لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۴:۳۲

ایران «اعترافات» ایرانی- آمریکایی ها را پخش می کند


هاله اسفندیاری و کیان تاجبخش

تلويزيون دولتی ايران اعلام کرد که روز چهارشنبه، ۲۷ تيرماه ، در برنامه ويژه ای، «اعترافات» هاله اسفندياری و کيان تاجبخش، پژوهشگران ايرانی- آمريکايی را پخش خواهد کرد.


هاله اسفندياری و کيان تاجبخش، که توسط وزارت اطلاعات ايران دستگير شدند از خردادماه و به جرم «اقدام عليه امنيت ملی» در بازداشت به سر می برند.


در اين برنامه که با عنوان « به اسم دمکراسی» تهيه شده قرار است که اظهارات رامين جهانبگلو، نويسنده و روشنفکر را که وی نيز دارای تابعيت دوگانه کانادايی- ايرانی است از تلويزيون دولتی ايران پخش شود.


آقای جهانبگلو نيز در سال ۱۳۸۵ به اتهام مشابهی بازداشت و چندی بعد آزاد شد. آقای جهانبگلو به فاصله کمی بعد از آزادی به محل خبرگزاری دانشجويان ايران، ايسنا، رفت و درباره اقدامات خود که باعث بازداشت او شد سخن گفت.پخش اعترافات تلویزیونی با چه هدفی صورت می گیرد؟ (نظر دهید)در تيزری که تلويزيون ايران در اين رابطه پخش کرده است به نظر می رسد که هاله اسفندیاری و کیان تاجبخش به صورت جداگانه در منزلی حضور دارند و خانم هاله اسفندياری با حجاب مشکی و کت مقابل دوربین ظاهر شده است.

در آگهی ای که تلويزيون ايران در اين رابطه پخش کرده است به نظر می رسد که هاله اسفندیاری و کیان تاجبخش به صورت جداگانه در منزلی حضور دارند و خانم هاله اسفندياری با حجاب مشکی و پالتو مقابل دوربین ظاهر شده است.


تلويزيون دولتی ايران درباره وضعيت علی شاکری ديگر ايرانی – آمريکايی بازداشت شده خبری اعلام نکرده است.آقای شاکری از جمله افرادی است که در انجمن های صلح طلب شهر لس آنجلس فعاليت می کرد.


بازداشت ايرانی های دارای تابعيت دوگانه


وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ايران که غلامحسين محسنی اژه ای، از روحانيون تندروی اصولگرا تصدی آن را به عهده دارد از ابتدای سال جاری اقدام به بازداشت سه نفر از فعالان جامعه مدنی کرده است که دارای تابعيت دوگانه ايرانی – آمريکايی هستند.


هاله اسفندياری، پژوهشگر موسسه تحقيقاتی «ودرو ويلسون»، سال گذشته برای ديدار با مادر ۹۳ ساله خود به ايران رفت اما در دی ماه سال گذشته هنگامی که قصد خروج از ايران داشت توسط مردان مسلح متوقف و گذرنامه ايرانی و آمريکايی او به سرقت برده شد.


خانم اسفندياری به دليل نداشتن گذرنامه تا چند ماه نتوانست از ايران خارج شود و سرانجام در ۱۸ ارديبهشت ماه توسط ماموران امنيتی دستگير شد.


بازداشت خانم اسفندياری موجی از واکنش ها توسط سازمان عفو بين الملل، ديدبان حقوق بشر و برخی از مقام های آمريکايی ازجمله وزير امور خارجه اين کشور را در پی داشته است.


کيان تاجبخش، استاد جامعه شناسی شهری، نماينده موسسه «جامعه باز» و بنياد آمريکايی «سوروس» در ايران، مشاور بانک جهانی در تهران و مشاور برخی از وزارتخانه های جمهوری اسلامی در امور بهداشت، مقابله با ايدز و اعتياد و از کمک رسانان به زلزله زدگان بم از ديگر ايرانی – آمريکايی هايی است که متهم به «زمينه سازی انقلاب مخملی در ايران»، شده است.


وی نيز به فاصله کوتاهی از خانم اسفندياری توسط وزارت اطلاعات بازداشت شد.


نفر سوم، علی شاکری است که در شهر لس آنجلس فعاليت های صلح طلبانه را دنبال می کند و از سوی دستگاه های اطلاعاتی– امنيتی جمهوری اسلامی متهم به «اقدام عليه امنيت ملی» شده است.از ابتدای پيروزی انقلاب اسلامی، رسانه های دولتی ايران بارها سخنان «ندامت گونه» افرادی را که از آن به «اعتراف» ياد می شود پخش کرده اند که هدف از آن نيز، نشان دادن وابستگی اين افراد به قدرت های بيگانه و توطئه چينی عليه جمهوری اسلامی عنوان شده است.

قوه قضاييه ايران گفته است که درصدد است برای اين افراد قرار مجرميت صادر کند و اين در حالی است که خانوده های افراد ياد شده و وکلای آنها هنوز نتوانسته اند با آنها ملاقات کنند.


سابقه اعترافات تلويزيونی


گرفتن اعترافات تلويزيونی توسط دستگاه های اطلاعاتی ايران و پخش آنها از راديو و تلويزيون دولتی سابقه ای به عمر نظام جمهوری اسلامی دارد.


از ابتدای پيروزی انقلاب اسلامی، رسانه های دولتی ايران بارها سخنان «ندامت گونه» افرادی را که از آن به «اعتراف» ياد می شود پخش کرده اند که هدف از آن نيز، نشان دادن وابستگی اين افراد به قدرت های بيگانه و توطئه چينی عليه جمهوری اسلامی عنوان شده است.


در دوران اصلاحات هرچند که اين شيوه کمتر به کارگرفته شد ولی چهره و اظهارات برخی از فعالان دانشجويی بارها در تلويزيون ايران نشان داده شد که اقدامات قبلی خود را زير سوال می بردند.


سازمان های حقوق بشری بارها نسبت به اين شيوه برخورد و اعتراف گيری اعتراض کرده و انجام آن را ناشی از اعمال فشار به زندانيان دربند اعلام کرده اند.


XS
SM
MD
LG