لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ تهران ۱۱:۳۳

فراخوان مالکی برای نشست فوری رهبران سياسی عراق


انتظار می رود که در نشست اعلام شده توسط نخست وزير عراق، خود وی به همراه جلال طالبانی، رييس جمهوری کرد عراق و عادل عبدالمهدی، معاون شيعه نخست وزير عراق حضور داشته باشند.


نوری المالکی، نخست وزير عراق روز يکشنبه از رهبران برجسته اين کشور خواست تا گفت وگوهای فوری خود را در هفته جاری برای حفظ دولت وحدت ملی عراق انجام دهند.


انتظار می رود که در اين نشست سياسی گروه های عمده عراقی به بحث و تبادل نظر درباره بحران جاری در دولت اين کشور بپردازند.


آقای مالکی در يک سخنرانی که از تلويزيون پخش شد، گفت که من از رهبران سياسی برجسته عراق دعوت کرده ام تا در نشستی برای بحث پيرامون موضوعات اساسی و مهم گردهم آيند.


تلاش اخير نخست وزير عراق برای به زير يک سقف آوردن گروه های مختلف اين کشور درست در زمانی صورت می گيرد که ارتش آمريکا اعلام کرد که پنج نفر از سربازان آن روز شنبه برای برقراری امنيت در بغداد جنگ زده کشته شدند.


در حال حاضر ۱۷ کرسی از کرسی های کابينه عراق خالی است و يا اينکه از سوی گروه های سنی بدليل آنچه که تزلزل دولت آقای مالکی برای دنبال کردن برنامه اصلاحات سياسی عنوان شده، بايکوت شده است.


نوری المالکی اظهار داشت: فردا (دوشنبه) يا پس فردا می تواند اولين نشست اين رهبران برای بحث پيرامون برنامه سياسی و مسائل مهم استراتژيک برگزار شود.


در حال حاضر ۱۷ کرسی از کرسی های کابينه عراق خالی است و يا اينکه از سوی گروه های سنی بدليل آنچه که تزلزل دولت آقای مالکی برای دنبال کردن برنامه اصلاحات سياسی عنوان شده، بايکوت شده است.


انتظار می رود که در نشست اعلام شده توسط نخست وزير عراق، خود وی به همراه جلال طالبانی، رييس جمهوری کرد عراق و عادل عبدالمهدی، معاون شيعه نخست وزير عراق حضور داشته باشند.


حضور مهمترین تشکل سنی


گرچه گفته می شود که حضور طارق الهاشمی، معاون سنی نخست وزير عراق و منتقد وی در اين نشست بعيد است ولی هنوز مشخص نيست که آيا او نيز يکی از حاضرين خواهد بود يا نه.


اين در حالی است که مهمترين حزب سنی اپوزيسيون يعنی جبهه وفاق ملی که آقای هاشمی نيز عضو آن است، به رغم کناره گيری از دولت، موافقت کرده تا در اين نشست شرکت کند.


سليم عبدالله، از سخنگويان اين جبهه گفته است: برگزاری اين نشست تنها خواست دولت نيست بلکه همه احزاب سياسی خواستار آن هستند.


وی اظهار داشت: ما در اين نشست شرکت می کنيم و موضوعات مختلف را از جمله مسائل مربوط به امنيت و تصميم گيری درباره شبه نظاميان را به بحث خواهيم گذاشت.


خروج جبهه وفاق ملی از دولت نوری المالکی در اول اگوست سال جاری عملا آغازی بود تا به ائتلاف دولت وی تحت عنوان دولت ملی تحت تسلط شيعيان عراق پايان داده شود.


اين تشکل عمده سنی دولت را متهم می کند که در جلوگيری کردن از اقدامات شبه نظاميان شيعه عليه اعراب سنی شکست خورده است.


پنج روز بعد، وزرای وابسته به اياد علاوی، نخست وزير سابق عراق که از شيعيان سکولار به شمار می رود، جلسات کابينه را بايکوت کردند.واشينگتن به رهبران عراقی هشدار داده است تا برای وحدت تلاش کنند با اين ملاحظه که بن بست سياسی می تواند تلاش ها برای مصالحه ميان بخش های مختلف جامعه عراق را از بين برده و عمليات ۱۵۵ هزار نيروی ايالات متحده در اين کشور برای پايان دادن به خشونت ها را عقيم کند.

به گفته آگاهان سياسی، موفقيت اين نشست در صورتی وجود دارد که رهبران گروه های رقيب به توافق تازه ای برای تقسيم قدرت دست يابند که براين اساس می تواند اقليت سنی را متقاعد کند تا به روند سياسی بازگردد.


واشينگتن به رهبران عراقی هشدار داده است تا برای وحدت تلاش کنند با اين ملاحظه که بن بست سياسی می تواند تلاش ها برای مصالحه ميان بخش های مختلف جامعه عراق را از بين برده و عمليات ۱۵۵ هزار نيروی ايالات متحده در اين کشور برای پايان دادن به خشونت ها را عقيم کند.


رهبران سنی گروه های شيعه را متهم می کنند که از سوی ايران، همسايه قدرتمند عراق حمايت شده و با شبه نظاميان شيعه نيز در ارتباط هستند.در نقطه مقابل، گروه های شيعه نيز نسبت به عملکرد رهبران سنی مظنون هستند و آنها را که در زمان صدام حسين قدرت اصلی را در دست داشتند متهم می کنند که در پشت پرده فعاليت های گروه های شورشی سنی قرار دارند.


شکايت از ايران در نزد ملل عرب


همزمان با اين تحولات، يک سياستمدار ارشد سنی روز يکشنبه با درخواست از ملت های عربی، خواستار کمک آنها برای توقف آنچه که « عمليات بی سابقه نسل کشی» شبه نظاميان شيعه ناميده است، شد.


عدنان الدليمی، رهبر جبهه توافق عراقی با انگشت نشانه رفتن به سوی ايران گفت: « پارس ها و صفوی ها در لبه کنترل کامل بر بغداد هستند و به زودی رژيم های عربی سنی که بر منطقه خاورميانه تسلط دارند را تهديد می کنند.»


به گزارش آسوشيتدپرس، آقای الدليمی گفته است:« اين جنگی است که در بغداد شروع شده است و (ايرانی ها) آن را متوقف نمی کنند تا زمانی که آن را به سرزمين های عربی بکشانند.»


رهبران کشورهای عربی بويژه در خاورميانه نگران رشد نفوذ ايران شيعه در منطقه از طريق گروه های راديکالی چون حزب الله و حماس هستند. آنها تهران را متهم می کنند که با حمايت از شبه نظاميان شيعه بوِزه در عراق درصدد تشکيل هلال شيعی هستند که می تواند پايه های رژيم های آنان را متزلزل کند.


پارس ها و صفوی ها در لبه کنترل کامل بر بغداد هستند و به زودی رژيم های عربی سنی که بر منطقه خاورميانه تسلط دارند را تهديد می کنند.
عدنان الدلیمی، رهبر بزرگترین تشکل سنی عراق


الدليمی ۷۵ ساله در نامه خود خظاب به ملت های عربی افزوده است: «اعراب، برادران شما در سرزمين دجله و فرات و بويژه در بغداد در مقابل عمليات بی سايقه نسل کشی توسط شبه نظاميان شيعه و جوخه های مرگ مورد حمايت نظامی ايران بی پناه مانده اند.»

حزب آقای دليمی بزرگترين گروه سنی در پارلمان عراق به شمار می رود و دو هفته پيش شش وزير خود را از کابينه نوری المالکی خارج کرد.


ايالات متحده نيز بارها ايران را متهم کرده است که با حمايت تسليحاتی و آموزش نظامی شبه نظاميان شيعه در عراق عملا سربازان آمريکايی را مورد هدف قرار می دهد.


روز شنبه ژنرال ژنرال ريموند اوديرنو، مرد شماره دو ارتش آمريکا در عراق، گفت: ايران ارسال سلاح به شبه نظاميان شيعه در عراق برای حمله به نيروهای آمريکايی را افزايش داده است.


ژنرال اوديرنو افزود: به دليل اين که کمک ارسالی از جانب ايران شتاب يافته، نيروهای آمريکايی نيز اکنون توجه بيشتری به شبه نظاميان می کنند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG