لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۵ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۲:۰۸

نتایج انتخابات ایران تا بامداد روز یکشنبه


به گفته یک روزنامه نگار، شدت رقابت ميان نامزدها و نيز رقابت های داخلی در جناح اصولگرا از عوامل موثر در ممانعت از گستردگی تخلف های انتخاباتی بود.

انتخابات روز جمعه، ۲۴ آذر، برای گزينش نمايندگان مجلس خبرگان رهبری و شوراهای شهر و روستا و همچنين انتخابات ميان دوره ای مجلس شورای اسلامی از سوی مقام های ايرانی بی سابقه خوانده شد و مي توان آن را نخستين آزمايش برای سنجش نظر مردم ايران بر سياست های محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری ايران دانست.


هر چند که شعارهای احمدی نژاد عليه اسرائيل و پافشاری اش در ادامه روند غنی سازی اورانيوم در بين اصولگرايان نيز شکاف انداخته است، نتايج مقدماتی انتخابات شوراهای شهر و روستا از چرخش وزنه به سود ائتلاف اصلاح طلبان حکايت دارد.


در همين حال مصطفی پورمحمدی وزير کشور جمهوری اسلامی شامگاه شنبه اعلام کرد که ميزان مشارکت مردم در انتخابات بيست و چهارم آذر در شرايط حساس جاری، پيام روشنی برای دشمنان پيشرفت ايران است. وی در اين باره توضيح بيشتری نداد .


وزير کشور ايران در خصوص برگه های رای اخذ شده در شهر تهران گفت: دو ميليون و ۱۷۰ هزار برگه برای انتخابات خبرگان جمع آوری شده و يک ميليون و ۸۰۰ هزار برگه برای شورای شهر تهران و دو ميليون و ۵۰ هزار برگه نيز برای انتخابات ميان دوره ای مجلس هفتم در حوزه انتخابيه تهران، ری، شميرانات و اسلامشهر اخذ شده است .مصطفی پور محمدی ميزان مشارکت مردم در انتخابات روز جمعه را بيش از ۲۸ ميليون نفر ذکر کرد و اين در حالی است که افراد دارای حق رای در ايران در حدود ۴۶ ميليون ۵۰۰ هزار نفر اعلام شده بود.خبرهای تائيد نشده حاکی از آن است که در شمارش مقدماتی آرای شورای شهر تهران، کرسی ها بين اصولگرايان، اصلاح طلبان و تکنوکرات ها تقسيم خواهد شد.

خبرهای تائيد نشده حاکی از آن است که در شمارش مقدماتی آرای شورای شهر تهران، کرسی ها بين اصولگرايان، اصلاح طلبان و تکنوکرات ها تقسيم خواهد شد.


در همين حال به گفته اسماعيل گرامی مقدم سخنگوی حزب اعتماد ملی، اين حزب و ائتلاف اصلاح طلبان اکثريت آرا را در انتخابات شوراها در ۱۶ استان کشور کسب کرده اند.به گزارش خبرگزاری ايلنا، وی با بيان اينکه شمارش آرا در برخی استان ها از جمله تهران هنوز به پايان نرسيده است افزود، حزب اعتماد ملی و ائتلاف اصلاح طلبان در ۱۶ استان ايران موفقيت قطعی را بدست آورده اند .


با اعلام نتايج اوليه آراء در بسياری از مراکز استان های ايران، فهرست حاميان دولت موسوم به رايحه خوش خدمت، نتوانسته اند اکثريت آرا را در شوراهای شهر بدست آورند.

در انتخابات خبرگان نيز علی اکبر هاشمی رفسنجانی بيشترين آرا را کسب کرده و محمد تقی مصباح يزدی يکی از روحانيون بنيادگرا از نظر تعداد آرا در رديف ششم قرار گرفته است.


با گذشت نزديک به ۳۰ ساعت از پايان انتخابات روز جمعه و با اعلام نتايج اوليه آراء در بسياری از مراکز استان های ايران، فهرست حاميان دولت موسوم به رايحه خوش خدمت، نتوانسته اند اکثريت آرا را در شوراهای شهر بدست آورند.در عين حال عده ای از کانديداهای اصلاح طلبان روز شنبه در اعتراض به روند شمارش آرا، توقف و عدم شمارش آرا در برخی از حوزه ها در فرمانداری تهران تجمع کردند اما به گفته معصومه ابتکار پاسخ قانع کننده ای نگرفتند .


قرار است نتايج نهايی شمارش آرا امروز يکشنبه يا فردا دوشنبه (۲۷ آذر) اعلام شود .در انتخابات جمعه گذشته ۲۳۳ هزار نامزد انتخاباتی برای کسب ۱۱۳ هزار کرسی در شوراهای شهر و روستا ثبت نام کرده بودند.


مشاهدات يک خبرنگار در تهران


عيسی سحرخيز، روزنامه نگار در تهران، در گفت و گو با راديو فردا، در پاسخ به پرسشی در مورد نگرانی اصلاح طلبان از چگونگی شمارش آراء و ادعای آنان درباره برخی تخلف ها و تقلب ها در انتخابات روز جمعه شورای شهر تهران، با اشاره به مشاهدات و برداشت خود، گفت: «در تهران، شايد به گستردگی انتخابات رياست جمهوری سال گذشته، تخلف وجود نداشت».


اين روزنامه نگار، شدت رقابت ميان نامزدها و نيز رقابت های داخلی در جناح، به گفته او، «اقتدارگرا» را از عوامل موثر در ممانعت از گستردگی تخلف های انتخاباتی دانست و افزود: اين عوامل کمک کردند، که ليست های مشخص و نيروهايی که بويژه می توانستند در مساجد فعاليت کنند، همديگر را خنثی نمايند.با اين همه، آقای سحرخيز اشاره کرد که مواردی از تخلف وجود داشته است، که درهر زمينه، می توان چهار يا پنج مورد را برشمرد.


او اضافه کرد: «دخالت هايی مانند توزيع ليست هايی در شعبه های اخذ رای و يا نوشتن آراء توسط مسئولان حوزه رای گيری ديده شده است. گرچه، شخصا نمی توانم بگويم، که اينها به صورت سازمان يافته و برنامه ريزی شده، وجود داشته است».


وی همچنين گفت: «مردم در تهران، کمتر به ليست ها توجه می کردند و دچار نوعی سردرگمی بودند، زيرا از ميان نامزدهای بسيار انتخابات شورای شهر تهران، بايد افراد مورد نظر و کدهای آنها را می يافتند».


به گفته اين روزنامه نگار، درنتيجه، رای دهندگان ليست خود را به طور کامل پر نمی کردند و اين موضوع، اين امکان را برای ديگران فراهم می کند، که جاهای خالی را با اسامی مورد نظرشان پر کنند.


XS
SM
MD
LG