لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۸:۰۱

مایکل کوهن، وکیل سابق دونالد ترامپ، به سه سال زندان محکوم شد


مایکل کوهن ماه گذشته اعتراف کرد که در شهادت به کنگره در مورد فعالیت‌های اقتصادی دونالد ترامپ در روسیه دروغ گفته است.

مایکل کوهن که به عنوان وکیل و کار چاق‌کن دونالد ترامپ زمانی گفته بود حاضر است به خاطر رئیس خود «گلوله بخورد» روز چهارشنبه ۲۱ آذر به دلیل ارتکاب جرایم متعددی از جمله پرداخت حق‌السکوت به دو زن که مدعی است به نیابت از سوی آقای ترامپ انجام داده به سه سال زندان محکوم شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، تعیین این مجازات با درخواست دادستانی فدرال انطباق دارد. طبق مقررات قضایی قاعدتا مایکل کوهن برای ارتکاب این جرایم باید به چهار سال زندان محکوم می‌شد ولی دادستانی از دادگاه خواسته بود که در حکم وی تخفیف قایل شود.

قاضی دادگاه ضمن پذیرش حدی از تخفیف در مجازات به دلیل همکاری مایکل کوهن با تحقیقات مربوط به دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا گفت این همکاری تمامی جرایم او را پاک نمی‌کند.

قاضی دادگاه افزود: «به نظر می‌رسد آقای کوهن معیارهای اخلاقی را کنار گذاشته بود در صورتی که به عنوان یک وکیل باید خوب و بد را بهتر تشخیص می‌داد».

مایکل کوهن قبل از صدور حکم در جلسه دادگاه گفت: «وفاداری کورکورانه من به دونالد ترامپ باعث شد از راه راست منحرف شوم. احساس می‌کردم که سرپوش گذاشتن بر اعمال کثیف او وظیفه من است».

وکلای آقای کوهن از دادگاه تقاضا کردند که در مجازات او تخفیف قائل شود چون با تحقیقات همکاری کرده و حاضر شده است علیه قدرتمندترین فرد در آمریکا شهادت دهد.

دونالد ترامپ (راست) در ماه‌های اخیر خواستار مجازات سنگین برای وکیل سابق خود شده و او را یک دروغگوی حرفه‌ای معرفی کرده است.
دونالد ترامپ (راست) در ماه‌های اخیر خواستار مجازات سنگین برای وکیل سابق خود شده و او را یک دروغگوی حرفه‌ای معرفی کرده است.

مایکل کوهن در ماه اوت به فرار از پرداخت مالیات ۱.۴ میلیون دلار از دارایی شخصی خود اعتراف کرد.

در این پرونده که ابعاد و پیامدهای سیاسی گسترده‌ای دارد او در عین حال اعتراف کرد که با پرداخت حق‌السکوت به یک بازیگر پورن و و یک مدل پلی‌بوی در آخرین روزهای کارزار انتخاباتی سال ۲۰۱۶ قوانین مربوط به جنبه‌های مالی کارزار انتخاباتی را نقض کرده است.

این دو زن به نام‌های استورمی دانیلز و کارن مک دوگان ادعا می‌کنند که با دونالد ترامپ روابط جنسی داشته‌اند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌افزاید در طول دو سال تحقیقات قضایی در مورد کارزار دونالد ترامپف وکیل سابق او اولین فردی است که در جلسات علنی یک دادگاه رئیس‌جمهوری آمریکا را به مشارکت در ارتکاب جرم متهم کرده است.

مایکل کوهن ماه گذشته نیز اعتراف کرد که در شهادت به کنگره در مورد فعالیت‌های اقتصادی دونالد ترامپ در روسیه دروغ گفته است. او پذیرفت که حقایق مربوط به نقش او در مذاکرات برای ساختن یک برج ترامپ در شهر مسکو را از کنگره پنهان کرده است.

مایکل کوهن مدعی است که به خاطر وفاداری به رئیس‌اش دروغ گفته است. دونالد ترامپ در تمام دوران کارزار انتخاباتی خود تاکید می‌کرد که در روسیه هیچ‌گونه فعالیت اقتصادی ندارد.

صدور این حکم نقطه اوج سرگذشت وکیلی است که به ثروتمندترین موکل خود کمک کرد تا در انتخابات ریاست‌جمهوری پیروز شود و بعد با تحقیقات فدرال علیه او همکاری کرد.

یک دادستان عضو هیات تحقیق رابرت مالر، بازرس ویژه وزارت دادگستری و مسئول تحقیقات در مورد نقش روسیه در انتخابات آمریکا و احتمال تبانی کارزار دونالد ترامپ با مسکو گفت همکاری‌ مایکل کوهن در این پرونده بسیار با ارزش بوده است.

مدارک دادگاه نيز نشان می‌دهند که مایکل کوهن در مورد تلاش‌های روسیه برای تاثیرگذاری بر کارزار ترامپ شواهد مهمی به دادستانی ارائه داده است.

باید منتظر شد و دید که شواهد ارائه شده از سوی مایکل کوهن تا چه حد به دونالد ترامپ ضربه خواهد زد.

کارشناسان قضایی می‌گویند مایکل کوهن از طریق همکاری بیشتر با دادستانی ممکن است بتواند حکم زندان خود را کاهش دهد.

دونالد ترامپ در ماه‌های اخیر خواستار مجازات سنگین برای وکیل سابق خود شده و او را یک دروغگوی حرفه‌ای معرفی کرده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس/ش.ر/ ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG