لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۷:۱۴

مشاور فرمانده سپاه: نیروی انتظامی در فتنه ۸۸ از متهمان پذیرایی می‌کرد


محمد حسین نجات، مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران

مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران در گفت‌وگو با یک نشریه این نیروی نظامی گفته است که نیروی انتظامی در جریان اعتراض‌های سال ۸۸ با غذا و نوشابه از بازداشت شدگان پذیرایی می‌کرد، زنان و دختران معترض را تا دم در خانه، همراهی کرده و تحویل خانواده‌هایشان می‌دادند.

خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران روز دوشنبه، ۱۶ تیر، مصاحبه نشریه «رمز عبور» با محمد حسین نجات، مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران، را منتشر کرده است. حسین نجات به گفته خودش از سال ۱۳۷۸ فرمانده قرارگاه ثارالله سپاه و از سال ۱۳۷۹ «مسئول حفاظت از بیت رهبر جمهوری اسلامی» بوده است.

مشاور فرمانده سپاه پاسداران در این مصاحبه با اشاره به تجمع‌های اعتراضی بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ گفته است: «چهار پنج هزار نفر جمع می‌شدند و شروع می‌کردند به آتش زدن و اغتشاش کردن و نیروی انتظامی.. این افراد را محاصره و مثلاً هزار نفر را دستگیر می‌کرد».

وی افزوده است: «بار‌ها ناظرانی را که دبیرخانه شورای عالی امنیت می‌فرستاد، می‌دیدند که نیروی انتظامی این‌ها را آورده است و دارد به آن‌ها غذا و نوشابه می‌دهد و از آن‌ها پذیرایی می‌کند، افسران خود را هم احضار کرده‌اند و دارند از این‌ها بازجویی می‌کنند و دیگر ساعت دو بعد از نصف شب آنهایی را که فریب خورده و سیاهی لشکر آمده بودند،‌‌ رها کرده بودند و ۳۰ نفر افراد محرک اصلی را می‌گرفتند و به بازداشتگاه می‌بردند».

وی با بیان اینکه «اگر در دنیا بگردید کسی به این خوبی با متهم برخورد نمی‌کند» اظهار داشت: «از این ۸۰۰، ۹۰۰ نفر آنهایی را که جوان بوده یا دختر و زن بوده‌اند، زنگ زده‌اند به تلفنی که او داده و دیده‌اند کسی گوشی را برنمی‌دارد، پلیس زن این‌ها را سوار کرده و ساعت یک بعد از نصف شب دم در خانه‌شان برده و تحویل داده و برگشته است».

سخنان آقای نجات در حالی منتشر می‌شود که ظرف چهار سال گذشته گزارش‌های فراوانی درباره شکنجه‌های جسمی و روحی شدید بازداشت شدگان اعتراض‌های سال ۱۳۸۸ منتشر شده است.

در اردیبهشت سال ۱۳۹۰ بیست و شش نفر از زندانیان حوادث بعد از انتخابات ریاست جمهوری، با انتشار نامه‌ای از شکنجه‌هایی نظیر «فرو کردن سر در توالت» و «خوراندن کاغذ بازجویی» در زندان‌های جمهوری اسلامی خبر داده بودند.

کارنامه دفتر رهبری در کهریزک

همچنین پیش از این گزارش‌های رسمی نظیر گزارش مجلس شورای اسلامی از ضرب و شتم گسترده در بازداشتگاه کهریزک و کشته شدن محسن روح‌الامینی، محمد کامرانی، امیر جوادی‌فر دراین بازداشتگاه خبر داده‌اند. آقای نجات اما می‌گوید که اگر دستور رهبر جمهور اسلامی مبنی بر تعطیلی بازداشتگاه کهریزک در‌‌ همان روز اجرا می‌شد، اتفاقات بعدی رخ نمی‌داد.

مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران اظهار داشت: «همین آقایانی که متهم هستند، یکی از اتهاماتشان این است چرا روزی که آقا دستور دادند، این‌ها آنجا را تعطیل نکردند؟ اگر تعطیل کرده بودند این اتفاقات نمی‌افتاد».

ظاهرا اشاره این فرمانده سپاه به سعید مرتضوی، دادستان وقت تهران و چند مقام دون پایه دستگاه قضایی جمهوری اسلامی است که پرونده آن‌ها در ارتباط با قتل روح الامینی، کامرانی و جوادی فر به هیچ نتیجه‌ای نرسیده است.

آقای نجات در عین حال افزوده است: «در قضیه کهریزک آن بخشی که مربوط به دفتر رهبری است، کارنامه درخشانی دارد، اما آنجایی که مربوط به مسئولین اجرایی است، متفاوت است».

مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران همچنین مدعی شده که دستگاه‌های اطلاعاتی قبل از ۲۵ خرداد سال ۱۳۸۸ از اتفاقاتی که بنا بوده رخ دهد خبر داشته‌اند.

وی گفت: «این جزو افتخارات دستگاه‌های اطلاعاتی ماست که این اطلاعات را از قبل داشت، لکن چون احساس می‌کرد بعضی از افرادی که در راس هستند ممکن است تن به جریانات حزبی و گروهی ندهند، این دستگیری‌ها را انجام نداد و پس از اینکه معلوم شد دنبال آن مقاصد هستند این کار را انجام داد».

این سخنان در حالی بیان می‌شود که تعدادی از اعضای ستاد میرحسین موسوی و چهره‌هایی نظیر مصطفی تاج‌زاده اعلام کرده‌اند که حکم بازداشت آن‌ها پیش از پایان انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ صادر شده بود.

علی مطهری نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی نیز آبان ماه پارسال گفته بود که تعدادی از اعضای ستاد میرحسین موسوی دو یا سه روز قبل از برگزاری انتخابات و تعدادی نیز در روز انتخابات دستگیر شدند.

۲۵ خرداد و اوکراین

مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران در بخش دیگری از مصاحبه خود با اشاره به راهپیمایی اعتراضی در ۲۵ خرداد ۱۳۸۸ گفت: «خیلی در مورد ۲۵ خرداد اغراق می‌کنند و می‌گویند ۵۰۰ هزار نفر به خیابان آمده بودند، ولی برآورد ما خیلی کمتر بود».

آقای نجات اضافه کرد: «اوکراین و جاهای دیگر با یک جمعیت ۵۰، ۶۰ هزار نفری شروع و اضافه شده و کل کشور را فرا گرفته است، اما در اینجا اوجش ۲۵ خرداد بود و به‌ تدریج کم شد».

وی که بعد از اعتراضات انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ با حفظ سمت، مسئول سیاسی ـ اجتماعی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی بوده است با تشریح روند حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی گفت: «نظر قوه قضائیه شاید دستگیری و برخورد با این‌ها بود، ولی بعد که این نظر به شورای عالی امنیت ملی آمد، تصمیم گرفته شد این‌ها محصور شوند و فتنه‌گریشان ادامه نیابد».

آقای نجات اضافه کرد: «طرف رفته و در یک آپارتمان شیک نشسته و صبحانه، ناهار و شام در اختیارش هست و فقط ارتباطش با جریان فتنه قطع است تا دیگر نتواند فتنه‌گری کند. این واقعاً بیشترین محبتی است که نظام به آن‌ها کرد».

هفته گذشته، علی مطهری از دیدار اخیر خود با آیت‌الله خامنه‌ای و درخواست برای رفع حصر موسوی و کروبی خبر داد ولی رهبر جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به این درخواست گفته است: «جرم این‌ها بزرگ است و اگر امام بودند شدید‌تر برخورد می‌کردند اگر این‌ها محاکمه شوند حکمشان خیلی سنگین خواهد بود و قطعا شما راضی نخواهید بود. ما اکنون به این‌ها ملاطفت کرده‌ایم».

«دستور رهبر جمهوری اسلامی» درباره نوری‌زاد

مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران در بخش دیگری از این مصاحبه درباره محمد نوری‌زاد، روزنامه‌نگار معترض گفته است: «همین آقای محمد نوری‌زاد را ببینید. مدت‌ها در دستگاه آقا بود و به عنوان خبرنگار با ایشان این طرف و آن طرف می‌رفت. بعد شروع کرد به نوشتن نامه‌های اهانت‌آمیز متعدد».

آقای نجات افزوده است: «هر وقت دستگاه اطلاعاتی می‌خواست با او برخورد کند، دفتر آقا اعتراض می‌کرد و آقا می‌گفتند چون اهانت به من است ر‌هایش کنید تا وقتی که دیگر تعداد نامه‌هایش به ۲۰ تا و ۳۰ تا رسید و پر از فحش و فضیحت تا دیگر خود دستگاه قضایی وارد شد، اما باز هم آقا یکی دو بار دستور دادند آزاد شود، باز بیرون آمد و شروع کرد».

مشاور فرمانده سپاه پاسداران همچنین گفته که معترضان انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ که او آن‌ها را جریان فتنه خوانده از هر فرصتی برای بازگشتن به صحنه سیاسی کشور استفاده خواهند کرد.

آقای نجات اضافه کرده که «برخی از مسئولان دولت جدید زمینه را برای ورود این افراد به صحنه مطبوعات یا صحنه سیاسی کشور باز می‌کنند».

دیدن نظرات (۱۹)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG