لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹ تهران ۱۴:۰۷

ایران ششمین محموله سوخت هسته ای را تحویل گرفت


نيروگاه بوشهر در صورت راه اندازی کامل قادر به توليد يک هزار مگاوات برق خواهد بود.

جمهوری اسلامی ايران روز پنجشنبه اعلام کرد که ششمين محموله سوخت نيروگاه اتمی بوشهر را از روسيه تحويل گرفته است.


شرکت توليد و توسعه انرژی اتمی ايران می گويد که اين محموله ۱۱ تن وزن دارد و بامداد روز پنجشنبه به محل ساختگاه نيروگاه اتمی بوشهر حمل شد.


به گفته مقامات ايرانی، روسيه تاکنون از ۸۲ تن سوخت اوليه نيروگاه اتمی بوشهر، ۶۶ تن را در قالب شش محموله به ايران ارسال کرده است.


پيشتر پنج محموله سوخت هسته ای در روزهای ۱۷ و ۲۸ دسامبر ، ۱۸، ۲۰ و ۲۲ ژانويه از سوی روسيه تحويل ایران شده بود.


مقامات شرکت روسی «تول»، توليد کننده سوخت اتمی نيروگاه بوشهر، ابراز اميدواری کرده اند که تا پايان ماه فوريه تمام سوخت اوليه برای راه اندازی اولين راکتور هسته ای ايران را تحويل دهند.


مقامات شرکت روسی «تول»، توليد کننده سوخت اتمی نيروگاه بوشهر، ابراز اميدواری کرده اند که تا پايان ماه فوريه تمام سوخت اوليه برای راه اندازی اولين راکتور هسته ای ايران را تحويل دهند.

بر اساس قرارداد ميان تهران و مسکو، تامين سوخت نيروگاه بوشهر به مدت ده سال به عهده کشور روسيه است.


نيروگاه بوشهر در صورت راه اندازی کامل قادر به توليد يک هزار مگاوات برق خواهد بود و ايران توافق کرده است که پس مانده سوخت مصرف شده را به روسيه بازگرداند.


ارسال سوخت نيروگاه بوشهر در حالی صورت می گيرد که میان مقام های ایران و روسيه بر سر تاريخ راه اندازی نخستين راکتور هسته ای ايران اختلاف نظر وجود دارد.


در حالی که مقامات ايرانی از راه اندازی نيمی از نيروگاه تا تابستان سال جاری خبر می دهند رييس شرکت اتم استروی اکسپورت روسيه، سازنده نيروگاه بوشهر، اواسط ماه دسامبر اعلام کرد که به رغم ارسال سوخت نيروگاه بوشهر، تاسيسات آن تا پايان سال ۲۰۰۸ راه اندازی نخواهد شد .


تصميم روسيه برای ارسال سوخت پس از آن اتخاذ شد که گزارش سازمان های اطلاعاتی آمريکا اعلام کرد که ايران برنامه توليد بمب هسته ای خود را در سال ۲۰۰۳ متوقف کرده است.


با اين حال، کشورهای غربی که از ماهيت برنامه اتمی ایران نگران هستند اعلام کرده اند که احتمال دارد ايران از اين سوخت برای مصارف نظامی استفاده کند .


آمريکا و روسيه اعلام کرده اند که ايران با دريافت محموله سوخت هسته ای، به برنامه غنی سازی اورانيوم که می تواند علاوه بر تامين سوخت يک نيروگاه هسته ای، در توليد بمب به کار رود، نيازی ندارد.


XS
SM
MD
LG