لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۳۶

مخالفان بشار اسد يک هليکوپتر ارتش را در نزديکی دمشق سرنگون کردند


تصویر مربوط به سقوط هلی کوپتر ارتش سوریه که در ماه اوت توسط مخالفان سرنگون شد.
ارتش آزاد سوريه – مخالفان مسلح ریيس جمهوری اين کشور- روز پنجشنبه موفق شدند تا يک هليکوپتر ارتش دولتی را در نزديکی دوما واقع در حومه دمشق سرنگون کنند.

خبرگزاری رويترز به نقل از يک فعال سوری از دمشق گزارش داد که مخالفان مسلح يک هليکوپتر را سرنگون کردند. تلويزيون دولتی سوريه هم سرنگونی این هليکوپتر ارتش را تاييد کرد اما دليلی برای آن ذکر نکرد.

ديده‌بان حقوق بشر سوريه اندکی پس از اعلام تلويزيون دولتی گزارش داد که اين هليکوپتر توسط ارتش آزاد سوريه در منطقه تل الکردی در نزديکی دوما سرنگون شده است.

ماه گذشته نيز مخالفان مسلح بشار اسد يک هليکوپتر ارتش دولتی را در منطقه جوبر در دمشق سرنگون کرده بودند.

در همين حال حملات موشکی و توپخانه‌ای ارتش دولتی سوريه به مناطق نحت کنترل مخالفان در شهر حلب از ساعت‌های اوليه صبح از سر گرفته شد.

شبکه خبری الجزيره به نقل از فعالان مخالف در سوریه گزارش داده است که جنگنده‌های میگ، مناطق الصاخور، الميسر، طريق الباب و الشعار را بمباران کردند. مناطق حومه حلب هم از حملات هوايی ارتش سوريه در امان نماندند.

اتحاديه کميته‌های محلی هماهنگی اعتراض‌های سوريه نيز گزارش داد که شماری از مناطق حمص صبح چهارشنبه شاهد گلوله باران توپخانه‌ای و هوايی نيروهای دولتی بود که به کشته و زخمی شدن ده‌ها نفر انجاميد.
در دمشق پايتخت سوريه نيز فعالان از عمليات جديد نيروهای دولتی در اردوگاه آوارگان فلسطينی يرموک خبر دادند.

مناطقی از دمشق از جمله حجرالاسود، القدم، العسالی و يرموک روز سه شنبه شاهد يورش نيروهای دولتی بود که به گفته معترضان در آن ده‌ها نفر اعدام شدند.

اين در حالی است که نيروهای ارتش آزاد سوريه کنترل خود بر گذرگاه مرزی تل ابيض با ترکيه را که روز سه شنبه از چنگ نيروهای دولتی در آورده بودند، استحکام بخشيدند.

بان گی مون: سوريه در اولويت قرار گيرد

در همین حال، بان گی مون دبيرکل سازمان ملل متحد روز چهارشنبه گفت رهبران کشورهای شرکت کننده در جلسات مجمع عمومی سازمان ملل متحد که هفته آينده در نيويورک گردهم خواهند آمد، بايد سوريه را در اولويت بحث‌های خود قرار دهند و تلاش کنند به موضعی واحد برای حل و فصل بحران اين کشور و پاسخگوی با نيازهای انسانی مردم سوريه دست يابند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ‌بان گی مون که در کنفرانسی خبری پيش از آغاز جلسه افتتاحيه نشست ساليانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخن می‌گفت افزود: «سوريه در راس دستور کار مجموع عمومی خواهد بود.»

او ادامه داد که در حال حاضر بايد تلاش‌های ديپلماتيک به رهبری الاخصر الابراهيمی نماينده ويژه سازمان ملل متحد و اتحاديه عرب در سوريه برای حل و فصل بحران اين کشور، با وجود همه سختی‌ها ادامه يابد.

او گفت کمک‌های انسانی ارائه شده به مردم سوريه، تنها پاسخگوی ۴۰ درصد از نيازی است که سازمان ملل اعلام کرده است.

سازمان ملل متحد پيش‌تر اعلام کرده بود برای کمک به ۵.۲ ميليون سوری، ۳۴۷ ميليون دلار نياز است.

عراق انتقال اسلحه ايرانی به سوريه از راه حريم هوايی خود را تکذيب کرد
عراق روز پنجشنبه گزارش سازمان‌های اطلاعات غربی درباره انتقال اسلحه ايرانی به سوريه توسط هواپيماهای غير نظامی از راه حريم هوايی عراق را تکذيب کرد.

حسين کمال معاون وزير کشور عراق در امور اطلاعات گفت که گزارش منتشر شده در اين باره از پايه و اساس صحت ندارد.

خبرگزاری رويترز جزئيات یک گزارش اطلاعاتی را روز چهارشنبه منتشر کرد که در آن سپاه پاسداران متهم شده بود که با استفاده از هواپيماهای غير نظامی، اسلحه و حتی نيروهای نظامی از راه عراق به منظور کمک به نظام بشار اسد به سوريه ارسال می‌کند.
XS
SM
MD
LG