لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۴۴

دونالد ترامپ: روابط آمریکا و روسیه به خطرناک‌ترین سطح خود رسیده است


دونالد ترامپ روز چهارشنبه با وجود امضای طرح تحریم‌ها، شدیدا از آن انتقاد کرد.

رییس‌جمهوری ایالات متحده روز پنجشنبه ۱۲ مرداد گفت که مناسبات آمریکا و روسیه به «خطرناکترین سطح خود در همه دوران‌ها» رسیده است و کنگره را در بروز این وضعیت مقصر دانست.

اظهارات دونالد ترامپ یک روز پس از امضای طرح تحریم‌های گسترده روسیه، ایران و کره شمالی از سوی وی بیان می‌شود.

کنگره آمریکا هفته گذشته به اتفاق آراء این تحریم‌ها را تصویب کرد و چاره‌ای جز امضای آن پیش روی آقای ترامپ نگذاشت. این تحریم‌ها در حالی تصویب شد که رییس‌جمهوری آمریکا بارها خواستار بهبود مناسبات با روسیه شده بود.

وی روز چهارشنبه با وجود امضای طرح تحریم‌ها، شدیدا از آن انتقاد کرد. او با شکایت از اینکه کنگره دست او را برای کاهش تحریم‌های مسکو در آینده بسته است، چنین طرحی را مانع اعمال اختیارات ریاست‌جمهوری در امور سیاست خارجی دانست.

مسکو این تحریم‌ها را یک «جنگ تجاری تمام عیار» خوانده و اینکه امیدها برای روابط بهتر با دولت ترامپ را بر باد داده است.

رییس‌جمهوری آمریکا روز پنجشنبه در توئیتی نوشت:‌ «مناسبات ما با روسیه به خطرناک‌ترین سطح در همه دوران‌ها رسیده است».

وی افزوده است: «برای این کار باید از کنگره تشکر کرد، همان آدم‌هایی که حتی نمی‌توانند طرح خدمات درمانی را تصویب کنند!» اشاره آقای ترامپ به رد لایحه خدمات درمانی در سنای آمریکا است که ۵۱ به ۴۹ رد شد. اکثریت هر دو مجلس نمایندگان و سنا در اختیار جمهوریخواهان است.

خواست رییس‌جمهوری آمریکا برای روابط بهتر با روسیه به دلیل گزارش سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا درباره دخالت مسکو در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ ایالات متحده با مانع روبرو شده است. کمیته‌های مختلف کنگره آمریکا و یک بازرس ویژه در حال تحقیق پیرامون این مسئله هستند.

مسکو هرگونه دخالت در روند انتخابات آمریکا را رد کرده و دونالد ترامپ نیز هرگونه تماس با روس‌ها در این زمینه را تکذیب کرده است.

کنگره آمریکا تحریم‌های روسیه را برای مجازات مسکو به دلیل دخالت در انتخابات و همچنین الحاق شبه جزیره کریمه به خاک خود در سال ۲۰۱۴ وضع کرده است.

جمهوریخواهان و دمکرات‌ها که در بسیاری از مسائل با هم اختلاف دارند هر دو به اتفاق آراء از این تحریم‌ها حمایت کردند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG