لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۵۸

کاخ سفيد: مردم ايران رهبران شان را برای تحريم ها مقصر می دانند


جی کارنی، سخنگوی کاخ سفيد
جی کارنی، سخنگوی کاخ سفيد، روز سه شنبه گفت که مردم ايران رهبران شان را به خاطر محروميت های ناشی از تحريم های آمريکا و بين المللی که به دلیل برنامه هسته ای تهران اعمال شده است، مقصر می دانند.

آقای کارنی می گويد که زوال سريع وضعيت اقتصادی ايران که قيمت مواد غذايی را در اين کشور بالا برده است نشانه ای است از اينکه حکومت تهران «تحت فشارهای شديدی» قرار دارد.

سخنگوی کاخ سفيد افزود: «همچنان که ما در ۳۶ ساعت گذشته ديده ايم، ... ترديدی نيست که رژيم تحريم های اعمال شده عليه ايران تاثيرات فوق العاده منفی بر اقتصاد اين کشور گذاشته که مدنظر ما نيز همين بوده است.»

به گفته وی، رييس جمهوری ايالات متحده آمريکا و شرکای اين کشور بر اين باور هستند که رژيم تحريم ها، رهيافت درستی است.

در روزهای اخير، بازار ارزهای خارجی ايران دچار نوسانات شديدی شده است و ريال ايران ظرف يک هفته گذشته تا ۳۰ درصد از ارزش خود را از دست داده است.

محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری ايران، روز سه شنبه در يک کنفرانس خبری تلاش کرد تا با اظهارات خود درباره کنترل نرخ دلار در برابر ريال، در بازار اطمينان ايجاد کند ولی بازار به سخنان وی واکنش منفی نشان داد و قيمت انواع ارزهای خارجی بار ديگر ترقی کرد تا جايی که دلار با چهار درصد افزايش به سه هزار و ۶۰۰ تومان در معاملات پايان روز سه شنبه رسيد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سخنگوی کاخ سفيد روز سه شنبه گفت: «مردم ايران می دانند که چه کسانی مسوول شرايطی هستند که برای اقتصاد ايران رخ داده است و آن هم نتيجه خودداری رژيم ايران از عمل به تعهدات خود است.»

آقای احمدی نژاد در کنفرانس خبری روز سه شنبه خود تصريح کرد که ايران از برنامه هسته ای خود دست نخواهد کشيد و اين سياست را «خواست ملت ايران» دانست.

وی اظهار داشت: «ملت ايران از برنامه هسته ای خود دست نخواهيد کشيد و اگر کسی فکر می کند که می تواند بر ايران فشار بياورد قطعا اشتباه کرده و بايد در رفتار خود تجديدنظر کند.»

رييس جمهوری ايران می گويد که تحريم ها بر وضعيت ايران اثر گذاشته است ولی گفت که بالا رفتن قيمت دلار در بازار ارز ايران ناشی از يک «جنگ روانی» است و قدرت های خارجی و عوامل داخلی را مسوول اين وضعيت دانست.

پیشتر نیز، ويکتوريا نولاند سخنگوی وزارت خارجه آمريکا، با اشاره به سقوط چشمگير واحد پول ايران، ريال، گفته بود که افت ارزش پول ملی ايران نشان از موفقيت تحريم های تنبيهی بين المللی برای متوقف کردن برنامه هسته ای جمهوری اسلامی است.

جمهوری اسلامی ايران به دليل فعاليت هسته ای خود که غرب آن را دارای ماهيت نظامی می داند هدف چهار دور تحريم های سازمان ملل قرار گرفته است و آمريکا و اتحاديه اروپا نيز تحريم های يکجانبه ای عليه بانک مرکزی و صنعت نفت ايران اعمال کرده اند.

روز ۲۹ سپتامبر خبرگزاری فرانسه گزارش داد که آمريکا و اتحاديه اروپا در حال بررسی بسته های تحريمی جديد بر ضد تهران هستند تا مانع حمله احتمالی اسرائيل به تاسيسات هسته ای ايران شوند.

در هفته های اخير اين نگرانی تشديد شده است که به دليل ادامه برنامه هسته ای جمهوری اسلامی و تلاش آن برای دستيابی به ساخت سلاح اتمی، اسرائيل به طور يکجانبه به مراکز اتمی ايران حمله کند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG