لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۶ شهریور ۱۴۰۰ تهران ۱۷:۴۸

«روسيه ناوچه موشک انداز گرجستان را غرق کرد»


خبرگزاری های روسیه خبر هدف قرار گرفتن ناوچه گرجستان را مخابره کرده اند ولی این خبر توسط مقام های گرجی تایید یا رد نشده است.(عکس: AFP)


خبرگزاری های روسیه اعلام کردند که نيروی دريايی اين کشور يک کشتی متعلق به گرجستان را در دريای سياه غرق کرده است.


وزارت دفاع روسيه از اعلام نظر در باره اين خبر خودداری کرده است و به گفته خبرگزاری آسوشيتدپرس، مقام های گرجستان نيز برای اظهار نظر در باره اين خبر در دسترس نبوده اند.


در صورتی که اين خبر تاييد شود، چنين رويدادی می تواند برخورد ميان روسيه و گرجستان را شدت بخشد که از چند روز پيش بر سر مسئله اوستيای جنوبی با يکديگر وارد نبرد شده اند.


خبرگزاری ايتار تاس روسيه می گويد: «ناوهای موشک انداز گرجستان امروز تلاش کردند تا ناوهای روسيه را مورد هدف قرار دهند که در نتيجه شليک کشتی های روسی، يکی از ناوچه های گرجستان غرق شد.»


حمله به دره کودوری


در همين حال، وزارت کشور گرجستان اعلام کرد که روسيه عملياتی را برای حمله به «دره کودوری» که تحت کنترل تفليس قرار دارد، آغاز کرده است.


جدايی طلبان آبخازيا پيشتر گفته بودند که يک هزار نيرو به دره استراتژيک «کودوری» اعزام کرده اند.


اما گرجستان می گويد که هزاران سرباز و تجهيزات نظامی روسی به آبخازيا اعزام شده است.


در اين ارتباط، سخنگوی دولت گرجستان گفت که عمليات تخليه غير نظاميان از اين منطقه آغاز شده است، اما مقام های دولتی همچنان بر سر پست خود هستند.


  • «نيروهای گرجستان از روسيه شکست نخورده اند و هنوز در حال جنگ با نيروهای آن کشور در منطقه اوستيای جنوبی و اطراف آن هستند تا مانع پيشروی بيشتر آنان شوند.»
دبير شورای امنيت ملی گرجستان

آبخازيا همانند اوستيای جنوبی پس ازتجزيه اتحاد شوروی در سال ۱۹۹۱ ميلادی، خواستار جدايی از گرجستان است.


سازمان ملل متحد که تحولات منطقه را تحت کنترل و نظارت دارد، نسبت به ايجاد جبهه دوم درگيری ميان روسيه و گرجستان هشدار داده است.


در همين حال، کاخا لوميا، دبير شورای امنيت ملی گرجستان، گفت که نيروهای اين کشور از روسيه شکست نخورده اند و هنوز در حال جنگ با نيروهای آن کشور در منطقه اوستيای جنوبی و اطراف آن هستند تا مانع پيشروی بيشتر آنان شوند.


معاون مشاور امنيت ملی جرج بوش به روسيه هشدار داد که گسترش مناقشه نظامی در گرجستان می تواند تاثيری بلندمدت و مشخص بر مناسبات آمريکا و روسيه داشته باشد.


درگيری ها از نيمه شب پنجشنبه که نيروهای گرجستان به منظور اعمال کنترل مجدد منطقه جدايی طلب اوستيای جنوبی وارد آنجا شدند، آغاز شد.


دولت گرجستان پيشتر و در ساعات اوليه روز يکشنبه اعلام کرده بود که نيروهايش به طور کامل از اوستيای جنوبی عقب نشسته اند. اما روسيه گفت که نيروهای گرجستان به طور کامل از اين منطقه خارج نشده اند .


دبير شورای امنيت ملی گرجستان همچنين گفت که نيروهای اين کشور به نيروهای روسيه اجازه ورود به شهر گوری را نخواهند داد.


«کشته شدن دو هزار غيرنظامی»


گريگوری کراسين، معاون وزير امور خارجه روسيه، روز يکشنبه گفت که بيش از دو هزار غيرنظامی، که اغلب آنها روس بوده اند، در منطقه درگيری کشته شده اند.


مقام های روسی در خصوص تلفات ارتش خود گفته اند که ۱۳ سرباز روسی کشته و بيش از ۷۰ نفر هم زخمی شده اند.


در مقابل، مقام های گرجستان اعلام کرده اند که ۴۰ غيرنظامی کشته و بيش از ۲۰۰ نفر ديگر زخمی شده اند.


گزارش ديگری نيز حاکی است که ۱۲۹ نظامی و غيرنظامی گرجی کشته و ۷۴۸ نفر زخمی شده اند.


از سويی، گريگوری کراسين، در واکنش به مسدود شدن راه های عبور و مرور بنادر گرجستان در دريای سياه گفت:« مسکو در نظر ندارد که مانع عبور و مرور نفتکش ها از بندر پوتی گرجستان شود. اما اين حق کشتی های روسيه است که کشتی هايی را که عازم بنادر گرجستان می شوند و يا از آنها خارج می شوند، مورد بازرسی قرار دهند.»


وی افزود:« اين امر به معنا مسدود کردن عبور و مرور کشتی ها نيست.»


درهمين حال، دولت اوکرايين اعلام کرد که حق دارد به ناوهای جنگی روسيه که به سوی سواحل گرجستان فرستاده شده اند، به طور موقت اجازه ندهد که به پايگاه شان در بندر سواستپول در اوکرايين بازگردند.


در بيانيه وزارت امور خارجه اوکرايين درباره احتمال استفاده از ناوگان روسيه در درگيری بر سر اوستيای جنوبی، به مسکو اخطار داده شده است.


اين در شرايطی است که مسکو گفته است ناوهای روسيه به عنوان عامل بازدارنده، روانه آبخاز شده اند تا از بروز مخاصمات در آن منطقه جلوگيری شود.


آناتولی نوگوويتسين، معاون رئيس ستاد مشترک نيروهای مسلح روسيه، اخطار اوکرايين در اين زمينه را «ورود طرف سوم به درگيری ها» و «دور از انتظار» خوانده است .


دراين حال، پليس در مسکو تدابير امنيتی در ايستگاه های مترو و قطار را افزايش داده است.


خبرنگاران رويترز در همين ارتباط گزارش داده اند که حضور پليس و ماموران امنيتی در ايستگاه های اصلی شهر مسکو کاملا ملموس است.


خبرگزاری اينترفکس نيز نوشت که پليس درايستگاه های قطار مدارک مسافرانی را که از قفقاز به پايتخت روسيه سفر کرده اند، بررسی می کند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG