لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ تهران ۱۲:۲۸

رای گیری برای عضویت کشور فلسطین در سازمان ملل طی «ماه آینده»


چهار هفته پس از ارائه درخواست محمود عباس به شورای امنيت برای پذيرش عضويت کشور مستقل فلسطين به عنوان يک عضو جدید در سازمان ملل متحد، ديپلمات های سازمان ملل گفته اند که اين درخواست ممکن است که در ماه نوامبر، آبان، به رای گيری گذاشته شود.

به گزارش خبرگزاری های غربی و نيز خبرگزاری فلسطينی «معان»، ديپلمات های سازمان ملل گفته اند که کميته ويژه منصوب شده از سوی شورای امنيت که در هفته های گذشته درخواست فلسطينی ها را بررسی کرده است، گزارش خود را بيستم آبان، يازدهم نوامبر، ارائه خواهد کرد و ممکن است رای گيری بر سر آن پس از ارائه اين گزارش انجام شود.

در همين حال، ديپلمات ها ابراز نگرانی کرده اند که گزارش اين کميته صرفاً يک جمع بندی از ديدگاه های کشورهای عضو کميته باشد و نه اجماعی بر سر تشکيل کشور فلسطين.

کميته تعيين شده از سوی شورای امنيت، تا زمان ارائه گزارش خود نشست های محرمانه ديگری نيز برگزار خواهد کرد.

از سوی ديگر، اعضای کميته ويژه گفته اند اگر «کوارتت»، کميسيون چهار جانبه صلح خاورميانه، بتواند موجب گشايشی در روند راکد مانده مذاکرات سياسی اسرائيلی – فلسطينی شود، رای گيری شورای امنيت می تواند با تعويق روبرو گردد.

محمود عباس، اول مهر، بيست و سوم سپتامبر، در پی نوميدی فلسطينی ها نسبت به از سرگيری مذاکرات صلح با اسرائيل، درخواست پذيرش عضويت فلسطين را در سازمان ملل، در مجمع عمومی این سازمان مطرح کرد تا کشور فلسطين، به عنوان يک صد و نود و سومين عضو سازمان به رسميت شناخته شود.

ايالات متحده آمريکا که همانند اسرائيل با درخواست فلسطينی ها در شورای امنيت به سختی مخالفت می کند، گفته است که از «حق وتو» در رای گيری اين شورا استفاده خواهد کرد؛ تهديدی که با انزجار فلسطينی ها و نيز ناخشنودی حاميان بين المللی فلسطينی ها روبرو شده است.

اين در حالی است که سلام فياض، نخست وزير تشکيلات خود گردان فلسطينی روز چهارشنبه گفت که بخت از سرگيری گفت و گوهای سياسی اسرائيلی – فلسطينی بسيار ضعيف است و «زمان برای مذاکراتی جدی فرا نرسيده است».

آقای فياض افزود، حتی اگر مذاکراتی نيز در حال و هوای کنونی انجام شود «به پيمان نهايی صلح منجر نخواهد شد بلکه زمينه ای برای تکرار اتهامات متقابل خواهد بود».

نخست وزير تشکيلات خود گردانی که در برابر فعالان لابی فلسطينی ها در آمريکا سخن می گفت، تأکيد کرد که «مذاکرات بايد در چارچوب اصولی انجام شود که بر راه حل مبتنی بر مرزهای سال ۱۹۶۷ و قطع ساخت و سازهای اسرائيلی تکيه داشته باشد و در غير اين صورت، مفيد نخواهد بود و ثمر نخواهد داد».

سخنان آقای فياض واکنشی به تلاش های آمريکا و ديگر اعضای کميته چهار جانبه صلح خاورميانه، «کوارتت»، برای بازگرداندن اسرائيل و فلسطينی ها به ميز مذاکرات است؛ مذاکراتی که از پاييز ۲۰۰۸ تا کنون با بن بست جدی روبرو شده است.

نمايندگانی از سوی «کوارتت» در راه آمدن به اسرائيل و کرانه باختری هستند که قرار است در روزهای آينده در اورشليم و رام الله ديدارهای جداگانه ای با مقامت اسرائيل و تشکيلات خود گردانی داشته باشند.

همه مقامات جهانی ابراز اميدواری کرده اند که نظر به موفقيت اسرائيل و فلسطينی ها در انجام معامله مبادله گيلعاد شليط در برابر رهایی ۱۰۲۷ زندانی امنيتی فلسطينی، زمينه برای به حرکت در آوردن دوباره گردونه به گِل نشسته صلح اسرائيلی – فلسطينی، فراهم شده باشد.

اسرائيل روز سه شنبه در مرحله نخست اجرای يک توافق بزرگ با حماس، ۴۷۷ زندانی امنيتی مرد و ۲۷ زندانی امنيتی زن فلسطينی را آزاد کرد و متعهد شده که در هفته های آينده ۵۵۳ زندانی ديگر فلسطينی را نيز آزاد کند و حماس نيز در برابر، گيلعاد شليط را زنده به اسرائيل تحويل داد؛ سربازی که پنج سال و چهار ماه در اسارت حماس در غزه بود.

در آستانه مذاکرات روزهای آتی «کوارتت» با اسرائيل و فلسطينی ها، تونی بلر، نماينده ويژه اين کميسيون نيز گفت که در اين گفت و گوها، طرفين در زمينه پيشنهادهای شان در خصوص تدابير امنيتی و تعيين مرزها مورد پرسش قرار می گيرند.

به گزارش رويترز، آقای بلر گفت پيشنهادهايی که اسرائيل و فلسطينی ها ارائه کنند بايد در چارچوب راهکار «دو ملت، دو کشور» باشد.

«کوارتت» يک روز پس از اقدام محمود عباس در ارائه درخواست پذيرش عضويت کشور فلسطين در سازمان ملل متحد، تأکيد کرد که با از سرگيری مذاکرات، روند تماس ها بايد به گونه ای به پيش رود که تا پايان سال ۲۰۱۲، اوايل دی ماه ۱۳۹۱، به پيمان نهايی صلح منجر شود؛ پيمانی که استقلال کشور فلسطين بزرگ ترين ثمره آن باشد.
XS
SM
MD
LG