لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۲۹
گزارش‌های رسیده حاکی است دور بعدی مذاکرات میان محمد جواد ظریف و کا‌ترین اشتون که قرار بود چهارشنبه شب در وین برگزار شود به صبح پنجشنبه موکول شده و مشورت‌های داخلی هیات‌های نمایندگی تا پاسی از شب ادامه داشته است.

چهارمین دور مذاکرات میان وزیر امور خارجه ایران و مسوول امور سیاست خارجی اتحادیه اروپا به نمایندگی از گروه پنج به علاوه یک از روز چهارشنبه، ۲۴ اردیبهشت، آغاز شد و دو طرف به بحث درباره نحوه نوشتن پیش نویس توافق نهایی و جامع هسته‌ای پرداختند.

نشست عصر آقای ظریف و خانم اشتون که ساعت چهار و ۳۰ دقیقه به وقت وین برگزار شد دو ساعت به طول انجامید و قرار بود که ساعت ۹ شب به وقت محلی بار دیگر از سر گرفته شود.

ولی خبرنگار رادیو فردا می‌گوید که دور جدید گفت‌وگو‌ها به صبح روز پنجشنبه موکول شده است. خبرگزاری ایسنا نیز ساعت آغاز مذاکرات را ۹ صبح اعلام کرده است.

مسوول امور سیاست خارجی اتحادیه اروپا که نماینده ۵+۱ در مذاکره با ایران است گزارش بحث‌های خود را به اعضای این گروه اطلاع می‌دهد. گزارش‌ها حاکی است که دیپلمات‌های این گروه طی روز چهارشنبه نشست‌های مشورت داخلی داشته‌اند که تا اواخر شب طول کشیده است.

به گزارش ایسنا، مدت زمان اجرای توافق نهایی یکی از بحث‌هایی است که دو طرف در روز نخست روی آن تمرکز داشتند.

ایران و ۱+۵ سوم آذر ۱۳۹۲ در ژنو به توافق موقت هسته‌ای دست پیدا کردند و حال در تلاش هستند تا پیش‌نویس توافقی نهایی و جامع را تهیه کنند.

بر اساس توافق موقت هسته‌ای، ایران بخشی از فعالیت‌های هسته‌ای خود را بویژه غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم را به حال تعلیق در آورد و در مقابل، غرب چهار میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار از دارایی‌های بلوکه شده ایران را طی اقساط مختلف آزاد کرد.
XS
SM
MD
LG