لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۲۹

استقبال اوباما از تصمیم های نشست لندن برای اقتصاد جهانی


رييس جمهور آمريكا در كنفرانس خبرى با خبرنگاران، نشست لندن را «بسيار سازنده» و تاريخى خواند و با اشاره به مشكلات موجود در اقتصاد جهانى گفت: «چالش روشن است. اقتصاد جهانى در حال انقباض است.»
باراك اوباما، رييس جمهور آمريكا، نشست لندن را «نقطه عطفی براى بازسازى اقتصاد جهانى» خواند ولى با اين حال گفت كه «ضمانتى در اين زمينه وجود ندارد.»

وى روز پنجشنبه و در پايان اين نشست با استقبال از تصمیم های اتخاذ شده گفت: سران كشورهاى صنعتى كه در لندن گردهم آمدند «در باره گام هاى اساسى براى بازگرداندن رشد و اجتناب از بحرانى مشابه وضعيت فعلى» توافق كردند.

با اين حال، وى حاضر نشد تا درباره اینکه تصميم هاى یاد شده به عمیق تر شدن بحران جهانی منجر نخواهد شد تضمينى دهد.

وى گفت: «در زندگى هيچ ضمانتى وجود ندارد. در اقتصاد نيز همينطور.»

اظهارات آقاى اوباما كمى پس از آن بيان شد كه رهبران ۲۰ كشور عمده جهانى در نشست لندن تعهد كردند كه يك تريليون دلار براى مقابله با بحران جهانى اقتصاد و ايجاد شغل هزينه كند.

اين كشورها همچنين چارچوبى را براى بازسازى اعتماد به سيستم مالى در نظر گرفتند كه شامل مقابله با پناهگاه هاى مالياتى، صندوق هاى سرمايه گذارى و اعمال قوانين تازه در زمينه پاداش به مديران بر اساس عملكرد آنها است.

رييس جمهور آمريكا در كنفرانس خبرى با خبرنگاران، نشست لندن را «بسيار سازنده» و تاريخى خواند و با اشاره به مشكلات موجود در اقتصاد جهانى گفت: «چالش روشن است. اقتصاد جهانى در حال انقباض است.»

باراك اوباما در پاسخ به برخى انتقادها از مقصر بودن آمريكا و بازار مالى اين كشور در بروز بحران اقتصاد جهانى گفت: «دشوار است برخى عواملى كه باعث شروع اين بحران از وال استريت شد را ناديده گرفت» چرا كه به گفته وى، تعدادى از موسسات «ريسك هاى ناموجه و غير عادى» داشتند و پاره اى از مقررات دولتى «براى تغيير وضعيت ناكارا بودند.»

با اين حال، رييس جمهور آمريكا گفت كه مشكلاتى نيز در برخى ديگر از بخش هاى جهان وجود داشت.

وى با ستايش از رد سياست حمايتى از سوى كشورهاى گروه ۲۰ گفت كه چنين سياستى تجارت خارجى را مورد هدف قرار مى دهد و ممكن است كه بحران اقتصادى را عميق تر كند.

آقاى اوباما خواستار يكپارچگى جهانى شد و افزود: «ما به همه شهروندان خود مديون هستيم كه در اين زمينه كارى انجام دهيم.»

رييس جمهور آمريكا كه سه شنبه شب براى شركت در نشست لندن به بريتانيا سفر كرده بود در حاشيه اين رويداد مهم اقتصادى با سران برخى كشورهاى حاضر در لندن به طور خصوصى ديدار و گفت و گو كرد.

باراك اوباما گفت كه در ديدار با سران چين، روسيه، هند و بريتانيا در باره موضوعاتى چون راه هاى «كاهش تهديد هسته اى» در سراسر جهان گفت و گو كرده است.

XS
SM
MD
LG