لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ تهران ۲۱:۳۷

اسرائیل هفت نفر را به اتهام جاسوسی برای حزب‌الله لبنان دستگیر کرد


عکس سید حسن نصرالله، رهبر گروه حزب‌الله لبنان، در نزدیکی مرز اسرائیل.
عکس سید حسن نصرالله، رهبر گروه حزب‌الله لبنان، در نزدیکی مرز اسرائیل.

پلیس اسرائیل روز پنجشنبه ۱۵ مهر اعلام کرد که هفت تن از ساکنان مناطق اشغالی جولان در شمال اسرائیل را به اتهام «جاسوسی» برای حزب‌الله لبنان شناسایی و دستگیر کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، میکی روزنفلد سخنگوی پلیس اسرائیل گفته است، این هفت تن ماه گذشته در جریان کشف یک کیف حاوی تجهیزات تخریبی در نزدیکی شهر اسرائیلی «متولا» در شمال این کشور دستگیر شدند.

کیفرخواست اسرائیل این افراد را به «توطئه» برای گروه حزب‌الله لبنان، ارتباط با عوامل خارجی و قاچاق جنگ افزار و همچنین قاچاق مواد مخدر متهم کرده است.

رادیو اسرائیل نیز با استناد به سازمان امنیت داخلی این کشور گزارش داده که یک عضو حزب‌الله لبنان به اعضای باند یاد شده «دستور» داده بود در شهر حیفا در شمال اسرائیل بمبگذاری کنند.

«متولا» در نزدیکی حیفا، سومین شهر بزرگ و دومین شهر صنعتی اسرائیل است.

بر اساس گزارش رادیو اسرائیل، یک کشاورز یهودی ماه گذشته در مزرعه خود در نزدیکی مرز با لبنان یک کیف بزرگ یافت و جستجوهای نیروهای امنیتی و نظامی به دستگیری اعراب یاد شده منجر شد.

از ده سال پیش که ارتش اسرائیل و حزب‌الله درگیر جنگی ۳۳ روزه شدند، هر دو طرف هر از چند گاهی از کشف باندهای وابسته به «دشمن» خبر می‌دهند.

با وجود این، در ده سال اخیر آرامش کاملی در مرزهای اسرائیل با جنوب لبنان برقرار بوده است.

شش تن از افراد دستگیر شده، از اعراب‌ ساکن شهرک «قجر» هستند. از جمله دستگیر شدگان، سه برادر و دو پسر عموی آنها از طایفه «قهموز» هستند.

سازمان امنیت اسرائیل گفته است، پدر این سه برادر به نام «صائب قموز» در جنگ ده سال پیش ارتش اسرائیل با حزب‌الله، به لبنان گریخت و او سه پسر و دو برادرزاده خود را به سود حزب‌الله «فعال» کرده است.

پلیس اسرائیل می‌گوید، مواد منفجره درون بسته‌هایی از لبنان پرتاب شده و یکی از سه برادر به نام «دیاب قهموز» که این سوی مرز منتظر گرفتن بسته‌ها بود، آنها را از بهار گذشته «پنهان» کرده بود.

این گزارش همچنین می‌گوید، افراد این باند نقاطی را از جمله در نزدیکی مقرهای نظامی شمال اسرائیل برای هدف قرار دادن بررسی کرده و عکس‌های این اهداف‌ در تلفن همراه آنها وجود داشته است.

شهرک «قجر» بر اساس خط آبی ترسیم شده از سوی سازمان ملل در پی خروج ارتش اسرائیل از لبنان در بهار سال ۲۰۰۰ میلادی، میان اسرائیل و لبنان تقسیم شده است.

ساکنان بخشی از شهرک «قجر» که در خاک اسرائیل قرار گرفته، مسلمان علوی با ریشه و تبار علویان سوری هستند.

حزب‌الله لبنان به این گزارش واکنش نشان نداده است.

گادی آیزنکوت فرمانده ارتش اسرائیل به تازگی گفته بود، حزب‌الله لبنان «ملموس‌ترین» خطر برای اسرائیل است – هرچند که نیروهای حزب‌الله در سال‌های اخیر در دفاع از حکومت بشار اسد در سوریه حضور دارند.

حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان در هر فرصتی می‌گوید، توان نیرو‌هایش علیه اسرائیل مستهلک نشده، و بالعکس، تجربه جنگ طولانی شبه نظامیان حزب‌الله در سوریه، آنها را برای هر رخداد احتمالی با اسرائیل آماده‌تر کرده است.

XS
SM
MD
LG