لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۲۳:۱۳

روحانی در مراسم دولتی ۲۲ بهمن: مردم به «اهل منازعه و افراط» رای نخواهند داد


راهپیمایی دولتی سی‌وهفتمین سالگرد پیروزی انقلاب ایران دو هفته پیش از انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان در تهران و دیگر شهرهای ایران برگزار شد و در این مراسم رییس جمهوری ایران گفت مردم به کسانی که «اهل منازعه و افراط» هستند، رای نخواهند داد.

در حاشیه این مراسم که یک ماه پس از بازداشت ده ملوان آمریکایی برگزار می‌شد، صحنه بازداشت آنان بازسازی شد و حضور یک مرد با لباس زنانه در این صحنه‌های بازسازی شده در شبکه‌های اجتماعی بازتاب‌های زیادی داشت.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، حسن روحانی رییس جمهوری ایران روز پنجشنبه ۲۲ بهمن و در سخنرانی خود گفت که مردم در انتخابات پیش رو به کسانی رای خواهند داد که به گفته او، «می‌خواهند از قانون تبعیت کنند نه کسانی که اهل منازعه و افراط هستند».

آقای روحانی تاکید کرد که «هیچ کس» حتی کسانی که «به نظام و حکومت هم نقدی» دارند، نباید با صندوق رای «قهر» کنند.

وی اضافه کرد: «اگر شخصی و یا جریانی گلایه دارد و ناملایماتی را دیده است باید قاطعانه به پای صندوق‌های رای برود. رای مردم حرف آخر را خواهد زد».

رییس جمهوری ایران روز ۱۳ بهمن نیز از مردم خواسته بود که «توجه داشته باشند حضور آنها در پای صندوق‌ها بسیار بسیار مهم است» و «هیچ کس به هیچ دلیلی با صندوق انتخابات قهر نکند».

وی تاکید کرده بود که همه دستگاه‌ها باید به گونه‌ای عمل کنند که «شائبه مهندسی شدن انتخابات در ذهن کسی خطور نکند».

این فراخوان در حالی صورت می‌گیرد که در هفته جاری حدود ۳۰۰ تن از استادان دانشگاه‌های ایران در نامه‌ای سرگشاده به حسن روحانی، با ابراز نگرانی از رد صلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات اعلام کردند که برگزار نکردنِ آنچه انتخابات غیر رقابتی و ناعادلانه نامیدند،‌‌ به برگزار کردن آن ارجحیت دارد.

بر اساس آمار اعلام شده از سوی وزارت کشور، شورای نگهبان شش هزار و ۱۷۵ نامزد، یعنی ۵۱ درصد نامزد‌ها را تایید صلاحیت و پنج هزار و ۲۵۲ نامزد را رد صلاحیت کرده است.

با مقایسه آمار اعلام شده از سوی قائم مقام وزیر کشور و درصد کاندیداهای رد صلاحیت شده در دوره‌های قبل، انتخابات مجلس دهم بیشترین نسبت رد صلاحیت را به نسبت دوره‌های پیشین خواهد داشت.

در انتخابات مجلس اول ۴۶ درصد، در انتخابات مجلس دوم ۲۰ درصد، در انتخابات مجلس سوم ۱۹ درصد، در انتخابات مجلس چهارم ۲۸ درصد، در انتخابات مجلس پنجم ۳۹ درصد، در انتخابات مجلس ششم ۲۶ درصد، در انتخابات مجلس هفتم ۴۴ درصد، در انتخابات مجلس هشتم ۳۷ درصد و در انتخابات مجلس نهم ۳۵ درصد از کاندیدا‌ها رد صلاحیت شده بودند.

در همین حال اشرف بروجردی، رییس مجمع زنان اصلاح‌طلب، گفته است که رایزنی‌های حسن روحانی برای تایید صلاحیت ۲۷۰ نامزد ردصلاحیت شده بی‌نتیجه بوده است.

در انتخابات مجلس خبرگان رهبری نیز از ۸۰۰ نامزد تنها ۱۶۱ نفر تایید صلاحیت شده‌اند که از نامزدهای شاخص رد صلاحیت شده می‌توان به حسن خمینی، نوه آیت‌الله خمینی، است.

تبلیغات انتخابات مجلس خبرگان رهبری از روز پنج‌شنبه آغاز شده است. با این حال به گفته خبرگزاری ایلنا، پلاکاردهای تبلیغاتی اکبر هاشمی رفسنجانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، برای انتخابات مجلس خبرگان رهبری که در مسیر راهپیمایی ۲۲ بهمن نصب شده بود، «جمع‌آوری» شده است.

در این پلاکارد‌ها عکس آقای هاشمی رفسنجانی در کنار حسن خمینی و حسن روحانی منتشر شده بود.

بر اساس این گزارش، همچنین پلاکاردهای ائتلاف اصولگرایان برای انتخابات مجلس به صورت «وسیع» در مسیر این راهپیمایی نصب شده بود.

بازسازی صحنه بازداشت ۱۰ ملوان آمریکایی

بر اساس گزارش خبرگزاری‌های ایران، در حاشیه مراسم راهپیمایی ۲۲ بهمن همچنین صحنه بازداشت ۱۰ ملوان آمریکایی بازسازی شد.

در بازسازی این صحنه افرادی با پوشیدن لباس‌های مشابه ملوانان آمریکایی بر پشت یک ماشین که در بین راهپیمایان در حال حرکت بود بر روی زانو نشسته و دست‌های خود را پشت سرشان نگه داشته بودند.

در همین حال پوشیدن لباس زنانه توسط یکی از مردان برای بازسازی صحنه دستگیری یک ملوان زن در این حادثه، در شبکه‌های اجتماعی بازتاب‌های زیادی داشته است.

یک روز پیش از این راهپیمایی نیز صدا و سیمای ایران یک ویدئو منتشر کرده بود که نشان می‌داد یکی از ملوانان آمریکایی بازداشت‌شده گریه می‌کند.

نیروی دریایی ایالات متحده پخش این ویدئو را محکوم کرده است.

در مراسم روز پنج شنبه همچنین قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس پاسداران حضور داشت.

در ماه‌های گذشته چندین گزارش درباره زخمی شدن آقای سلیمانی منتشر شده بود، اما مقامات جمهوری اسلامی این گزارش‌ها را تکذیب کرده‌ بودند.

XS
SM
MD
LG