لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۸ تهران ۱۶:۰۷

نخست‌وزیر اسرائیل به دلیل پرونده خرید زیردریایی از آلمان بازجویی شد


بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، برای نخستین بار در پرونده خرید زیردریایی از آلمان از سوی واحد مبارزه با فساد در پلیس این کشور بازجویی شد.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، بازجویان واحد ۴۳۳ ستاد مبارزه با فساد در پلیس، روز سه‌شنبه ۲۲ خرداد برای بازجویی از نتانیاهو به دفتر نخست‌وزیری در شهر اورشلیم رفتند.

این بازجویی شش ساعت به طول انجامید و موضوع آن نیز فساد کلان در معامله خرید زیردریایی‌ها از آلمان برای نیروی دریایی اسرائیل بوده است.

رسانه‌های اسرائیل گفته‌اند از نتانیاهو در این پرونده، که پلیس اسرائیل آن را پرونده ۳۰۰۰ نامیده است، فعلا به عنوان مطلع و نه مظنون، بازجویی شد.

این نخستین بار است که نتانیاهو در معامله زیردریایی‌ها مورد پرسش قرار می‌گیرد؛ پیشتر از شمار زیادی از مقامات ارشد پیشین و نزدیکان سیاسی به او، مانند اسحاق مولخو و داوید شاران و همچنین داوید شیمرون، نزدیک‌ترین وکیل شخصی‌اش که پسرخاله وی نیز هست، در پرونده ۳۰۰۰ به عنوان مظنون یا مطلع بازجویی شده است.

پلیس اسرائیل از حدود یکسال پیش میکی گانور، یکی از مقامات ارشد پیشین امنیتی را به عنوان «شاهد» برای گرفتن اطلاعات از فساد مرتبط با معامله زیردریایی‌ها بسیج کرده است؛ گانور در همین حال، خود یکی از عوامل اصلی این فساد است اما در برابر کسر مجازات، حاضر به ادای شهادت علیه دیگر مظنونین پرونده شده است.

پرونده ۳۰۰۰ زمانی گشوده شد که بنیامین نتانیاهو، رهبر حزب حاکم لیکود در یک ائتلاف سیاسی ناگهانی با آویگدور لیبرمن، رهبر حزب «اسرائیل خانه ما» او را به جای ژنرال موشه یعلون وزیر دفاع کرد.

آقای یعلون هم با خشم از حزب حاکم لیکود کناره گیری کرد و هم «فاش کرد» که معامله زیردریایی‌ها یک ماجرای فسادآمیز است که به گفته او، باید از نتانیاهو نیز در آن به عنوان مظنون بازجویی شود.

با وجود ظن فساد در این معامله، مجتمع آلمانی تیسن کروپ، که زیردریایی‌ها در یکی از کارخانه‌های وابسته به آن ساخته می‌شود، پارسال اعلام کرد که چون این امر یک مسئله داخلی اسرائیل است و به آلمان ارتباطی ندارد، معامله را عملی خواهد کرد.

ارتش اسرائیل برای تقویت توان دریایی خود، سه زیردریایی جدید را برای جایگزینی با سه زیردریایی فعلی‌اش، به کارخانه کشتی‌سازی در بندر آلمانی کیل سفارش داد. آلمان این معاملات را نیز با تخفیف به عنوان دوستی و حافظ امنیت اسرائیل، تنظیم کرده است.

به نوشته برخی از رسانه‌های غربی، زیر دریایی‌های در حال ساخت در آلمان برای ارتش اسرائیل، مانند سه زیردریایی دیگر که در دهه اخیر به این کشور تحویل شدند، توان ضربه هسته‌ای نیز دارند؛ امری که اسرائیل و آلمان هرگز رسما به آن اشاره نکرده‌اند.

نتانیاهو در حالی هشتمین بازجویی را پشت سر گذاشت که در پرونده‌های دیگری، با اسامی ۱۰۰۰ و ۲۰۰۰ مظنون به ارتکاب فساد است؛ گرفتن هدایای مرغوب در طول ۱۷ سال و نیز تبانی با پرتیراژترین روزنامه اسرائیل به زیان یک روزنامه مهم دیگر که حامی او بوده است.

پلیس بعد از ماه‌ها بازجویی از نتانیاهو، چهار ماه پیش به دادستانی توصیه کرد که نتانیاهو را در پرونده‌های ۱۰۰۰ و ۲۰۰۰ محاکمه کند اما دادستانی هنوز در حال بررسی پرونده‌ها است.

نخست‌وزیر اسرائیل و همچنین همسرش، سارا، که او نیز متهم یا مظنون در شماری پرونده بود، در روزهای گذشته بار دیگر از خود رفع اتهام کرده و مانند بیست سال گذشته، رسانه‌ها و سیاستمداران «غرض‌ورز» را به کینه‌جویی متهم کردند.

نخست‌وزیر اسرائیل در همین حال روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای، از اینکه «پلیس به او فرصت داد تا یکبار و برای همیشه، آگاهی‌های خود را (در مورد پرونده ۳۰۰۰) بیان کند و به اتهامات اشتباه عنوان شده از سوی سیاستمداران و دیگران پاسخ بدهد، سپاسگزاری کرد».

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG