لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۷:۳۳

حمایت ۸۴ درصد ايرانى تبارها از تاسیس دفتر آمریکا در تهران


موسسه بين المللى زاگبى با انجام يك نظر سنجى اعلام كرد كه ۸۴ درصد از آمريكايى هاى ايرانى تبار از تاسيس دفتر حافظ منافع آمريكا در ايران حمايت مى كنند.


نظر سنجى موسسه زاگبى براى اتحاديه روابط عمومى ايرانى – آمريكايى ها (پايا) انجام شده است تا به گفته اين اتحاديه، «بيان بهترى از خواسته های جامعه ايرانى در آمريكا نشان دهد و اطلاعات بيشترى در باره تمايل ايرانى – آمريكايى ها در اختيار مردم و سياستگذاران آمريكا قرار گیرد.»


ايده تاسيس دفتر حافظ منافع آمريكا كه تابستان سال جارى از سوى رسانه هاى غربى مطرح شد به واشينگتن امكان خواهد داد تا در تهران به طور مستقيم براى ايرانى هاى خواهان سفر به آمريكا ويزا صادر كند.


در حال حاضر اتباع ايرانى براى دريافت ويزاى آمريكا بايد به دوبى در امارات متحده عربی و يا ساير كشورها سفر كنند.


بابك حقوقى، مدير اجرايى سازمان « پايا» در گفت و گو با «راديو فردا» مى گويد: ايران بيش از دو دهه است كه در آمريكا دفتر حافظ منافع دارد ولى آمريكا تا کنون چنين امكانى را نداشته است.


وى افزود: تاسيس چنين دفترى به ايرانى ها و آمريكاييان ايرانى تبار امكان مى دهد تا از خدمات كنسولى آمريكا در تهران استفاده كنند و اين موضوع هيچ ربطى به روابط سياسى دو كشور ايران و آمريكا ندارد.


  • «تاسيس چنين دفترى به ايرانى ها و آمريكاييان ايرانى تبار امكان مى دهد تا از خدمات كنسولى آمريكا در تهران استفاده كنند و اين موضوع هيچ ربطى به روابط سياسى دو كشور ايران و آمريكا ندارد.»

بابک حقوقی، مدیر اجرایی اتحادیه پایا


آقاى حقوقى اظهار داشت: بر اساس نظر سنجى موسسه زاگبی، ۵۹ درصد آمريكايى هاى ايرانى تبار خويشاوند درجه يك در ايران دارند و ۶۸ درصد آنها لااقل يك بار به ايران سفر كرده و يا در آينده سفر خواهند كرد.


وی افزود: همچنين ۶۳ درصد اين جامعه فكر مى كنند كه بايد براى ايرانى ها تسهيلات لازم جهت دريافت ويزاى آمريكا فراهم شود.


درک عمیق دو ملت


نظرسنجى زاگبى نشان مى دهد كه ۸۵ درصد از افراد موافق تاسيس اين دفتر در تهران، چنين برنامه اى را براى درك عميقتر دو ملت ايران و آمريكا از يكديگر، مهم ارزيابى كرده و معتقدند كه دفتر ياد شده تماس هاى ميان مردم ايران و آمريكا را افزايش خواهد داد.


رودى بختيار، مجرى سابق شبكه تلويزيونى «سى ان ان» و مدير روابط عمومى اتحاديه پايا مى گويد: «به دليل مشكلات سياسى كه روابط ايران و آمريكا را در سه دهه گذشته دچار چالش كرده است، ما نياز فورى داريم تا اين فهم را گسترش دهيم كه آمريكايى هاى ايرانى تبار چه كار سختى انجام داده اند تا با جامعه آمريكا همراهى و همكارى كنند.»


وى افزود: اين نظر سنجى از آن رو مهم است كه نشان مى دهد چگونه آمريكايى هاى ايرانى تبار مشتاقانه چنين وظيفه اى را درك مى كنند.


كاندوليزا رايس، وزير امور خارجه آمريكا دو هفته پيش اعلام كرد كه دولت جرج بوش «به طور اصولى» تصميم به گشايش يك دفتر ديپلماتيك در ايران گرفت كه شبيه آن در هاوانا، پايتخت كوبا، هست ولى شرايط براى اجراى آن مناسب نبود.


خانم رايس با اشاره به مدت كوتاه باقيمانده از دولت كنونى آمريكا گفت كه تصميم به گشايش دفتر در ايران با دولت باراك اوباما خواهد بود.


جمهورى اسلامى ايران در ابتداى طرح تاسيس چنين دفترى گفت: در اين زمينه تا كنون درخواست رسمى از سوى آمريكا دريافت نكرده است ولى در صورت ارسال چنين تقاضایی آن را با «ديد مثبت» بررسى خواهد كرد.


با اين حال مقام هاى تهران در هفته هاى اخير با «جنگ روانى» خواندن راه اندازى دفتر ياد شده در ايران گفته اند كه چنين بحثى بيشتر روزنامه اى است.


شناخت و معرفی جامعه ایرانی تبارها


بابك حقوقى به راديو فردا مى گويد: اين نظر سنجى از نخستين پروژه هايى بود كه سازمان پايا براى شناسايى نظرات جامعه ايرانى – آمريكايى دنبال كرد كه در نوع خود بى سابقه بوده و تا كنون در سطح آمريكا انجام نشده است.


نظرسنجى زاگبى نشان مى دهد كه ۸۵ درصد از افراد موافق تاسيس اين دفتر در تهران، چنين برنامه اى را براى درك عميقتر دو ملت ايران و آمريكا از يكديگر، مهم ارزيابى كرده و معتقدند كه دفتر ياد شده تماس هاى ميان مردم ايران و آمريكا را افزايش خواهد داد.


وى افزود: زاگبى از مشهورترين سازمان هاى آمارگيرى در آمريكا به شمار مى رود و از سال ۱۹۸۴ به اين كار مشغول است و تخصص آن نيز آمارگيرى از اقليت هاى قومى در آمريكا است.


آقاى حقوقى هدف از انجام اين نظر سنجى را شناخت بهتر از جامعه ايرانى – آمريكايى دانست و افزود: ضمنا مى خواهيم كه با آگاهى بهترى از نقطه نظرات ايرانى – آمريكايى ها بتوانيم اين جامعه را نمايندگى كنيم و به طور عام بتوانيم اين جامعه را بهتر به دولتمردان و اعضاى كنگره آمريكايى معرفى كنيم.


بر اساس نظر سنجى موسسه زاگبى، ۷۵ در صد ايرانى – آمريكايى ها بر اين باورند كه مهم است اين اطمينان بوجود آيد كه تصوير آنها در ايالات متحده، ارزش ها، اقدامات و همكارى هاى آنها با آمريكا را به دقت بازتاب مى دهد.


رودى بختيار در اين زمينه مى گويد: «آمريكايى هاى ايرانى تبار در حوزه هاى دانش و فناورى پيشرو هستند، مديريت اجرايى ۵۰۰ شركت را برعهده دارند و در امور بشردوستانه در آمريكا نيز نقش فعالى دارند.»


نظر سنجى موسسه زاگبى در بخش ديگرى از بررسى خود می گوید كه ۴۷ درصد پرسش شوندگان به دليل ريشه قومى يا ملى خود تجربياتى در زمينه «تبعيض» دارند يا شخصا ساير آمريكايى هاى ايرانى تبار را مى شناسند كه چنين تجربه ای داشته اند.


شايع ترين تبعيض هايى كه افراد ياد شده بيان كرده اند شامل برخوردهاى امنيتى در فرودگاه، تبعيض اجتماعى، تبعيض شغلى يا حرفه اى و مسائل نژادى است.


اين نظر سنجى همچنين به فعاليت هاى مدنى سطح بالاى آمريكايى هاى ايرانى تبار در جامعه آمريكا اشاره كرده و مى گويد كه ۷۹ درصد اين افراد براى راى گيرى ثبت نام كرده اند و نزديك به يك سوم نيز با مقام هاى رسمى ديدار داشته يا ارتباط برقرار كرده و يا به نامزدها كمك مالى كرده اند.


از سوى ديگر، آمارگيرى ياد شده نشان مى دهد كه ميزان درآمد آمريكايى هاى ايرانى تبار از متوسط كل جامعه آمريكا بيشتر است.


نظر سنجى ياد شده در فاصله روزهاى ۳۰ ژوئيه تا ۱۲ اوت انجام شده است ولى نتايج آن روز چهارشنبه، ۱۰ دسامبر منتشر شد.


جامعه آمارى اين نظر سنجى ۴۰۱ نفر است كه به صورت تلفنى به ۴۸ پرسش پاسخ داده اند و در صد خطای آن نیز مثبت یا منفی پنج در صد اعلام شده است.


در همین زمینه

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG