لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ تیر ۱۴۰۱ تهران ۰۶:۰۹

نيروى انتظامى كشته شدن پنج نفر در حوادث روز عاشورا در تهران را تاييد كرد


پليس تهران با سلب مسئوليت از خود در تیراندازی به سوی معترضان، تاييد كرده كه به گفته آن، «در اغتشاشات پنج نفر به طرز مشكوكى جان باختند و تعدادى نيز مجروح شدند كه كارشناسان در صدد شناسايى عوامل مشكوك در اين حادثه مى باشند.»
فرماندهى نيروى انتظامى تهران بزرگ روز يكشنبه تاييد كرد كه پنج نفر در نا آرامى هاى روز عاشورا كشته شدند ولى مى گويد كه اين افراد «به طرز مشكوكى جان باختند.»

اين فرماندهى در بيانيه خود با نام بردن از معترضان به نتيجه انتخابات به عنوان «فتنه گران و اغتشاشگران» گفته است كه «نيروى انتظامى با قاطعيت و بهره گيرى از ابزار و تجهيزات ضد اغتشاش و با تاكيد بر عدم حمل و به كار گيرى سلاح گرم به متفرق نمودن اغتشاشگران اقدام كرد.»

پليس تهران با سلب مسئوليت از خود در تیراندازی به سوی معترضان، تاييد كرده كه به گفته آن، «در اغتشاشات پنج نفر به طرز مشكوكى جان باختند و تعدادى نيز مجروح شدند كه كارشناسان در صدد شناسايى عوامل مشكوك در اين حادثه مى باشند.»

اطلاعيه نيروى انتظامى ساعاتى پس از اظهارات سرتيپ پاسدار عزيزالله رجب زاده، فرمانده نيروى انتظامى تهران بزرگ صادر مى شود كه كشته شدن معترضان در روز عاشورا را تكذيب كرده بود.

پليس تهران مى گويد: «معدودى از فتنه گران با برنامه ريزى قبلى و بر اساس هدايت و فراخوان رسانه هاى بيگانه و با حضور در برخى خيابان ها و مسيرهاى عزاداران حسينى با طرح شعارهاى انحرافى اقدام به اخلال در نظم عمومى» نمودند.

مقام ها و دستگاه هاى جمهورى اسلامى ايران در شش ماه گذشته از معترضان به انتخابات به عنوان «اغتشاشگران» و از رهبران آنها به عنوان «سران فتنه» نام مى برند.

پيشتر احمد رضا رادان، جانشين فرماندهى نيروى انتظامى جمهوری اسلامی، در تلويزيون دولتى ايران از كشته شدن چهار نفر و دستگيرى ۳۰۰ نفر در جريان نا آرامى هاى روز عاشورا خبر داده بود.

وی گفته است: «يكى از كشته ‌شدگان، از پل سقوط كرد، دو نفر توسط يك خودرو در يك سانحه كشته شدند كه با اطلاعات واصله از سوى مردم، پليس در پى يافتن راننده و خودروست، بنابر اخبار رسيده يك نفر نيز با گلوله كشته شد كه با توجه به عدم استفاده سلاح از سوى پليس، اين حادثه كاملا مشكوك و در دست بررسى است.»

آقاى رادان، معترضان را متهم كرده است كه « تعدادى از خودروهاى عمومى، شخصى و موتور سيكلت ها را دچار خسارت، زيان و آتش سوزى كردند» و به گفته وى، « همچنين به تعدادى از اماكن عمومى و بانك ها هم خسارت وارد شد.»

سايت واحد مركزى خبر، وابسته به صدا و سيماى ايران، نيز از قول «يك منبع آگاه» در وزارت اطلاعات جمهورى اسلامى ايران گزارش داده كه «تعدادى از عناصر گروهك تروريستى منافقين (مجاهدين خلق) در آشوب چند ساعته امروز در تهران دستگير شدند.»

روز يكشنبه هزاران نفر از معترضان در فراخوان هاى گسترده اى كه طى هفته هاى اخير صورت گرفته بود به خيابان هاى مركزى تهران و شهرهاى شيراز، اصفهان، نجف آباد، بابل، اراك و تبريز ريختند و با سر دادن شعارهايى عليه آيت الله على خامنه اى به سياست هاى حكومت جمهورى اسلامى ايران اعتراض كردند.

اين اعتراض ها با هجوم و سركوب گسترده نيروهاى ضد شورش و لباس شخصى ها روبرو شد كه به گفته سايت هاى نزديك به اصلاح طلبان، به تيراندازى مستقيم به سوى معترضان و شليك گاز اشك آور منجر شد.

مخالفان مى گويند كه حداقل چهار نفر در تهران و چهار نفر نيز در تبريز به ضرب گلوله نيروهاى امنيتى كشته شدند. خواهر زاده مير حسين موسوى از جمله كشته شدگان روز عاشورا است كه با شليگ گلوله به قلبش جان باخته است.

بر اساس گزارش سايت «جنبش راه سبز» كه اخبار اصلاح طلبان را منتشر مى كند نام كشته شدگان حوادث روز عاشورا در تهران عبارت است از: سيد على حبيبى موسوى خامنه، مهدى فرهادى نيا، محمد على راسخى نيا، امير ارشدى ، شهرام فرجى.

گزارش هاى دريافتى از ايران حاكى است كه نيروهاى امنيتى ايران يكى از خشن ترين و خونبارترين روزهاى سركوب اعتراض هاى خيابانى در ايران را در روز عاشورا رقم زده اند.

در ماه هاى گذشته و بر اساس گزارش مخالفان دولت، حدود ۷۲ نفر در جريان بدترين نا آرامى هاى ايران پس از انقلاب بهمن ۱۳۵۷ كشته شدند اين در حالى است كه مقام هاى جمهورى اسلامى آمارهاى متناقضى در اين زمينه ارائه كرده اند.

دیدن نظرات (۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG