لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۰۵

نخست وزير چين خواستار اصلاحات سياسى در كشور شد


ون جياباو كه تا سه سال ديگر از مقام نخست وزيرى چين بازنشسته مى شود، اعلام كرده كه بدون تغييرات سياسى در ساختار كشور، دستاوردهاى اقتصادى چين ممكن است از كف برود.
نخست وزير چين مى گويدکه براى حفظ دستاوردهاى اقتصادى لازم است اصلاحات سياسى در اين كشور صورت گيرد.

ون جياباو كه تا سه سال ديگر از مقام نخست وزيرى چين بازنشسته مى شود، اعلام كرده كه بدون تغييرات سياسى در ساختار كشور، دستاوردهاى اقتصادى چين ممكن است از كف برود.

به گزارش شين هووا، خبرگزارى دولتى چين، نخست وزير ۶۸ ساله چين در جريان سفرش به شهر شنجن گفت: «چين بدون بازسازى ساختار سياسى، ممكن است دستاوردهاى اقتصادى خود را از دست بدهد و نتواند به اهداف پيشروى خود برسد.»

اين خبرگزارى از قول آقاى ون نوشته است: «بايد حقوق مشروع و دمكراتيك مردم را تضمين كرد. مردم بايد در چارچوب قانون اجازه داشته باشند كه در امور فرهنگى – اجتماعى و اقتصادى كشور مشاركت كنند.»

بر اساس اظهارات ون جياباو، بايد شرايطى را براى مردم به وجود آورد تا هر كسى بتواند از دولت انتقاد كند و بر كارهاى آن نظارت داشته باشد تا بدين وسيله مشكل تمركز قدرت در چين حل شود و نظارت غير كارآمد فعلى از بين برود.

از ميان رهبران تراز اول حزب كمونيست چين، آقاى ون بيشترين حمايت را از كاهش ميزان كنترل دولت بر ملت به نمايش گذاشته و در اين باره شهرتى براى خود كسب كرده است.

وى قرار است در سال ۲۰۱۳ ميلادى از مقام خود به عنوان نخست وزير چين بازنشسته شود.

نظرات اخير وى حكايت از آن دارد كه او مى خواهد سال هاى آخر خدمتش را بيشتر بر بهبود رفاه اجتماعى و تعادل در رشد اقتصادى كشور متمركز كند و نارضايتى مردم از حكومت را مورد بحث و گفت و گو قرار دهد.

نخست وزير چين در شنجن گفت: تاريخ اين شهر نشان مى دهد كه اصلاحات و باز گذاشتن مرزها به روى جهان خارج تنها راهى است كه به شكوفايى ملى و شادى مردم ختم مى شود.

شنجن كه سى سال پيش يك روستاى كوچك در چين بود امروز به يك شهر بزرگ ۱۴ ميليون نفرى تبديل شده است.

به گفته ون جياباو، در جا زدن و عقبگرد نه تنها دستاوردهاى اصلاحات سى ساله را از بين مى برد بلكه ماهيت نظام سوسياليست چين را هم نابود مى كند.

سخنان اخير ون جياباو براى ايجاد اصلاحات سياسى در چين منعكس كننده نگرانى هايى است كه نسبت به فساد مالى و ادارى و سو استفاده از قدرت در اين كشور وجود دارد.

به نظر مى رسد حزب كمونيست چين به اين نتيجه رسيده كه تا زمانى كه اصلاحاتى را در ساختار سياسى خود به وجود نياورد نمى تواند به اين نگرانى ها پايان دهد.
XS
SM
MD
LG