لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۵۵

دونالد ترامپ خواستار اصلاح قانون اساسی و محدودیت دوره نمایندگی در کنگره آمریکا شد


در آستانه سومین و آخرین مناظره دو رقیب دمکرات و جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ روز چهارشنبه ۲۸ مهر خواستار اصلاحات عمیق در ساختار قانونگذاری این کشور و از جمله محدودیت دوره نمایندگی اعضای کنگره شد.

او همچنین پنج اصلاحیه دیگر را هم پیشنهاد کرده و در همان حال از طرفدارانش دعوت کرده است تا بر درستی روند رای گیری نظارت کنند.

دونالد ترامپ نامزد جمهوریخواه در مسابقه رسیدن به کاخ سفید در تازه‌ترین تلاش خود برای جلب نظر رای‌دهندگان آمریکایی خواستار اصلاحات گسترده و عمیق در دو قوه مجریه و قانونگذاری آمریکا شده است.

دونالد ترامپ پیشنهاد کرده که دوره نمایندگی اعضای مجلس نمایندگان به شش دوره دو ساله، یعنی حداکثر ۱۲ سال و سناتور‌ها به دو دوره شش ساله آن هم به مدت حداکثر ۱۲ سال محدود شود.

او که در یک گردهمایی انتخاباتی در ایالت کلرادو سخن می‌گفت پنج اصلاحیه دیگر را هم پیشنهاد کرد.

آقای ترامپ می‌خواهد امکان لابی‌گری مقام‌های قوه مجریه و اعضای پیشین کنگره و کارکنان آن‌ها را هم تا پنج سال پس از پایان دوره خدمت‌شان در دولت محدود کند. چنین محدودیتی با دستور رییس جمهوری هم نمی‌تواند لغو شود.

پیشنهاد دیگر ممنوعیت نامحدود مقام‌های قوه مجریه و کنگره برای لابی‌گری از جانب دولت‌های بیگانه است و تصویب اصلاحات مربوط به کمک‌های مالی و ثبت اقدامات لابی‌گران برای جمع آوری کمک‌های مالی در جریان انتخابات آمریکا از سوی کنگره.

شبکه خبری فاکس که این گزارش را منتشر کرده از قول دونالد ترامپ می‌گوید که به چندین دهه دخالت‌های افراد و سازمان‌های بانفوذ و لابی‌گری‌ها باید خاتمه داده شود.

کاندیدای جمهوریخواه گفت: «ما به فساد دولتی پایان خواهیم داد و این مرداب را در واشینگتن خشک خواهیم کرد».

جورج ویل یکی از تحلیلگران معروف آمریکا در یک گفت‌وگوی تلویزیونی گفت که دونالد ترامپ تمام نارضایی‌های خود را در یک گودال بزرگ می‌ریزد و درباره مطالب گوناگون از چگونگی برگزاری رقابت‌های مقدماتی تا رای‌گیری در روز نهایی و [ناکارآمدی] کمیته ملی حزب [جمهوریخواه] صحبت می‌کند. در ضمن در باره رسانه‌ها شکوه می‌کند و درستی انتخابات را زیر سوال می‌برد و به این ترتیب بسیاری از آمریکایی‌ها به دخالت دولت در این امر می‌اندیشند و فکر می‌کنند که انتخابات گذشته بوسیله اداره مالیات مخدوش شده است.

در آستانه سومین و آخرین مناظره دو کاندیدای اصلی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ همچنین از طرفداران خود خواسته است تا با حضور در حوزه‌های رای گیری بر چگونگی انجام انتخابات نظارت کنند.

روزنامه نیویورک تایمز یکی از منتقدان آقای ترامپ گزارش داده که او به هواداران خود گفته است که نسبت به تقلب‌های گسترده در انتخابات باید هشیار باشند.

نیویورک تایمز تاکید کرده که گفته‌های دونالد ترامپ بر بیم از ارعاب اقلیت‌ها در زمان رای‌گیری دامن می‌زند و ممکن است مشروعیت آنها برای دادن رای از جانب هواداران ترامپ مورد سوال قرار گیرد و آرامش انتخابات را برهم زند.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه ضمن تقبیح روش‌های دونالد ترامپ در کارزار انتخاباتی گفت: «من در طول زندگی خود و در تاریخ سیاسی مدرن کشور، هرگز چنین سابقه‌ای را شاهد نبوده‌ام که کاندیدایی بخواهد این چنین روند انتخابات را پیش از رای‌گیری بی‌اعتبار کند».

او افزود: «این امری بی‌سابقه‌ است و مبتنی بر واقعیت‌ها نیست. آقای ترامپ پیش از آنکه مسابقه پایان گیرد شروع به ناله سر دادن کرده است».

روزنامه «یو اس‌ ای تودی» روز چهارشنبه در تحلیلی بر سخنان دونالد ترامپ در مورد ناسالم بودن روند انتخابات آمریکا اظهار عقیده کرد که اتهامات کاندیدای جمهوریخواه توهین به دمکراسی در این کشور است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG