لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۴۱

رایس: زمان برای ایران در حال سپری شدن است


خانم رایس می گوید: بايد اميدوار بود به اينکه در ايران افراد معقولی وجود دارند که متوجه هستند اين روشی نيست که با آن کشورشان را اداره کنند.

کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه آمريکا، در مصاحبه ای با اشاره به تشديد تحريم ها عليه جمهوری اسلامی گفت که زمان برای ايران در حال سپری شدن است.


خانم رايس در گفت و گويی با ياهو نيوز و مجله پوليتيکو اظهار عقيده کرد که «ايران اگر بخواهد، راه برون شد دارد. در غير اين صورت، ما به طور خيلی جدی تحريم ها را دنبال خواهيم کرد.»


وزير امور خارجه آمريکا اظهار داشت: «بايد اميدوار بود به اينکه در ايران افراد معقولی وجود دارند که متوجه هستند اين روشی نيست که با آن کشورشان را اداره کنند.»


ايران در تازه ترين موضعگيری در قبال پرونده هسته اي خود نامه ای به کشورهای عضو گروه پنج به علاوه يک داده که در آن خواستار ادامه مذاکرات شده است ولی هيچ اشاره ای به تعليق غنی سازی اورانيوم نکرده است.


برنامه غنی سازی اورانيوم از سوی کشورهای غربی، گامی برای دستيابی ايران به سلاح اتمی توصيف شده است، ولی ايران برنامه اتمی خود را «صلح آميز» می داند.


کشورهای عضو گروه پنج به علاوه يک شامل آمريکا، چين، روسيه، بريتانيا و فرانسه همراه با آلمان خردادماه سال جاری بسته ای حاوی مشوق های اقتصادی به تهران ارائه کردند و از ايران خواستند تا در ازای آن، فعاليت های غنی سازی اورانيوم را تعليق کند.


  • «وقتی که شما با مشکلات بانکی و سرمايه گذاری دست به گريبان هستيد، صدور اعتبارنامه های صادراتی از تمام نقاط دنيا در حال کاهش است و تورم در حال بالا رفتن است زمان در حال سپری شدن است.»
وزير امور خارجه آمريکا خطاب به مقام های جمهوری اسلامی

جمهوری اسلامی ايران هنوز پاسخی رسمی و روشن به اين بسته نداده ولی همواره تعليق غنی سازی اورانيوم را رد کرده است.


«زمان در حال سپری شدن است»


کاندوليزا رايس در بخش ديگری از گفت و گوی خود اظهار داشت: واکنش اخير تهران به تقاضای تعليق غنی سازی اورانيوم در مقابل بسته پيشنهادی مشوق ها، « پاسخ واقعا جدی نبوده است.»


اظهارات خانم رايس، نخستين واکنش يک مقام بلندپايه آمريکايی پس از توافق روز چهارشنبه نمايندگان گروه پنج به علاوه يک در باره بررسی تحريم های تازه عليه تهران است.


خانم رايس می گويد که ايالات متحده آمريکا، ايران را به عنوان «دشمن دائمی» در نظر نمی گيرد و در حال حاضر با پيشتيبانی از سه قطعنامه تحريمی سازمان ملل متحد، «با آنها بسيار قاطع برخورد کرده است.»


وی افزود: «آنها (ايرانی ها) بايد درک کرده باشند که زمان برای آنها کاملا در حال سپری شدن است.»


وزير امور خارجه آمريکا خطاب به مقام های جمهوری اسلامی ایران گفت: «وقتی که شما با مشکلات بانکی و سرمايه گذاری دست به گريبان هستيد، صدور اعتبارنامه های صادراتی از تمام نقاط دنيا در حال کاهش است و تورم در حال بالا رفتن است.زمان در حال سپری شدن است.»


آمريکا می گويد که به دنبال رويکرد ايران در قبال بسته پيشنهادی ۱+۵، قدرت های جهانی توافق کردند تا بررسی تحريم های جديد عليه تهران را در دستور کار قرار دهند.


نمايندگان بلندپايه فرانسه، بريتانيا، آمريکا، چين و روسيه همراه با آلمان روز چهارشنبه، ۱۶ مرداد ماه، به صورت تلفنی درباره پاسخ ايران به مشوق های اين کشورها مذاکره کردند.


گونزالو گالگوس، کفيل سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا، در اين زمينه گفت: «در اين مذاکرات درباره بررسی رئوس تحريم های احتمالی تازه ايران بحث و گقت و گو شد.»


گروه پنج به علاوه يک، ابتدا تا روز شنبه و سپس تا روز سه شنبه به طور غير رسمی به ايران فرصت داده بودند تا پاسخ خود را به بسته پيشنهادی غرب ارائه کند.


پس از پايان اين ضرب الاجل، ایران روز سه شنبه در نامه ای يک صفحه ای نوشت: «ايران آماده است پاسخ روشنی به پيشنهاد شما در زودترين زمان ممکن ارايه کند. ضمن اين که همزمان انتظار داريم پاسخ روشن شما را به سوالات و ابهامات ما، دريافت داريم.»


XS
SM
MD
LG