای همسایه شان دارد.


  • «پیام من برای جوانان ایران این است که جامعه شما روزی آزاد خواهد شد. و آن زمان، دوران خوبی برای شما خواهد بود. و پیام من برای زنان ایران این است که زنان آمریکا، در اشتیاق شما برای پرورش فرزندانتان در جامعه ای امیدوار و زندگی آرام را کاملا سهیم هستند.»
رییس جمهوری آمریکا

احتمال توافق بین ایران و آمریکا


جورج بوش در ادامه این گفت و گو رادیویی همچنین گفت: احتمال این وجود دارد که آمریکا و ایران بتوانند به توافقی بر سر اختلاف نظرهایشان برسند. اما لازمه این امر تصمیم هایی متفاوت از سوی دولت ایران است.


رییس جمهوری آمریکا اظهار داشت: اولین تصمیم این است که ایران به طور واضح غنی سازی اورانیوم را متوقف کند. در این صورت می شود قدم به پیش برداشت. ملت ایران باید درک کند که آمریکا در موضع خود برای جلوگیری از تولید سلاح هسته ای توسط ایران راسخ است.


وی می گوید: اما قابل درک است که ملت ایران خواهان انرژی هسته ای برای مصارف صلح آمیز است بدون آنکه خود حکومت ایران دست به غنی سازی اورانیوم بزند. مسئله دیگر این است که حکومت تهران در گذشته واقعیت را نگفته است. از این نقطه نظر برای ایالات متحده و بقیه جهان و یا اکثر کشورها مشکل است که در مورد راستگویی به حکومت ایران اعتماد کنند.


جورج بوش افزود که به همین دلیل آمریکا از پیشنهاد روسیه برای دادن اورانیوم غنی شده به ایران برای استفاده صلح آمیز در نیروگاه های اتمی حمایت می کند.


وی گفت: به عبارت دیگر راه رو به جلو وجود دارد. من نمی دانم که مردم ایران درباره آمریکا چه فکری می کنند، اما باید بدانند که ما راهی رو به جلو پیشنهاد کرده ایم و ما خواهان صلح هستیم و این حکومت آنهاست که در مقابل این تغییرات مقاومت می کند.


XS
SM
MD
LG