لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۶ فروردین ۱۳۹۸ تهران ۲۱:۰۲

دو نظامی اسرائیلی در حمله یک مرد فلسطینی کشته شدند


نمایی از خودروی مرد فلسطینی که با آن سربازان اسرائیلی را زیر گرفت.

در حمله یک مرد فلسطینی با خودرو به گروهی از نظامیان اسرائیلی، یک افسر و یک سرباز کشته و دو سرباز دیگر ارتش این کشور زخمی شدند.

این حمله شامگاه جمعه، ۲۵ اسفند در نزدیکی شهرک «مِوو دوتان» در نزدیکی شهر فلسطینی‌نشین «جنین» در شمال کرانه باختری رخ داد.

نظامیانی که برای تامین امنیت شهرک نشین‌ها در اطراف شهرک یاد شده مستقر بودند، در زمان خروج از یک جیپ نظامی به منظور استقرار در پست‌های بازرسی، با خودروی مرد فلسطینی زیر گرفته شدند.

به گزارش رسانه‌های اسرائیلی، ارزیابی نظامیان از محل حمله ظاهرا نشان می‌دهد که راننده مهاجم دستکم دو بار توانست با عقب و جلو کردن خودرو، نیروهای اسرائیلی بیشتری را زیر بگیرد.

ارتش اسرائیل اعلام کرد حال دو سرباز زخمی وخیم است و یکی از آنها که شامگاه جمعه در بیمارستانی در مرکز اسرائیل مورد چندین عمل جراحی قرار گرفت، با مرگ دست‌وپنجه نرم می‌کند.

ارتش اسرائیل این حمله را «ترور با خودرو» نامید و اعلام کرد که علاء قبها، مرد فلسطینی راننده خودرو، زنده دستگیر شد و در اختیار سازمان امنیت این کشور قرار گرفت. مهاجم پیشتر زندانی امنیتی بوده و بهار امسال از زندان آزاد شده بود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ارتش اسرائیل از نهادهای این کشور مجوز فوری برای برخورد با خانواده مهاجم فلسطینی درخواست کرد.

رسانه‌های اسرائیل نیز تایید کردند که مجوزهای کار در اسرائیل برای ۶۷ نفر از اعضای خانواده مرد مهاجم لغو شد.

همچنین به گزارش رسانه‌های اسرائیلی، برادر مهاجم و یک مرد دیگر از اهالی دهکده «برطعه الشرقیه» که محل زندگی علاء قبها بود دستگیر شده‌اند.

بر اساس این گزارش‌ها، خانه مرد مهاجم در روستای فلسطینی «برطعه الشرقیه» مورد محاصره نظامیان اسرائیلی قرار گرفته و با استقرار بولدزر و لودرها در اطراف آن، بسیار زود تخریب خواهد شد تا «درس عبرتی» برای سایر فلسطینی‌ها باشد.

به گزارش وای.نت، گادی آیزنکوت، فرمانده ارتش اسرائیل، بامداد شنبه همراه با شمار دیگری از فرماندهان ارشد، از محل حمله بازدید کرد تا وضع را نظاره و دستورات لازم را صادر کند.

به گزارش شبکه ده تلویزیون اسرائیل، آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع این کشور گفت که همه تلاش خود را خواهد کرد تا مهاجم این حمله و مهاجمانی دیگر از این دست، از این به بعد اعدام شوند؛ این در حالی است که در اسرائیل مجازات اعدام وجود ندارد.

فلسطینی‌ها روز جمعه بر اساس فراخوان حماس در یکصدمین روز اعلامیه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، که اورشلیم/ بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخته است، تظاهرات کرده و حمله با خودرو به نظامیان اسرائیلی، در ساعات پایانی این تظاهرات رخ داده بود.

فلسطینی‌ها از پاییز دو سال پیش حملات به اسرائیلی‌ها، بویژه نظامیان این کشور در کرانه باختری را از طریق زیر گرفتن و ضربات چاقو، در چارچوب آنچه که «انتفاضه قدس» می‌نامیدند، آغاز کردند اما ظاهرا از مدتی پیش این نوع اقدامات تا حد زیادی فروکش کرده بود.

سازمان‌های فلسطینی که خود را عضو «جبهه مقاومت» در برابر «اشغالگری» اسرائیل می‌نامند، شامگاه جمعه در بیانیه‌هایی از حمله جدید با خودرو به نظامیان اسرائیلی در شمال کرانه باختری «تقدیر» کرده و آن را «گامی شجاعانه» نامیده و خواهان تکرار آن شدند.

حماس در بیانیه خود نوشت این حمله نشان داد که «انتفاضه قدس» ادامه دارد. جهاد اسلامی فلسطین نیز در بیانیه‌ای حملاتی از این دست را «حق طبیعی ملت فلسطین در دفاع از خود، سرزمین و اماکن مقدسه» نامید.

XS
SM
MD
LG