لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۲۳:۲۵

«شفر» و تیم فوتبال ایران در انديشه جام جهانی ۲۰۱۰


وینفرد شفر( سمت راست) همراه با رودی فولر، بازیکن اسبق تیم ملی فوتبال آلمان


وينفرد شفر، مربی ۵۷ ساله آلمانی اين روزها در رسانه های ايرانی نامی است که مرتب تکرار می شود و از او به عنوان يکی از بخت های اصلی سرمربيگری تيم ملی فوتبال ايران اسم برده می شود.


وی روز يکشنبه، ۱۸ نوامبر، نيز مذاکراتی با مقام های ورزشی ايران برای پذيرش مسئوليت هدايت تيم ملی فوتبال انجام داد ولی هنوز نتايج اين نشست مشخص نشده است.


وينفرد شفر نخستين بار با تيم کارلسروهه آلمان به عنوان يک مربی بزرگ مطرح شد و فوتباليست هايی همانند اوليور کان و مهمت شول را تربيت کرد.


وی سپس سر مربی گری تيم اشتوتگارت را برعهده گرفت که در پی عدم موفقيت پس از پنج ماه از کار برکنار شد. آقای شفر سپس به آفريقا رفت و در سال ۲۰۰۲ با تيم کامرون توانست قهرمان جام ملت های آفريقا شود.


اين مربی دو سال هم سرمربی گری تيم الاهلی دوبی را بر عهده داشت و توانست اين تيم را پس از ۲۶ سال قهرمان ليگ امارات کند ولی سرانجام در ماه فوريه امسال پس از ناکامی تيمش در چند بازی پياپی از کار برکنار شد.


  • «تيم ايران در بازی های جام جهانی ۹۸ فرانسه خوب بازی کرد. ولی ما بايد بازيکنانی را که در ليگ ايران بازی می کنند، تحت نظر بگيريم و افراد جوان را به تيم بياوريم تا آنها بر افرادی که قديمی ترند فشار وارد بياورند تا آنها بهتر بازی کنند.»
وینفرد شفر

وینفرد شفر در گفت وگو با رادیو فردا به پرسش های مطرح در زمینه احتمال سرمربیگری وی در تیم ملی فوتبال ایران و برنامه هایش در این زمینه پاسخ داده است.


مذاکرات روز يکشنبه شما با مسوولان فدراسيون فوتبال ايران به کجا رسيد؟


وينفرد شفر: من صحبت های مقدماتی را انجام داده ام ولی هنوز تصميم قطعی گرفته نشده است. هم من و هم آنها شرايط را بررسی می کنند و احتمالا هفته آينده نتيجه مشخص خواهد شد.


به طور کلی نظرتان درباره تيم ملی ايران چيست و وضعيت آن را چگونه می بينيد؟


شما بازيکنان خوبی داريد. من تعداد زيادی از آنها را هم از بوندس ليگا و هم از دوره ای که در دوبی کار می کردم، می شناسم. نکته مهمی که وجود دارد اين است که بايد يک تيم شکل بگيرد.


بازيکنان به تنهايی خيلی قوی هستند ولی بايد در قالب يک تيم منسجم بتوانند کار کنند. تيم ايران در بازی های جام جهانی ۹۸ فرانسه خوب بازی کرد. ولی ما بايد بازيکنانی را که در ليگ ايران بازی می کنند، تحت نظر بگيريم و افراد جوان را به تيم بياوريم تا آنها بر افرادی که قديمی ترند فشار وارد بياورند تا آنها بهتر بازی کنند.


آيا بازی های تيم ايران در جام جهانی آلمان را هم دنبال کرديد؟


بله من بازی تيم ايران با تيم پرتغال که در شهر نورنبرگ برگزار شد را ديدم. علاوه بر آن من زمانی که در دبی مربيگری می کردم، بازی های تيم ايران را از طريق تلويزيون اين کشور دنبال می کردم، برای مثال دو بازی ايران در مقابل ژاپن و بازی های اين تيم در رقابت های آسيايی را ديدم.


من ديد کلی ای نسبت به فوتبال ايران دارم و اگر قرار باشد مربی تيم ايران باشم که هنوز مشخص نيست، اين آمادگی را دارم که در این تیم تحول ایجاد کنم. ولی اين کار زمانی ميسر است که همه دست به دست هم بدهند و به فکر جام جهانی ۲۰۱۰ در آفريقای جنوبی باشند، اين موضوع بسيار مهم است.


به اين موضوع اشاره کرديد که بازيکنان ايرانی بايد انسجام تيمی پيدا کنند. آيا بواسطه تماشای بازی های تيم ايران در بازی های آسيايی به اين نتيجه رسيديد؟


کلا تمام تيم ها نياز به انسجام دارند. اگر بازی شنبه شب تيم ايتاليا با اسکاتلند را ديده باشيد، متوجه شده ايد که ايتاليا انسجام نداشت و تنها شانس آورد که بازی را برد و توانست به مسابقات جام ملت های اروپا در سوييس و اتريش راه پيدا کند.


مهم نيست که چه کسی مربی تيم ايران شود، ولی اين فرد هر کس باشد بايد بر روی انسجام تيمی کار کند. همه بازيکنان بايد يک هدف را دنبال کنند. هيچگاه بهترين بازيکنان نمی توانند يک بازی را ببرند، بلکه اين بهترين تيم است که پيروز می شود. انسجام تيمی پيش شرطی است برای تمام تيم ها.


آيا بازيکن محبوبی در بين بازيکنان ايرانی سراغ داريد؟


من در دوبی با کريمی کار کردم که بعدا به مونيخ رفت. کاپيتان تيم ايران، مهدوی کيا را هم می شناسم که در فرانکفورت بازی می کند.


  • «من ديد کلی ای نسبت به فوتبال ايران دارم و اگر قرار باشد مربی تيم ايران باشم که هنوز مشخص نيست، اين آمادگی را دارم که در این تیم تحول ایجاد کنم.»
کاندیدای سرمربیگری تیم ملی فوتبال ایران

نکونام هم که الان در اوساسونا بازی می کند هافبک بسيار خوبی است. هنگامی که در دوبی بودم می خواستم او را به تيمم ببرم. ولی او به حق ترجيح داد که به اسپانيا برود تا بيشتر پيشرفت کند و کار درستی هم انجام داد.


شما گفتيد که جام جهانی ۲۰۱۰ هدف اصلی شماست. تيم ايران تاکنون سه بار در جام جهانی شرکت کرده ولی در همان دور نخست از رقابت ها کنار رفته است. آيا شما هدف بالاتری در سر داريد؟


ما اول بايد به مسابقات جام جهانی برسيم اين خود مشکل ترين کار است. رسيدن به مسابقات جام جهانی در آفريقای جنوبی کار ساده ای نيست.


ما حتی بايد برای رسيدن به اين هدف از سد تيم های خيلی کوچک هم بگذريم. پيش از گام های بزرگ بايد گام های کوچک برداريم. تنها در صورتی که با تمرکز زياد کار کنيم و همه متحد شويم، می توانيم به اين هدف برسيم. پس از رسيدن به جام جهانی بايد ديد که چه اتفاقی خواهد افتاد.


با مشکل زبان چه خواهيد کرد، آيا قرار است فارسی ياد بگيريد؟


(می خندد) همين طوری هم کار من به اندازه کافی دشوار هست. فارسی زبان زيبايی است. در تيم الاهلی دوبی که مربيگری می کردم، بازيکنان فارسی زبان زيادی بودند، زبان زيبايی است ولی فکر می کنم برای فردی به سن و سال من ياد گرفتن آن بسيار سخت باشد. به گمانم زبان انگليسی کافی است. بايد فردی به عنوان مترجم در کنار من باشد و به من برای برقراری ارتباط کمک کند.


ايران در حال حاضر به خاطر برنامه هسته ای اش با يک بحران سياسی بين المللی روبروست و برخی احتمال می دهند که بزودی جنگی عليه اين کشور در بگيرد. آيا شما با اين امر مشکلی نداريد؟


من دوست ندارم درباره اين موضوع اظهار نظر کنم. من دوست ندارم نه درباره آلمان، نه آمريکا و نه ايران اظهار نظر کنم. اين مسايل به من ارتباطی ندارد.


XS
SM
MD
LG