لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۸:۵۶

اسراییل شمال نوار غزه را گلوله باران کرد


روز پنج شنبه دو فلسطینی در جریان عملیات نیروهای اسراییلی در نوار غزه کشته شدند.

در تازه ترین عملیات ارتش اسراییل علیه فعالان سازمان های فلسطینی، بامداد روز پنجشنبه دو نفر از اعضای تشکل اسلام گرای حماس در شهرک بیت حانون کشته شدند.


توپخانه ارتش اسراییل با آتشباری به سوی این منطقه در بخش شمالی نوار غزه، فعالان حماس را هدف قرارداد. بدین ترتیب شمار فلسطینیانی که در شبانه روز اخیر کشته شدند، به دست کم یازده نفر افزایش یافت.


شامگاه چهارشنبه نیز در حمله هوایی ارتش اسراییل، پنج فلسطینی دیگر کشته شدند، که اسراییل آنها را اعضای گروه «جیش الاسلام» معرفی کرد.


به گفته اسراییل، این افراد در ربودن گیلعاد شالیط، سرباز اسراییلی، دست داشته اند.


فعالان فلسطینی هنگام حرکت با یک خودرو در منطقه «الزیتون» در نوار غزه، هدف یک موشک قرار گرفتند، که از یک هلیکوپتر نظامی اسراییل شلیک شد.


سازمان حماس کشته شدن «ایمن دلول» را که گفته می شود از فرماندهان «جیش الاسلام» بود، در این عملیات اسراییل تایید کرده است.  • ارتش اسراییل مدعی شد که «نیروهای واحدی از فلسطینی ها هدف قرار گرفتند که به خمپاره های ضد تانک مجهز بوده و قصد داشته اند به سربازان اسراییلی حمله کنند.»

جیش الاسلام، یک گروه منشعب شده از حماس، بهار گذشته مسئول ربودن آلن جانستون، خبرنگار شبکه تلویزیونی بی.بی.سی بود، که بعد از ماهها اسارت آزاد شد.


اندکی پیش از عملیات اسراییل در منطقه الزیتون، بر اثر اصابت یک خمپاره شلیک شده از توپخانه اسراییل ، چهار فلسطینی دیگر نیز درون خانه ای در شهرک بیت حانون کشته شدند.


در این آتشباری، شمار دیگری زخمی شدند که ارتش اسراییل مجروح شدن دست کم یازده نفر را تایید می کند، اما بیمارستان های غزه از رسیدن ۲۵مجروح خبر دادند.


ارتش اسراییل مدعی شد که «نیروهای واحدی از فلسطینی ها هدف قرار گرفتند که به خمپاره های ضد تانک مجهز بوده و قصد داشته اند به سربازان اسراییلی حمله کنند.»


نیروهای ارتش اسراییل ظهر روز چهارشنبه با تانک و بولدوزر به حومه بیت حانون رسیدند. شاهدان عینی شمار نیروهایی را که در منطقه مستقر شده اند، «بسیار زیاد» توصیف کردند.


این نخستین بار پس از کامل شدن تسلط سازمان حماس بر نوار غزه در دوازدهم ژوئن است که ارتش اسراییل شمار زیادی از نیروهای خود را به این ناحیه می فرستد.


سخنگوی ارتش اسراییل اعلام کرد که «عملیات در این منطقه فعلا به پایان رسیده و نیروهای اعزامی، بیت حانون را ترک کرده اند.»


عملیات اسراییل در واکنش به حملات فزاینده راکتی و خمپاره ای فلسطینی ها صورت گرفته است.


ادامه شلیک موشک به خاک اسراییل


منابع اسراییلی گفته اند که از بامداد روز چهارشنبه، ۲۰فروند راکت و خمپاره از سوی شبه نظامیان فلسطینی به سوی جنوب اسراییل شلیک شده است.


این در حالی است که یهودیان عید «سایبان ها» را به مدت هشت روز آغاز کرده اند و ارتش اسراییل برای جلوگیری از احتمال انجام عملیات انتحاری، ورود فلسطینی ها به خاک اسراییل را ممنوع کرده است.  • «ما به موعد انجام عملیات گسترده ای در نوار غزه نزدیک می شویم.»
وزیر دفاع اسراییل

اهود باراک، وزیر دفاع اسراییل روز چهارشنبه گفت: «ما به موعد انجام عملیات گسترده ای در نوار غزه نزدیک می شویم.»


آقای باراک، که رهبر حزب «کارگر» اسراییل،هم پیمان اصلی دولت اهود اولمرت است، از سه ماه و نیم پیش که پست وزارت دفاع را در دست گرفت، بارها نسبت به انجام عملیات گسترده علیه نوار غزه هشدار داده بود.


وی روز چهارشنبه گفت: «عملیاتی که بزودی آغاز می شود، طولانی است و سهل و آسان نخواهد بود و نیروها باید مدت زیادی با مشکلات پیچیده در منطقه دست و پنجه نرم کنند.»


سازمان حماس، از نیروهای فلسطینی هم پیمان با خود و سایر گروه های فلسطینی خواسته است، در برابر این عملیات اسراییل «متحد» شوند.


محمد مدهون، یک دستیار اسماعیل هنیه، ارتش اسراییل را «نازی» توصیف کرد.


این در حالی است که محمود عباس، رهبر تشکیلات خودگردان فلسطینی که برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک رفته، در دیدار با روسای هیات های کشورهای مختلف، درباره همایش پیش روی صلح خاورمیانه که قرار است ماه نوامبر در آمریکا برگزار شود، گفت وگو می کند.


در دیداری نیز میان پادشاه اردن با رییس جمهوری مصر، که شامگاه چهارشنبه در امان صورت گرفت، دو رهبر، فلسطینی ها را به از سرگیری گفت وگوهای آشتی جویانه و رفع اختلافات میان جنبش های فتح و حماس فرا خواندند.


همزمان، اسراییل اعلام کرد که مراودات بانکی خود با نوارغزه را قطع می کند.


بانک کارگران، بزرگترین بانک اسراییل، از روز سه شنبه هرگونه مراوده با فلسطینی های ساکن در نوار غزه را ممنوع اعلام کرد. اما اسماعیل هنیه، رهبر حماس در این منطقه اعلام کرد که این تصمیم اسراییل بر امور فلسطینی ها اثری ندارد.


XS
SM
MD
LG