لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ تهران ۰۳:۵۲

یک‌هزار نفر در شورش‌های پس از انتخابات رياست جمهوری گابن بازداشت شدند


پس از اعلام پیروزی علی بونگو در انتخابات ریاست جمهوری گابن که شورش‌های گسترده‌ای در روز چهارشنبه به دنبال داشت، نیروهای انتظامی این کشور حدود ۱۰۰۰ نفر را در روز پنجشنبه ۱۱ شهریور بازداشت کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پس از اعلام پیروزی علی بونگو با تفاوت آرای ناچیزی بر رقیب خود، هزاران تظاهر کننده خشمگین غروب روز چهارشنبه به خیابان‌ها ریخته و دولت را به تقلب در انتخابات متهم کردند.

با پیروزی علی بونگو دوران زمامداری خانواده او در این کشور کوچک و نفت‌خیز آفریقایی به حدود ۵۰ سال خواهد رسید.

در رویارویی تظاهرکنندگان با نیروهای امنیتی به شدت مسلح، صدای شلیک گلوله به گوش می‌رسید و بخش‌هایی از ساختمان پارلمان دچار حریق شد.

ژان پینگ رقیب آقای بونگو گفته است که در جریان یورش نیروهای امنیتی به مقر اصلی او دو نفر کشته و ۱۹ نفر دیگر مجروح شده‌اند.

مقامات پلیس نیز به خبرگزاری فرانسه گفتند حدود ۲۰۰ نفر در سراسر پایتخت به خاطر غارت مغازه‌ها بازداشت شده‌اند. پلیس بعد از ظهر پنجشنبه تعقیب و بازداشت معترضان در محلات حومه پایتخت را ادامه داد.

نیروهای امنیتی صبح پنجشنبه مرکز شهر لیبرویل، پایتخت، را در کنترل خود گرفته و رفت و آمد را قطع کردند. این منطقه در مجموع آرام ولی کاملا خالی از جمعیت بود. نیروهای ضد شورش و پرسنل ارتش در خیابان‌ها مشغول گشت‌زنی هستند.

وزیر کشور گابن گفت بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ نفر در لیبرویل و حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ نفر دیگر در سایر نقاط گابن بازداشت شده‌اند.

با گسترش ناآرامی در گابن، اتحادیه اروپا خواستار برقراری آرامش در این کشور شده است. فرانسه، حکومت استعماری سابق گابن، از همه طرف‌ها خواست که «نهایت بردباری» را نشان دهند و سازمان عفو بین‌الملل در مورد سرکوب بیش از حد معترضان هشدار داده است.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل، نیز خواستار آزادی فوری بازداشت شدگان شده است.

فرمانده پلیس گابن گفت در جریان شورش‌ها پس از اعلام نتایج انتخابات شش مامور پلیس به قتل رسیده و اذعان کرد «با توجه به خشونتی که معترضان در حمله به پلیس به کار می بردند به احتمال زیاد تلفات غیرنظامی هم روی داده است».

او حاضر نشد رقم تلفات و مجروحان غیرنظامی را اعلام کند.

خبرگزاری فرانسه از قول یک کارمند صلیب سرخ می‌نویسد از ۱۵ مجروحی که روز پنجشنبه بوسیله یک کامیون نظامی به بیمارستان منتقل شده‌اند یک نفر جان خود را از دست داده است.

هنوز مشخص نیست ژان پینگ رقیب رییس جمهوری گابن کجا مخفی شده است. او یک دیپلمات با سابقه و از مقامات پیشین اتحادیه آفریقا است.

برتری آرای علی بونگو بر رقیب خود حدود ۱.۵ درصد و به عبارت دیگر کمتر از شش هزار رای است. نتایج انتخابات تا زمانی که از سوی دادگاه قانون اساسی تایید نشود «موقت» تلقی می‌شود.

یک دیپلمات اروپایی گفت آقای پینگ در جای امنی به سر می‌برد.

شبکه اینترنت قطع شده و در پایتخت گابن آثار شورش و غارت‌های چهارشنبه شب به خوبی مشهود است.

نمای ساختمان پارلمان به خاطر آتش سوزی سیاه شده و شیشه‌های آن شکسته است. معترضان، دروازه عظیم این ساختمان را ویران کرده‌اند.

در یکی از بزرگراه‌های مهم شهر که اکثر موسسات دولتی و سفارتخانه‌ها در حاشیه آن قرار دارند تعدادی از ساختمان‌ها و اتومبیل‌های سوخته را می‌توان دید و بخشی از سنگربندی‌های تظاهرکنندگان هنوز به جا مانده است.

دولت می‌گوید هدف عملیات پلیس بازداشت شورشیان و غارتگرانی است که به پارلمان و ساختمان‌های دولتی حمله کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG