لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۵۹

گاردین: سيا برای يافتن بن لادن واکسيناسيون ساختگی انجام داد


روزنامه «گاردين» در گزارشی می نويسد بر اساس تحقيقاتی که اين روزنامه انجام داده سازمان اطلاعات مرکزی آمريکا (سيا) برای کشف مخفيگاه بن لادن در منطقه ای که مظنون اعلام شده بود يک برنامه واکسيناسيون ساختگی را اجرا کرد تا بتواند دی ان ای اعضای خانواده وی را به دست بياورد.

برای اجرای اين طرح، سيا يک پزشک ارشد پاکستانی را به خدمت گرفت و حتی برای عادی جلوه دادن اوضاع، برنامه واکسيناسيون کردن مردم «ابيت آباد» ابتدا از محلات فقير نشين شروع شد. دکتر «شکيل افريدی» از آن زمان به خاطر همکاری با آمريکا توسط سرويس امنيتی پاکستان دستگير شده است.

روزنامه گاردين يادآوری می کند که مناسبات آمريکا و پاکستان از زمان کشف مخفيگاه وی در جوار يک پادگان نظامی در «ابيت آباد» بسيار متشنج شده و مسئله بازداشت اين پزشک نيز به مشکلات دو طرف افزوده است. به نظر می رسد که دولت آمريکا سخت نگران وضعيت اين پزشک است و برای آزادی او به دولت پاکستان فشار می آورد.

سيا با تعقيب يک پيغام رسان القاعده از وجود اين مخفيگاه مطلع شده بود ولی برای کسب اطمينان از اينکه اسامه بن لادن در آن خانه زندگی می کند برنامه واکسينه کردن مردم محل را به اجرا گذاشت.

دی ان ای فرزندان بن لادن را می توانستند با دی ان ای خواهر وی که در سال ۲۰۱۰ در شهر بوستون آمريکا درگذشته بود مقايسه کرده و اقامت اين خانواده را در آن خانه تشخيص دهند.

ماموران سيا برای همکاری، دکتر «شکيل افريدی» را انتخاب کردند که مسئول امور درمانی در منطقه «خيبر» در مرز پاکستان و افغانستان بود. دکتر «افريدی» در ماه مارس به «ابيت آباد» رفته و با دادن رشوه به مقامات بهداری محل کار واکسينه کردن مردم را شروع می کند.

دقيقا مشخص نيست که اين پزشک و دستياران وی چگونه می خواستند به هنگام واکسينه کردن اعضای خانواده بن لادن نمونه دی ان ای آنها را به دست بياورند. ولی شايد برخی از پرستاران چنين آموزش ديده بودند که به هنگام تزريق واکسن مقداری خون از بدن آنها بگيرند.

روزنامه گاردين می گويد هنوز کاملا مشخص نيست که آيا اين پزشک و همکاران وی توانستند دی ان ای مورد نظر خود را به دست آورند يا نه. ولی يکی از منابع اطلاعاتی به روزنامه گاردين گفته است اين طرح به شکست انجاميد.

سرويس های امنيتی پاکستان پس از وقوع حمله کماندوهای آمريکايی و عمليات کشتن بن لادن اين پزشک را شناسايی و دستگير کردند. مقامات پاکستانی در دفاع از اقدام خود می گويند هر کشوری جاسوس و همکاران يک دولت خارجی را دستگير می کند.

اين پزشک يکی از مجموعه افرادی بود که توسط سرويس های امنيتی پاکستان پس از عمليات شکار اسامه بن لادن بازداشت شد ولی اکنون به نظر می رسد که ساير افراد به غير از اين پزشک از زندان آزاد شده اند.

مناسبات دولت های آمريکا و پاکستان هنوز تحت تاثير عمليات يکجانبه و پنهانی آمريکا برای شکار اسامه بن لادن متشنج است. اخيرا دولت آمريکا بخشی از کمک های نظامی خود به پاکستان را به حالت تعليق درآورده و دولت پاکستان نيز اعلام کرده که در واکنش به اين اقدام نيروهای رزمی خود را از نواحی شمالی و مرز با افغانستان خارج خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG