لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۱۲

هیات تحقیق مجلس نمایندگان آمریکا استیو بنن را احضار کرد


استیو بنن ارشد‌ترین مقام کاخ سفید است که برای ادای شهادت در دادگاه فدرال احضار می‌شود.

استیو بنن، استراتژیست سابق کاخ سفید، که حاضر نشده است به سئوالات کمیته تحقیق مجلس نمایندگان آمریکا در مورد دوران همکاری‌اش با دونالد ترامپ، پاسخ دهد حکم احضار از این کمیته دریافت کرده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این رویداد باعث شده است که این سئوال مطرح شود آیا کاخ سفید تلاش می‌کند شهادت اسیتو بنن به کنگره در مورد دوران فعالیتش در حلقه نزدیکان دونالد ترامپ را کنترل کند؟ و آیا جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان بر ضرورت ادای شهادت او تاکید خواهند کرد یا نه؟

روزنامه نیویورک تایمز، در روز صدور حکم احضار، گزارش داد که رابرت مالر، بازرس ویژه تحقیقات مربوط به احتمال همکاری کارزار دونالد ترامپ با حکومت روسیه، نیز برای استیو بنن احضاریه‌ای صادر کرده تا در برابر هیات منصفه یک دادگاه فدرال شهادت دهد.

استیو بنن ارشد‌ترین مقام کاخ سفید است که برای ادای شهادت در دادگاه فدرال احضار می‌شود. البته این اقدام به آن معنی نیست که رابرت مالر در گام‌های بعدی شواهدی برای اعلام جرم علیه او مطرح خواهد کرد. ولی این موضوع نشان می‌دهد که بازرس ویژه این تحقیقات از روش ادای شهادت در برابر هیات منصفه، برای بررسی اقدامات دونالد ترامپ، اعضای خانواده و کارکنان کارزار او و همین‌طور کارمندان تیم انتقالی و مقامات ماه‌های اول دولت دونالد ترامپ استفاده می‌کند.

اعضای هیات تحقیق مجلس نمایندگان در یک جلسه غیر علنی که تمام روز طول کشید از استیو بنن در مورد احتمال تماس و تبانی دونالد ترامپ با روسیه و همین‌طور دیدگاه آقای ترامپ هنگام اخراج جیمز کومی رییس سابق پلیس فدرال، اف‌بی‌آی، سئوالاتی پرسیدند.

اما استیو بنن حاضر نشد به سئوالات مربوط به این دوره حساس پاسخ دهد و در نتیجه دوین نونس، رییس جمهوریخواه این کمیته تحقیق حکم احضار آقای بنن را صادر کرد.

آدام شنت یکی از نمایندگان دمکرات در این کمیته تحقیق گفت عدم پاسخگویی استیو بنن به سئوالات به دستور کاخ سفید صورت گرفته است. او افزود کمیته تحقیق در نظر دارد استیو بنن را برای دور دوم ادای شهادت احضار کند.

یک سخنگوی استیو بنن حاضر نشد به سئوالات مکرر خبرنگاران پاسخ دهد.

سارا هاکبی سندرز سخنگوی مطبوعاتی کاخ سفید گفت هیچ‌کس آقای بنن را تشویق نکرده که به سئوالات پاسخ ندهد ولی در «بخشی از ادای شهادت خود شفافیت لازم را نداشته و به سئوالات جواب نمی‌دهد».

خانم سندرز افزود: «در مورد تحقیقات این هیات درخصوص کار کاخ سفید، ابتدا باید برای دریافت مدارک محرمانه با کاخ سفید تماس بگیرند. این روش قضایی جا افتاده‌ای است که سابقه آن به چند دهه قبل باز می‌گردد».

یک مقام کاخ سفید نیز گفت با وجودی که رئیس‌جمهوری حق دارد به استیو بنن دستور دهد که به برخی از سئوالات پاسخ ندهد ولی او از این اختیار خود استفاده نکرده است.

به گفته این مقام، کاخ سفید هیچ ضرورتی نمی‌بیند که برای جلوگیری از پاسخگویی به سئوالات مربوط به دوره فعالیت آقای بنن در کاخ سفید اختیارات ویژه ریاست‌جمهوری به کار گرفته شود.

یک مقام مطلع دیگر از گفت‌وگو‌ها در این جلسه محرمانه هیات تحقیق مجلس نمایندگان که حاضر نشد نامش در گزارش قید شود گفت هدف هیات تحقیق، گرفتن اطلاعات از آقای بنن در رابطه با تحقیقات مربوط به احتمال همکاری مقامات ارشد کارزار دونالد ترامپ با روسیه بوده است.

این موضوعات در راستای تحقیقات رابرت مالر است که بخشی از آن بررسی عملکرد خود رئیس‌جمهوری و احتمال تلاش او برای سرپوش گذاشتن بر حقایق یا متوقف کردن تحقیقات در این زمینه است.

اسیتو بنن از مشاوران ارشد دونالد ترامپ در دوره کارزار انتخاباتی و استراتژیست رئیس‌جمهوری در ماه‌های اول کار او، چند ماه پیش از مقامش در کاخ سفید برکنار شد.

او در کتابی با عنوان «آتش و خشم» به قلم مایکل وولف گفته است که دیدار پسر دونالد ترامپ و دیگران با یک وکیل روس در جریان کارزار انتخاباتی سال ۲۰۱۶ عملی «خائنانه» بوده است.

البته پس از جنجالی که در این رابطه بپا شد استیو بنن گفت اشاره او به آقای منافورت رییس وقت کارزار دونالد ترامپ بوده و نه دونالد ترامپ جونیور. ولی مایکل وولف نویسنده کتاب کماکان بر صحت مطالبی که در آن منتشر شده تاکید می‌کند.

XS
SM
MD
LG