لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۳:۴۱

«هاله اسفندیاری به ناراحتی پوستی مبتلا شده است»


خانم عبادی می گوید که متهمان سياسی در سيستم قضايی کنونی حتی در مقايسه با متهمان عادی از هيچ گونه امکاناتی برخوردار نيست.

شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل و وکیل دادگستری به رادیو فردا می گوید که هاله اسفندیاری، موکل وی، در زندان اوین به ناراحتی پوستی مبتلا شده است.


خانم عبادی، در نامه ای به محمود هاشمی شاهرودی، رییس قوه قضائيه برخورد دوگانه قوه قضائيه با متهمان سياسی و عادی را به شدت مورد انتقاد قرار داده و آزادی فوری موکلش هاله اسفدياری پژوهشگر از زندان و دادن اجازه خروج از ايران به موکل ديگرش نازی عظيما مترجم وخبرنگار راديو فردا را خواستار شده است.


خانم عبادی در گفت وگو با راديو فردا می گويد: در روزنامه ها خبری درج شده بود درباره مرد راننده ای که مسافرش را به بيابان های اطراف تهران برده و به او تجاوز کرده و پس از اعتراف و اثبات جرم با قرار يک ميليون ريال وثيقه روانه زندان شده است.


وی افزود: من اين را مستند قرار دادم و به آقای شاهرودی گفتم که موکلم خانم پرناز عظيما جرمش فقط خواندن خبر از راديو فرداست ولی برای ايشان پانصد ميليون وثيقه صادر شده و تازه هنوز اجازه خروج از کشور به وی نداده اند.


شيرين عبادی با ذکر اين نمونه از رييس قوه قضائيه پرسيده است که آيا اين شيوه برخورد دخالت سياست در قضاوت نيست؟


شيرين عبادی که وکالت هاله اسفندياری پژوهشگر را که بيش از ۴۰ روز است در زندان اوين به سر ميبرد نيز بر عهده دارد اظهار داشت: خانم اسفندياری در زندان به دليل نبودن هوای تازه و گرما به ناراحتی پوستی مبتلا شده است.خانم اسفندياری در زندان به دليل نبودن هوای تازه و گرما به ناراحتی پوستی مبتلا شده است.
شیرین عبادی

خانم عبادی می گويد: به موکلش هاله اسفندياری تاکنون اجازه ملاقات با خانوده اش را نداده اند و او هم تاکنون نه تنهاموفق به ملاقات با موکلش نشده، حتی پرونده او را برای قرائت در اختيارش نگذاشته اند.


شيرين عبادی در نامه به رييس قوه قضائيه با ذکر وضعيت دو موکلش پرسيده آيا راننده ای که در بيابان به زنی تجاوز می کند بايد وضعش بهتر از يک استاد دانشگاه باشد؟ کدام يک از اين دو نفر برای يک اجتماع خطرناک ترند؟


شيرين عبادی می گويد: هدف او از اين مقايسه روشن ساختن اين نکته است که متهمان سياسی در سيستم قضايی کنونی حتی در مقايسه با متهمان عادی از هيچ گونه امکاناتی برخوردار نيست.


بازداشت و ممنوع الخروج شدن ایرانی -آمریکایی ها


پرناز عظيما خبرنگار راديو فردا که اواخر ماه ژانويه ۲۰۰۷ ميلادی، برای ملاقات با مادر بيمار خود به ايران رفت به محض ورود فرودگاه مهرآباد، گذرنامه اش ضبط شد. به رقم تودیع وثیقه سنگین از سوی نازی عظیما، گذرنامه وی، هنوز به او بازگردانده نشده است.


در جريان يکی از ملاقات هايی که خانم عظيما برای پس گرفتن گذرنامه اش با مقام های رسمی داشته، از وی خواسته شد تا با سرويس اطلاعاتی و امنيتی ايران همکاری کند که اين درخواست از سوی وی رد شده است.
مقامات قضايی ايران، اتهام خانم عظيما را اقدام عليه امنيت ملی عنوان کرده و برای وی قرار وثيقه ۵۱۰ ميليون تومانی صادر کرده اند.


هاله اسفندياری، پژوهشگر مرکز تحقيقات وودرو ويلسون، نیز که تابعيت ايرانی - آمريکايی دارد چهل روز پیش از سوی جمهوری اسلامی بازداشت شد.


هاله اسفندياری که برای ديدار مادر۹۳ ساله اش به ايران سفر کرده بود، به اتهام اقدام عليه امنيت ملی در زندان اوين به سر می برد.


در مدت ۴۰ روزی که از زندانی شدن خانم اسفندياری می گذرد، مقامات قضايی ايران از پذيرفتن وکالت نامه شيرين عبادی برای دفاع از او، خودداری می کنند.


XS
SM
MD
LG