لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۱۶

سازمان ملل: حملات هوایی به رقه تلفات غیرنظامی فراوانی داشته است


نمایی از شهر رقه.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد روز پنجشنبه ۹ شهریور گفت غیرنظامیانی که در نبرد برای تصرف شهر رقه در سوریه گرفتار شده‌اند «هزينه غیرقابل قبولی» می‌پردازند و نیروهای مهاجم با حملات هوایی سنگین خود ممکن است قوانین بین‌المللی را نقض کرده باشند.

ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا همراه با نیروهای دمکراتیک سوریه از یک سو و ارتش سوریه به کمک شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران و حملات هوایی روسیه از سوی دیگر حملات خود را برای باز پس گیری رقه از گروه موسوم به «خلافت اسلامی» تشدید کرده‌اند.

به گزارش رویترز، سازمان ملل متحد می‌گوید حدود ۲۰ هزار غیرنظامی در شهر رقه گرفتار هستند و پیکارجویان از بخشی از مردم به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کنند.

زید رعد الحسین کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل گفت کارمندان دفتر او مرگ ۱۵۱ غیرنظامی را فقط در ماه اوت ثبت کرده‌اند که دلیل آن حملات هوایی و یا حملات زمینی به این شهر بوده است.

او در بیانیه‌ای گفت: «با توجه به گزارش‌های بسیار زیادی که در ماه جاری از مرگ غیرنظامیان دریافت کرده‌ایم و با توجه به شدت حملات هوایی به رقه و از طرف دیگر استفاده گروه موسوم به خلافت اسلامی از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی، من به شدت نگران غیرنظامیان هستم که در هر شرایطی باید مورد حفاظت قرار بگیرند ولی هزینه بسیار سنگینی می‌پردازند و نیروهایی که با پیکارجویان خلافت اسلامی می‌جنگند تمرکز خود روی هدف نهایی این نبرد را از دست می‌دهند».

رعد الحسین در بخش دیگری از این بیانیه افزود: «نیروهای مهاجم ممکن است قوانین بین‌المللی بشردوستانه در مورد احتیاط، تمایز اهداف حملات و تناسب استفاده از قدرت نظامی با شرایط واقعی محل نبرد را رعایت نکرده باشند».

خبرگزاری رویترز به نقل از بیانیه سازمان ملل می‌افزاید ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا اعلام کرده که در ماه اوت حدود ۱۱۰۰ حمله هوایی به رقه و اطراف آن انجام داده است. تعداد این حملات در ماه ژوئیه حدود ۶۴۵ مورد بود.

روسیه نیز در طول سه هفته اول ماه اوت در سراسر سوریه بیش از دو هزار و ۵۰۰ حمله هوایی انجام داده است.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل در بخش دیگری از بیانیه خود گفت: «همزمان پیکارجویان گروه موسوم به خلافت اسلامی همچنان مانع خروج غیرنظامیان از منطقه می‌شوند. البته برخی از مردم با پرداخت پول هنگفتی به قاچاقچیان توانسته‌اند از مناطق جنگی بگریزند. ما گزارش‌هایی دریافت کرده‌ایم که نشان می‌دهد قاچاقچیان توسط گروه خلافت اسلامی در ملاء عام اعدام شده‌اند».

به گفته یک سخنگوی ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا، روز چهارشنبه جنگنده‌های این نیرو از حرکت کاروان پیکارجویان گروه خلافت اسلامی و خانواده‌های آنها از مرز سوریه و لبنان به سوی شرق سوریه جلوگیری کرده و به گروهی از پیکارجویان که برای کمک به آنها حرکت می‌کردند، حمله کرده‌اند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG