لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۹:۲۰

وزیر دادگستری آمریکا: از کارزار انتخاباتی ترامپ «جاسوسی» کرده‌اند


وزیر دادگستری آمریکا می‌گوید قصد دارد در مورد مراحل اولیه تحقیقات پرونده روسیه، تحقیقات دیگری صورت دهد.

ویلیام بار، وزیر دادگستری و دادستان کل آمریکا، گفت به اعتقاد او از کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ «جاسوسی شده» و با تحقیقات در مورد اقدامات روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ نیز درست برخورد نشده است.

این اظهارات او در همسویی با رئیس‌جمهوری آمریکا در زمانی ایراد می‌شود که استقلال آقای بار به عنوان دادستان کل زیر ذره‌بین است.

ویلیام بار روز چهارشنبه ۲۱ فروردین در توضیحات خود به مجلس سنا دقیقا توضیح نداد منظورش از «جاسوسی» چیست ولی به نظر می‌رسد اشاره او به شنود مکالمات یکی از مشاوران سابق آقای ترامپ توسط اف‌بی‌آی است.

او گفت مطمئن نیست که این شنود غیرقانونی بوده و هدفش این است مطمئن شود که همه مقررات رعایت شده است. با وجود این، اظهارات او به نوعی تایید ادعاهای دونالد ترامپ و حامیان اوست که می‌گویند کارزار انتخاباتی او در سال ۲۰۱۶ به شکل غیرمنصفانه‌ای از سوی اف‌بی‌آی هدف قرار گرفته است.

وزیر دادگستری آمریکا در بخش دیگری از سخنانش در کنگره گفت قصد دارد در مورد مراحل اولیه تحقیقات پرونده روسیه و کاملا مجزا از تحقیقاتی که بازرس داخلی وزارت دادگستری در این مورد انجام داده است تحقیقات دیگری صورت دهد.

سناتورهای حاضر در جلسه از به کار بردن عبارت «جاسوسی» از سوی ویلیام بار به شدت تعجب کردند.

یکی از سناتورهای دمکرات از او پرسید آیا بهتر نیست این عبارت را تغییر دهد. آقای بار گفت هدفش به کار بردن عبارات تند نیست فقط می‌خواهد مطمئن شود که «شنود و مراقبت غیرقانونی» اتفاق نیافتاده است.

ویلیام بار یک کارمند ارشد و با سابقه نهادهای دولتی است و عبارات خود را با دقت انتخاب می‌کند ولی معلوم نیست آيا واقف است که کاربرد عبارت «جاسوسی» جنجال برانگیز خواهد شد.

او در پاسخ به سوال يکی ديگر از سناتورها که پرسيد آيا به نظر او «جاسوسی» واقعا اتفاق افتاده گفت: «بله فکر می‌کنم جاسوسی اتفاق افتاده. سوال اين است که آيا از نظر قانونی قابل توجيه بوده يا نه».

آقای بار افزود هر چند در حال حاضر در اثبات اقدامات غيرقانونی مدرکی ندارد ولی سوالاتی در ذهن اوست و قصد دارد مطمئن شود که حکومت از قدرت خود سوء‌استفاده نکرده است.

دونالد ترامپ که قبلا نیز تحقیقات در مورد کارزار انتخاباتی خود را «پیگرد مغرضانه» توصیف کرده بود روز چهارشنبه گفت: «این تحقیقات غیرقانونی شروع شد. تمامی جنبه‌های آن نادرست بود. یک عده مامور کثیف بودند».

ویلیام بار در ماه ژانویه در جلسه بررسی انتصابش به مقام وزارت دادگستری و دادستان کل کشور گفت به اعتقاد او تحقیقات بازرس مالر «پیگرد مغرضانه» نیست. ولی روز چهارشنبه لحن دیگری داشت و گفت «به این بستگی دارد که از چه منظری به آن بنگرید».

در دومین روز از ارائه شهادت آقای بار به کمیته بررسی بودجه در کنگره، بخش اعظم سئوالات روی تحقیقات رابرت مالر، بازرس ویژه وزارت دادگستری در مورد احتمال تبانی کارزار دونالد ترامپ با روسیه متمرکز شد.

سخنان آقای بار خشم دمکرات‌ها را برانگیخت که مدعی‌اند نحوه برخورد او با گزارش بازرس مالر، از جمله انتشار یک خلاصه چهار صفحه‌ای و ویراش شده از آن گزارش، در مجموع جانبدارانه و به نفع دونالد ترامپ است.

ویلیام بار اعلام کرده که متن مفصل ولی ویرایش شده‌ای از گزارش بازرس مالر به احتمال زیاد هفته آینده منتشر خواهد شد.

نانسی پلوسی، رئیس دمکرات مجلس نمایندگان، در مصاحبه‌ای با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت به آقای بار اعتماد ندارد و اظهارات او اعتبارش به عنوان وزیر دادگستری و رئیس نهادهای انتظامی آمریکا را زیر سئوال برده است.

جرولد نادلر، رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان، نیز در صفحه توئیتر خود نوشت اظهارات ویلیام بار با آنچه که وزارت دادگستری قبلا گفته بود تناقض دارد.

آدام شیفت، رئیس کمیته امنیتی مجلس نمایندگان، نیز گفت مسلما اظهارات آقای بار دونالد ترامپ را خشنود خواهد کرد ولی «ضربه دیگری به نهادهای دمکراتیک کشور است».

در مقابل جمهوریخواهان اظهارات ویلیام بار را ستودند.

بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس/ ش.ر/ ک.ر

XS
SM
MD
LG