لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۸:۰۶

حمله موشکی به اسراییل ۶۷ زخمی برجای گذاشت


سخنگوی ارتش اسراييل می گويد: اکثر زخمی ها تنها نياز به درمان سرپائی داشته اند و از بيمارستان ها مرخص شده اند.

حمله راکتی جهاد اسلامی به یک پایگاه اسراییل ۶۷ زخمی برجای گذاشت و این احتمال را قوت بخشید که ارتش اسراییل عملیات گسترده ای را در نوار غزه آغاز کند.این حمله راکتی يک روز پس از ديدار ميان اهود اولمرت ، نخست وزیر اسراییل و محمود عباس، رهبر تشکيلات خودگردان فلسطينی، صورت می گیرد که در جریان آن هر دو رهبر بر سر تنظيم «سند تفاهم اصولی صلح» به توافق رسید.

حمله سحرگاه روز سه شنبه سازمان جهاد اسلامی آزادی فلسطين که از نوار غزه صورت گرفت، احتمال يک عمليات گسترده نظامی اسراييل را عليه این منطقه تحت کنترل حماس را دوباره مطرح کرده است.


سخنگوی ارتش اسراييل می گويد: اکثر زخمی ها تنها نياز به درمان سرپائی داشته اند و از بيمارستان ها مرخص شده اند.


حمله سحرگاه روز سه شنبه سازمان جهاد اسلامی آزادی فلسطين که از نوار غزه صورت گرفت، احتمال يک عمليات گسترده نظامی اسراييل را عليه این منطقه تحت کنترل حماس را دوباره مطرح کرده است.


سربازان کسانی بودند که تازه به خدمت ارتش فراخوانده شده بودند. حمله از شهرک فلسطينی «بيت حانون» به سوی صحرای نقب در جنوب اسراييل صورت گرفت .


اين نخستين بار است که يک حمله راکتی توسط نيروهای فلسطينی ضد اسراییل شمار زيادی زخمی از سربازان اسراييلی بر جای می گذارد.


جهاد اسلامی آزادی فلسطين، حماس و ديگر تشکل های فلسطينی پيشتر نيز برای هدف قراردادن پادگان «زيکيم» تلاش زيادی کرده بودند ولی تا امروز حملات آنها عمدتا ناکام مانده بود.


سازمان جهاد اسلامی با پذيرش مسووليت حمله بامداد روز سه شنبه که با دو فروند موشک قسام صورت گرفت، در غزه «جشن و شادمانی» اعلام کرده و طرفداران سازمان های مخالف صلح به پخش گل و شيرينی اقدام کرده اند.


سازمان جهاد اسلامی در روزهای اخير نيز برای از سرگيری عمليات بمبگذاری انتحاری تلاش کرده بود. يک بمبگذار اين سازمان با دو کمربند انفجاری در روزهای اخير در کرانه باختری دستگير شد.


جهاد اسلامی هرنوع گفت وگوی سياسی با اسراييل را قاطعانه رد می کند و خواهان نابودی تل آویو است.


اين سازمان، برخلاف حماس، در انتخابات پارلمانی نيز شرکت نکرده و تحريم انتخابات را درخواست کرده بود. حماس نيز از حمله راکتی روز سه شنبه ابراز خرسندی کرد و آن را «هديه الهی» قلمداد ساخت .واکنش ها در اسراییل


حمله سحرگاه روز سه شنبه، صحنه سياسی اسراييل را دستخوش تلاطم کرده و در حالی که مقامات اسراييلی پيشتر گفته بودند، درخواست های بسياری از دولتمردان و فرماندهان ارتش را برای يک عمليات گسترده در غزه رد می کنند تا به مذاکرات صلح بخت موفقيت بدهند، در پی این حادثه، صداهايی که از سوی مقامات اسراييل برای وارد کردن ارتش به غزه به گوش می رسد، بلندتر شده است .


دولت اسراييل در واکنش به حملات راکتی فلسطینی ها به شهرهای جنوب اسراييل، که تاکنون کم تلفات بوده ولی روند زندگی عادی مردم را مختل کرده، خواهان شکيبایی شده بود.


دولت اسراييل پیشتر در واکنش به حملات راکتی فلسطینی ها به شهرهای جنوب اسراييل، که تاکنون کم تلفات بوده ولی روند زندگی عادی مردم را مختل کرده، خواهان شکيبایی شده بود.

رسانه های اسراييل می گويند: در پی حادثه روز سه شنبه احتمال می رود که ارتش اسراييل خود را برای عملياتی وسيع در غزه آماده می کند اما انجام آن را به بعد از اعياد پاييزه يهوديان موکول خواهد کرد.


از فردا شب جشن های سال نو يهوديان و سلسله اعياد ديگر همراه با «يوم کيپور» يهوديان آغاز می شود، و تحليلگران در رسانه های اسراييل می گويند: شروع فوری عمليات ارتش در غزه، ممکن است اعياد يهودی را کاملا مختل کند و لذا اولمرت ممکن است انجام اين عمليات را به بعد از جشن های يهوديان موکول کند.


اما برخی فرماندهان ارتش آغاز فوری عمليات را توصيه کرده اند.


سرنوشت توافق هایی نيز که در ديدار روز دوشنبه اهود اولمرت با محمود عباس بدست آمد، از جمله احتمال آزاد کردن شمار ديگری از زندانيان امنيتی فلسطينی، بدنبال حمله راکتی جهاد اسلامی در ابهام فرو رفته است.


XS
SM
MD
LG