لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱ تهران ۱۵:۰۳

فراخواندن ۳۳۳ نفر به دادگاه برای ادای شهادت علیه نتانیاهو در سه پرونده


آقای نتانیاهو به تازگی ۷۰ ساله شده و حتی اگر مجرم شناخته شود، ممکن است با بخشودگی روبرو شود.

دادستانی اسرائیل ۳۳۳ تن را به عنوان «شاهد» برای ادای شهادت در سه پرونده اتهامی علیه بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این کشور، به دادگاه فراخوانده است.

«شاهدان» شامل طیف وسیعی از افراد میلیاردر، سیاستمداران، بستگان و نزدیکان و بخش بزرگی از اعضای تیم‌های دفتر نخست‌وزیری در دوران صدارت آقای نتانیاهو هستند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دادستانی اسرائیل روز ۱۱ آذر متن کیفرخواست علیه نخست‌وزیر را رسما به اطلاع مجلس این کشور رساند. آقای نتانیاهو به دریافت رشوه و نقض سوگند (خیانت در امانتی که رای‌دهندگان به او سپرده‌اند) متهم شده است.

دادستان اسرائیل دو هفته پیش و در پی سال‌ها تحقیق و بازجویی پلیس و سپس بررسی‌ پرونده‌ها، علیه آقای نتانیاهو اعلام جرم کرد.

نخست‌وزیر اسرائیل متهم است که در یک دوره طولانی از میلیاردرهای دوست خود هدایای شخصی دریافت کرده و همچنین با دادن امتیازاتی به رسانه‌ها، خواهان پوشش خبری مثبت و کاهش انتقادها از خود شده بود.

آقای نتانیاهو در واکنش به این اتهامات در صفحه توئیترش نوشت: «اگر اتهامی درست باشد، نیازی به فراخواندن ۳۳۳ شاهد نیست؛ اگر اتهامی نادرست باشد، حتی فراخواندن ۳۳۳ شاهد هم آن را ثابت نخواهد کرد».

موعد دقیق آغاز محاکمه وی هنوز تعیین نشده و مشخص نیست که دادگاه سه پرونده همزمان برگزار خواهد شد یا جدا از هم.

برخی از هواداران آقای نتانیاهو با استناد به موارد مشابه در اسرائیل و آمریکا امکان درخواست عفو او از سوی رئیس‌جمهوری را مطرح کرده‌اند.

بر اساس ارزیابی کارشناسان، بررسی چنین پرونده‌هایی در دادگاه اسرائیل و مراحل بعدی آن سال‌ها به درازا خواهد کشید.

آقای نتانیاهو به تازگی ۷۰ ساله شده و حتی اگر مجرم شناخته شود، ممکن است به عنوان یک فرد مسن و همچنین به دلیل خدماتی که به کشورش کرده است، با بخشودگی روبرو شود.

وی از سال گذشته رئیس دولت انتقالی است و دو انتخابات فروردین و شهریور امسال نیز به تشکیل دولت جدید منجر نشده است.

اگر مجلس اسرائیل تا ده روز دیگر نتواند نامزدی برای نخست‌وزیری معرفی کند، بن‌بست سیاسی کار را به انتخابات سوم می‌کشاند.

رئیس ستاد انتخابات اسرائیل روز ۲۵ فوریه (ششم اسفند امسال) را برای زمان برگزاری انتخابات جدید پیشنهاد کرده است.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG