لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۰ تهران ۰۲:۰۳

سنای آمریکا: فعالیت‌های روسیه برای تاثیرگذاری در شبکه‌های اجتماعی ادامه دارد


یکی از نکات مهم گزارش این است که فعالیت روسیه در شبکه اینستاگرام بسيار گسترده بوده و فیس‌بوک، مالک این شرکت در شهادت به کنگره به آن اشاره کافی نکرده است.

در گزارشی که توسط پژوهشگران بخش خصوصی تهیه شده و قرار است روز دوشنبه ۲۶ آذر از سوی کمیته امنیتی مجلس سنای آمریکا منتشر شود گفته می‌شود که دخالت‌های «فعال» روسیه با هدف تاثیرگذاری در شبکه‌های اجتماعی هنوز ادامه دارد.

گزارش یاد شده می‌گوید اين اقدامات روسیه که پس از انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ برملا شد بسیار گسترده‌تر از آن است که زمانی تصور می‌شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این پژوهش توسط شرکت امنیت سایبری «نیوناولج» و بر اساس اطلاعاتی که کمیته امنیتی مجلس سنا از شرکت‌های بزرگ ارتباطات دیجیتال از جمله فیس‌بوک، گوگل و توئیتر در اختیار دارد تهیه شده است.

گذشته از آنچه که خود شرکت‌های ارتباطات دیجیتال تاکنون گفته‌اند، این پژوهش و گزارشی که کمیته امنیتی مجلس سنا منتشر خواهد کرد اولین تجزیه و تحلیل همه‌جانبه در مورد دخالت‌های روسیه است.

این پژوهش جدید می‌گوید هنوز هم تعدادی از حساب‌های کاربری مرتبط با «آژانس پژوهش اینترنت» در روسیه فعال هستند.

بر اساس اعلام جرم رابرت مالر، بازرس ویژه وزارت دادگستری در مورد دخالت‌های روسیه، «آژانس پژوهش اینترنت» در کارزار تبلیغاتی عوامل وابسته به روسیه برای تاثیرگذاری بر انتخابات ریاست‌جمهوری آمريکا در سال ۲۰۱۶ نقش مهمی داشته است.

از قرار معلوم با مسدود شدن حساب‌های کاربری مرتبط با این نهاد در شبکه‌های اجتماعی مهم آنها اکنون در پلاتفرم‌های کوچکتر فعال هستند.

پژوهشگران شرکت امنیت سایبری نیوناولج در بخشی از گزارش خود می‌نویسند: «با توجه به اینکه در غیاب واکنش‌های دیپلماتیک و یا سایر شيوه‌های مقابله، دولت روسیه در این عملیات به بخشی از اهداف خود دست یافته است به احتمال زیاد آمریکا در آینده نیز با تداوم این دخالت‌ها از سوی روسیه مواجه خواهد بود».

در این گزارش گفته می‌شود که هیچ‌کدام از شرکت‌های ارتباطات دیجیتال تمامی اطلاعات خود را در اختیار کنگره قرار نداده و برخی از آنها در ارائه شواهد خود «احتمالا تصویر دیگری ارائه داده» و به عمد و یا غیرعمد ابعاد این مشکل را کوچک‌تر جلوه داده‌اند.

یکی از نکات مهم گزارش این است که فعالیت روسیه در شبکه اینستاگرام بسيار گسترده بوده و فیس‌بوک، مالک این شرکت در شهادت به کنگره به آن اشاره کافی نکرده است.

پژوهشگران می‌گویند با توجه به تمرکز بر مسدود کردن فعالیت عوامل روسیه در فیس‌بوک و توئیتر در سال ۲۰۱۷، آنها بخش عمده‌ای از فعالیت خود را به اینستاگرام منتقل کردند.

در این گزارش نتیجه‌گیری می‌شود: «ارزیابی ما این است که به احتمال فراوان شبکه اینستاگرام کماکان عرصه اصلی نبرد در این زمینه خواهد بود».

این گزارش می‌افزاید ابعاد فعالیت‌های روسیه در شبکه‌های اجتماعی بسیار گسترده‌تر از اطلاعاتی است که شرکت‌های ارتباطات دیجیتال در این زمینه ارائه کرده‌اند و تعداد زیادی از شبکه‌های اجتماعی کوچکتر را نیز در بر می‌گیرد.

به عنوان مثال عوامل روسیه حتی از بازی دیجیتال «پوکمن گو» که در ماه‌های قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ به اوج محبوبیت رسیده بود برای مقاصد خود استفاده کرده‌اند.

عوامل روسیه همچنین از شیوه‌های نامتعارف دیگری برای برقراری ارتباط با مخاطبان آمریکایی مثل فروش کالا با پیام‌های سیاسی ویژه، پیشنهاد کار و حتی خط ارتباط کمک‌رسانی استفاده کرده‌اند که بوسیله آن افراد تشویق می‌شوند ناآگاهانه اطلاعات حساس خود را که می‌توانست علیه آنها به کار برده شود، برملا کنند.

بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس/ش.ر/ ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG