لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۱۳

آمادگى اسرائيل براى عقب نشينى سریع از نوار غزه


در نشست شرم الشيخ كه به ابتكار حسنى مبارك، رييس جمهورى مصر، برگزار شد، رهبران كشورهاى بريتانيا، فرانسه، چك، اسپانيا، آلمان و ايتاليا حضور داشتند تا در باره تداوم و پايدارى آتش بس در نوار غزه به رايزنى بپردازند. (عکس: AFP)
همزمان با نشست عربى – اروپايى در شرم الشيخ مصر، اهود اولمرت، نخست وزير اسرائيل اعلام كرد كه كشورش خواهان عقب نشينى سريع نيروهايش از غزه است.

آقاى اولمرت كه روز يكشنبه در اين نشست شركت كرده بود گفت: اسرائيل قصدى براى ماندن در نوار غزه ندارد ولى بايد مطمئن شد كه آتش بس پايدار خواهد بود.

نخست وزير اسرائيل ساعت دو بامداد روز يكشنبه به طور يكجانبه اعلام آتش بس كرد و گروه حماس گرچه در ابتدا آن را نپذيرفت ولى سرانجام با برقرارى آن موافقت كرد. گروه حماس در اين فاصله ۱۸ موشك به سمت اسرائيل شليك كرد.

با اين حال گروه حماس به اسرائيل يك هفته فرصت داد تا تمام نيروهاى نظامى خود را از نوار غزه خارج سازد.

همزمان با اين تحولات برخى گزارش ها حاكى است كه خروج تدريجى نيروهای اسرائیلی از نوار غزه آغاز شده است.

نشست شرم الشيخ


نخست وزير اسرائيل در سخنان خود اظهار داشت: ما علاقمنديم تا به سرعت هر چه تمامتر از نوار غزه خارج شويم و قصد نداريم كه در اين منطقه باقى بمانيم.

در نشست شرم الشيخ كه به ابتكار حسنى مبارك، رييس جمهورى مصر، برگزار شد، رهبران كشورهاى بريتانيا، فرانسه، چك، اسپانيا، آلمان و ايتاليا حضور داشتند تا در باره تداوم و پايدارى آتش بس در نوار غزه به رايزنى بپردازند.

اهود اولمرت در اظهارات خود با ستايش از كشورهاى اروپايى براى حمايت آنها از اسرائيل، «ناراحتى عميق» خود را به دليل تلفات انسانى در غزه ابراز كرد.

بر اساس گزارش منابع فلسطينى، در جريان ۲۲ روز درگيرى در نوار غزه كه با حملات هوايى و بمباران هاى سنگين اسرائيل همراه بود بيش از ۱۳۳ نفر كشته شدند كه ۷۰۰ نفر از آنها غير نظامى بودند.

اين حملات با اعتراض هاى گسترده بين المللى همراه بود و تظاهرات زيادى را در كشورهاى مختلف جهان به دنبال داشت.

در نشست شرم الشيخ، آنگلا مركل، صدر اعظم آلمان گفت: اروپا در اينجا با قدرت حضور پيدا كرده است تا نشان دهد كه خواهان مشاركت در اين روند است.

وى چون ساير رهبران اروپايى خواهان آن شد كه باراك اوباما، رييس جمهور منتخب آمريكا، نقش كليدى در حل بحران خاورميانه ايفاء كند.

به گزارش خبرگزارى «رويترز»، با وجود ابراز تاسف رهبران بريتانيا و فرانسه از تلفات انسانى و مخالفت با جنگ، آنها در عين حال از حق اسرائيل براى دفاع از شهروندانش در برابر موشك هاى حماس دفاع كردند.

رهبران اروپايى خواستار اقدام فورى در زمينه كمك رسانى به مجروحان و ساير مردم غزه از جمله بازگشايى گذرگاه هاى اين منطقه در مرز با مصر و اسرائيل شدند.

گزارش هاى منتشره حاكى است كه بسيارى از تاسيسات زير بنايى و مراكز در اختيار گروه حماس در نوار غزه ويران شده است، با اين حال اعضاى اين گروه در پايان درگيرى ها، اعلام پيروزى كردند.
برخى كشورها از جمله فرانسه و آلمان نیز براى همكارى در زمينه مقابله با قاچاق سلاح و مهمات براى گروه حماس اعلام آمادگى كردند.

اسرائيل گفته است، حماس بايد تعهد كند كه پرتاب راكت به شهرها و شهرك هاى این کشور را متوقف كرده و از مسلح شدن مجدد آن جلوگيرى خواهد شد.

در مقابل حماس، خواستار پايان محاصره نوار غزه، بازگشايى گذرگاه هاى مرزى و خروج فورى ارتش اسرائيل از اين منطقه شده است.

گزارش هاى منتشره حاكى است كه بسيارى از تاسيسات زير بنايى و مراكز در اختيار گروه حماس در نوار غزه ويران شده است، با اين حال اعضاى اين گروه در پايان درگيرى ها، اعلام پيروزى كردند.
XS
SM
MD
LG