لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ تهران ۲۳:۱۲

اسراییل شهرک های یهودی را در اورشلیم توسعه می دهد


فلسطينی ها اسراييل را متهم می کنند که قصد دارد تا با گسترش شهرک سازی در بخش های مختلف اورشليم ارتباط قسمت های عرب نشين را با يکديگر قطع کند.

اسراييل اعلام کرد که اين کشور در صدد است تا در سال ۲۰۰۸، بیش از ۷۴۰ آپارتمان در منطقه مورد منازعه اورشليم شرقی و کرانه باختری رود اردن احداث کند.


وزارت مسکن اسراييل بودجه ای را برای سال آينده ميلادی پيشنهاد کرده است که بر اساس آن ۵۰۰ واحد مسکونی در منطقه «هار هما» در اورشليم شرقی ساخته خواهد شد.


پيشتر در اوايل ماه جاری ميلادی، اعلام شد که ۳۰۰ واحد در اين منطقه احداث می شود. اعلام اين خبر به نگرانی ها در زمينه به خطر افتادن مذاکرات صلح ميان اسراييلی ها و فلسطينی ها پس از هفت سال دامن زده است.


گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس حاکيست که ۲۴۰ واحد ديگر قرار است در «ماله آدوميم» خارج از اورشليم و در يکی از بزرگترين شهرک های بهودی در کرانه باختری ساخته شود.


رافی ايتان، وزير دولت اسراييل در امور اروشليم به راديو ارتش اين کشور گفته است که اسراييل هرگز قول نداده است تا ساختمان سازی را در درون حاشيه شهر اورشليم متوقف کند. بخش اورشليم شرقی در جريان جنگ سال ۱۹۶۷ ميان اعراب و اسراييل ضميمه خاک اين کشور شد.


جامعه جهانی هرگز اين اقدام را به رسميت نشناخته است ولی انتظار می رود این بخش که دارای ۱۸۰ هزار سکنه است تا دستيابی به توافق نهايی ميان فلسطينی ها و اسراييل در اختيار اين کشور باقی بماند.


راقائل ايتان می گويد: « هارهما يک بخش زنده و متصل به اورشليم است و ما به هيچ کسی قول نداده ايم که در اينجا ساختمان سازی نخواهيم کرد چرا که آن در درون بخش شهری اورشليم قرار دارد.»


به گفته وی، « بخش ماله آدوميم نيز بخش پيوسته ای از اورشليم با وجود هرگونه معاهده صلحی خواهد بود.»


فلسطينی ها اسراييل را متهم می کنند که قصد دارد تا با گسترش شهرک سازی در بخش های مختلف اورشليم ارتباط قسمت های عرب نشين را با يکديگر قطع کند.


قرار است در صورت تشکيل دولت فلسطين، اروشليم شرقی يا به گفته فلسطينی ها « بيت المقدس» به عنوان پايتخت اين کشور اعلام شود.


اعلام اوايل ماه جاری مبنی بر ساختمان سازی در «هار هما» يکی از معدود انتقادات ايالات متحده را از اسراييل بدنبال داشت.


کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه آمريکا در اين زمينه گفته که ساختمان سازی، « کمکی به اعتماد سازی» در مسیر مذاکرات صلح نخواهد کرد.


ماله آدوميم از جمله شهرک هايی است که اسراييل انتظار دارد تا هر معاهده صلحی با فلسطينی ها آن را بدست آورد. فلسطينی ها نيز اعلام آمادگی کرده اند تا در ازاء معاوضه زمين با اسراييلی ها برای حفظ شهرک های يهودی نشين به توافقی دست يابند.


XS
SM
MD
LG