لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰ تهران ۰۵:۰۳

یک جنگنده بحرینی نزدیک مرز یمن در جنوب عربستان سقوط کرد


ائتلاف عربی که به منظور مقابله با حوثی‌ها و متحدان‌شان در یمن تشکیل شده است، روز چهارشنبه نهم دی ماه اعلام کرد یک جنگنده اف-۱۶ بحرینی در نتیجه نقص فنی در منطقه جازان در جنوب عربستان، سقوط کرد.

به گزارش خبرگزاری دولتی عربستان سعودی (واس)، خلبان این جنگنده از سانحه یاد شده جان سالم به در برده است.

بحرین از جمله کشورهایی است که در ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی عضویت دارد. این ائتلاف از حدود ۹ ماه پیش، مواضع شبه نظامیان حوثی و متحدان‌شان را که مناطق وسیعی از یمن را تصرف کرده‌اند، بمباران می‌کند. از آغاز این درگیری‌ها، ده‌ها تن از نیروهای نظامی اماراتی، بحرینی و عربستانی در یمن کشته شده‌اند.

یک روز پیش از آن خبرگزاری رسمی بحرین اعلام کرده بود که سه نظامی بحرینی در حادثه‌ای در مناطق مرزی جنوب عربستان کشته شدند. این خبرگزاری جزئیات بیشتری از این حادثه منتشر نکرده است.

خبرگزاری واس در گزارشی دیگر اعلام کرد که نیروهای دفاع هوایی عربستان، یک موشک بالستیک اسکاد را که از یمن به سمت شهر جازان شلیک شده بود، در هوا منهدم کرد.

این گزارش افزوده است که شلیک این موشک هیچ تلفات جانی یا مادی در پی نداشته است.

در مقابل، خبرگزاری سبا که حوثی‌ها آن را مدیریت می‌کنند گزارش داده که موشک به سمت بندر جازان شلیک شده بود و به هدف خود اصابت کرده است.

این تازه‌ترین موشک بالستیکی است که شبه نظامیان حوثی، به سمت عربستان سعودی پرتاب می‌کنند. هنوز خبری از تلفات جانی در پی شلیک این موشک‌ها منتشر نشده است.

نیروهای ائتلاف عربی و نیروهای هوادار عبد ربه منصور هادی رییس جمهوری یمن، تاکنون توانسته‌اند چندین منطقه استراتژیک را از کنترل حوثی‌ها و متحدان‌شان خارج کنند.

جنگ در یمن تا کنون حدود شش هزار کشته و صدها هزار آواره برجای گذاشته است.

عربستان سعوی و هم پیمانانش می‌گویند که حوثی‌ها به نیابت از ایران در حال جنگ هستند؛ ادعایی که حوثی‌ها و تهران آن را رد می‌کنند.

دیدن نظرات (۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG