لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۲۸

اسرائیل ۲۰۰ زندانی فلسطينی را آزاد می کند


اسرائیل می گوید که این اقدام برای حمایت از روند صلح میان فلسطینیان و اسرائیل صورت می گیرد.(عکس: EPA)

مقام های اسرائيلی تاييد کردند که به زودی ۲۰۰ زندانی فلسطينی را برای حمايت از اقدامات محمود عباس، رييس تشکيلات خودگردان فلسطينی، در روند صلح آزاد خواهند کرد .


آزادی اين تعداد زندانی در حالی صورت می گيرد که بيش از ۱۱ هزار فلسطينی در زندان های اسرائيل به سر می برند.


يک سخنگوی اهود اولمرت، نخست وزير اسرائيل، ساعاتی قبل از تصميم دولت اين کشور در اين زمينه گفت: « آزادی اين افراد برای تقويت روند گفت و گو ها، تقويت ميانه روها و حمايت از روند صلح صورت می گيرد.»


به رغم اينکه انتظار می رود که يک زندانی فلسطينی با مدت زمان ۳۱ سال حبس در ميان زندانيان آزاد شده باشد ولی سلام فياض، نخست وزير تشکيلات خودگردان می گويد که «اين اقدام کافی نيست.»


وی تقاضا کرد که اولمرت همه زندانيان فلسطينی را که در زندان های اسرائيل در حبس به سر می برند، آزاد کند.


در ميان فلسطينيانی که قرار است روز ۲۵ اوت آزاد شوند، نام دو مرد به چشم می خورد که بيش از ۳۰ سال در زندان های اسرائيل به سر می بردند.

نخست وزير اسرائيل قرار است که به اتهام فساد مالی به زودی از سمت خود کناره گيری کند و اين مسئله نگرانی های زيادی را درباره آينده روند صلح ميان اسرائيل و فلسطينی ها دامن زده است.


حماس که نوار غزه را در اختيار گرفته است و مخالف گفت و گو های صلح به شمار می رود شکايت کرده است که اسرائيل تنها زندانيان وفادار به محمود عباس را آزاد می کند و تل آويو را متهم کرد که در تلاش است تا اختلاف ميان جناح های مختلف فلسطينی را تشديد کند.


تزيپی ليونی، وزير امور خارجه اسرائيل که از نامزدهای تصدی پست نخست وزير اين کشور در ماه آينده است می گويد: اسرائيل درصدد است به فلسطينيان نشان دهد که برای آنها گفت و گو بهتر است تا جنگيدن.


اسرائيل پيشتر و به فاصله کمی بعد از برگزاری کنفرانس آناپوليس آمريکا در نوامبر گذشته تعدادی از زندانيان فلسطينی را آزاد کرده بود. اين کنفرانس برای از سر گيری گفت و گوهای ميان اسرائيل و فلسطينيان برگزار شد و هدف آن، آماده سازی مقدمات تشکيل کشور مستقل فلسطين در نوار غزه و کرانه باختری رود اردن بود.


در ميان فلسطينيانی که قرار است روز ۲۵ اوت آزاد شوند، نام دو مرد به چشم می خورد که بيش از ۳۰ سال در زندان های اسرائيل به سر می بردند.


مقامات فلسطينی می گويند که سعيد العطابه و محمد ابوعلی در ميان زندانيانی هستند که ظرف يک هفته آينده و پيش از آغاز ماه رمضان آزاد خواهند شد. مقام های اسرائيلی از تائيد نام اين افراد خودداری کرده اند، ولی آزادی آنها را تکذيب نکرده اند.


به اعتقاد فلسطينيان، اين زندانيان شايسته آزادی هستند، و اين در حالی است که اسرائيلی ها آنها را «قاتل» و «عناصر نامطلوب» می دانند.


XS
SM
MD
LG