لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ مهر ۱۴۰۱ تهران ۱۹:۴۴

بازداشت چهار ایرانی در دانمارک و هلند به اتهام جاسوسی برای عربستان و تدارک عملیات ترور


نمایی از یک تجمع گروه «جنبش عربی آزادیبخش الاحواز» در هلند.

دانمارک روز دوشنبه ۱۴ بهمن اعلام کرد که سه عضو گروه «جنبش عربی آزادیبخش الاحواز» را به اتهام جاسوسی برای عربستان سعودی بازداشت و تفهیم اتهام کرده است.

اداره امنیت و اطلاعات دانمارک می‌گوید که این سه ایرانی در رینگستد، واقع در ۶۰ کیلومتری جنوب غربی کپنهاگ و به اتهام جاسوسی از افراد و شرکت‌ها برای نهادهای امنیتی عربستان سعودی از سال ۲۰۱۲ و به مدت شش سال، بازداشت شدند.

فرد چهارم در شهر دلفت هلند و به اتهام طراحی یک یا چند مورد حمله مسلحانه در ایران و عضویت در یک گروه تروریستی بازداشت شده است.

فین بورش آندرسن، رئیس اداره امنیت و اطلاعات دانمارک، در بیانیه‌ای گفت: «این یک پرونده بسیار پیچیده‌ است که به کشیدن شدن اختلافات بين عربستان سعودی و ایران به کشور ما مربوط می‌شود».

به احتمال زیاد جلسه مقدماتی دادرسی سه نفری که در دانمارک دستگیر شده‌اند روز سه‌شنبه برگزار خواهد شد و در صورت اثبات اتهام ممکن است به حبس ابد که در دانمارک معمولا ۱۶ سال است، محکوم شوند.

هیچ اطلاعاتی در مورد افراد بازداشت شده از جمله جنسیت و سن آنها منتشر نشده است.

فین بورش آندرسن گفت بازداشت‌های دانمارک مربوط به بازداشت یک مرد ۴۰ ساله در هلند است.

پلیس هلند نیز اعلام کرد که «جنبش عربی آزادیبخش الاحواز» یک شاخه نظامی دارد و در ایران حملات مسلحانه انجام داده که در اکثر موارد اهداف آن سپاه پاسداران و یا تاسیسات و میادین نفت و گاز بوده است.

در عین حال گفته می‌شود که این بازداشت‌ها با عملیات پلیس در سال ۲۰۱۸ در واکنش به طرح ترور یک یا تعداد بیشتری از مخالفان حکومت ایران در دانمارک ارتباط دارد. هنگام این عملیات ارتباط جزیره‌ای که کپنهاگ در آن قرار دارد با بقیه دانمارک قطع شد.

در اکتبر ۲۰۱۸ یک شهروند نروژی ایرانی‌تبار که نام او اعلام نشده به ظن کمک به نهادهای امنیتی ایران برای «عملیات در خاک دانمارک» و مشارکت در یک طرح ترور بازداشت شد. این مظنون ارتکاب هر عمل خلافی را تکذیب کرده و اکنون در انتظار محاکمه تحت بازداشت است.

دولت ایران «جنبش عربی آزادیبخش الاحواز» را مسئول حمله مسلحانه به رژه نیروهای مسلح در ۳۱ شهریور پارسال می‌داند که در جریان آن حداقل ۲۵ نفر کشته شدند. اما این گروه خشونت را محکوم کرده و می‌گوید در این حمله نقشی نداشته است.

رئیس اداره امنیت و اطلاعات دانمارک افزود یک مامور نهادهای اطلاعاتی ایران که اکنون در دانمارک نیست به خاطر اینکه رابط شهروند نروژی بوده غیابا به حبس محکوم شده است. اطلاعات بیشتری در این مورد ارائه نشده است.

گروه «جنبش عربی آزادیبخش الاحواز» فعالیت‌های خود را از سال ۱۳۸۴ شروع کرده است. این گروه می‌گوید برای «استقلال استان خوزستان و جدایی آن از ایران مبارزه» می‌کند. جمهوری اسلامی ایران این گروه را «تروریستی» می‌داند.

این گروه همچنین از جمله تشکیلاتی است که وزیر خارجه آمریکا به دیپلمات‌های این کشور دستور داده بود که تماس خود را با آنان محدود کنند.

فعالیت‌های این گروه بر روابط جمهوری اسلامی با سایر کشورها هم تاثیر داشته است.

پس از حمله به رژه نیروهای مسلح ایران در ۳۱ شهریور پارسال، ایران سفیران هلند، دانمارک و کاردار موقت بریتانیا را احضار کرد و نسبت به فعالیت‌های این گروه در این کشورها اعتراض کرد.

پیش از این حادثه، دولت هلند در تیرماه پارسال دو نفر از کارمندان سفارت ایران را از این کشور اخراج کرد. این اخراج به ماجرای کشته‌شدن احمد مولا ابوناهض مشهور به احمد نیسی، مؤسس «جنبش عربی آزادی‌بخش الاحواز» نسبت داده شد.

آقای نیسی ۱۷ آبان سال ۹۶ مقابل منزلش در شهر لاهه به قتل رسید.

آبان پارسال نیز دولت دانمارک در اعتراض به تلاش ایران برای حمله به یک عضو «جنبش عربی آزادی‌بخش الاحواز» سفیرش را از تهران فراخواند.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG