لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۴۵

استوانه کوروش پس از ۴۰ سال در ایران به نمایش در آمد


در پی ورود استوانه کوروش بزرگ به ایران، خبرگزاری ‌های ایران گزارش دادند که اصالت این لوح گلی تاریخی، مورد تأیید کارشناسان قرار گرفته است.
استوانه کوروش بزرگ که پس از گذشت چهل سال بار دیگر وارد ایران شده است روز یکشنبه از سوی محمود احمدی نژاد به طور رسمی رونمایی شد و برای بازدید عموم به نمایش در آمد.

منشور حقوق بشر کوروش بامداد جمعه به ایران انتقال یافت و بر اساس گزارش خبرگزاری ها، تا روز شنبه درون مخزن بود.

گزارش ها حاکی است که این استوانه، پس از عبور از مسافت چندین متری که با فرش قرمز پوشانده شده بود درون ویترین ویژه ‌ای در موزه ملی ایران جای گرفت.

حمید بقایی، رییس سازمان میراث فرهنگی در حاشیه مراسم انتقال منشور کوروش به ویترین موزه ملی ایران گفت که قرارداد انتقال منشور کوروش از انگلستان به ایران برای مدت چهار ماه، طی یک ماه و نیم گذشته با هیئت بریتانیایی منعقد شده است.

وی تمام سیستم‌های حفاظتی از جهت فیزیکی، فنی و انفورماتیک در موزه ملی ایران را کاملاً به روز شده و محفظه نمایش منشور کوروش را دارای ضریب امنیت بسیار بالایی خوانده است.

در پی ورود استوانه کوروش بزرگ به ایران، خبرگزاری ‌های ایران گزارش دادند که اصالت این لوح گلی تاریخی، مورد تأیید کارشناسان قرار گرفته است.

منشور كوروش استوانه‌اى با ۲۳ سانتى ‌متر طول و ۱۱ سانتى ‌متر عرض است و دور تا دور آن در حدود ۴۰ خط به زبان آكادى و به خط ميخى بابلى نوشته شده است.

آخرین باری که استوانه کوروش بزرگ در ایران به نمایش همگانی در آمده بود، نزدیک به چهل سال پیش و در جریان برگزاری جشن های دو هزار و پانصد ساله شاهنشاهی ایران بود.

انتقال منشور کوروش به ایران که قرار بود در سال ۲۰۰۷ انجام گیرد طی چند سال گذشته به کشمکشی میان تهران و لندن تبدیل شده بود.

موزه بریتانیا، روز جمعه در اطلاعیه ای گفت، با اینکه روابط سیاسی میان ایران و بریتانیا هم اکنون دشوار است، بسیار مهمتر است که مناسبات فرهنگی که به دقت ظرف سالیان گذشته برپا شده است حفظ شود که این خود می تواند به روابط بهتری بیانجامد.

خبرگزاری های ایران با انتشار عکس هایی از استوانه کوروش و مسئولان، گزارش هایی با عنوان هایی چون «منشور کوروش به زادگاه خود، ایران وارد شد»، «اصالت منشور کوروش تائید شد» و «رقص فرمان کوروش روی فرش قرمز» منتشر کرده اند.

استوانه کوروش بزرگ که از آن به عنوان نخستین منشور حقوق بشر در تاریخ یاد می شود در حالی پس از حدود چهل سال، بار دیگر در ایران به نمایش همگانی گذاشته می شود که به گزارش سازمان های بین المللی مدافع حقوق بشر، جمهوری اسلامی در صدر ناقضین حقوق بشر در جهان قرار دارد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG